Що таке нумізматика?

Початок інтересу до монет минулих часів відноситься до епохи Відродження – серед людей, які цікавилися античними монетами, був такий відомий поет, як Франческо Петрарка. Втім, до науки було ще далеко – це було швидше нумізматика – збиральництво, колекціонування. У такому вигляді нумізматика існує і зараз, але від наукової нумізматики вона відрізняється.Втім, навіть колекціонерам потрібні були суворі і певні знання. Адже який-небудь «дивак», схиблений на старовинних монетах – тим більше, дивак багатий – дуже зручна «мішень» для всякого роду шахраїв. Як не попастися на їх вудку, як відрізнити справжню цінність від підробки? Для цього потрібна твердий «грунт під ногами » у вигляді знань – іншими словами, нумізматика із захоплення мала перетворитися на науку.

Одним з перших провісників нумізматики як науки можна вважати німецького вченого Йоганна Генріха Шульце, який в 1738 р. прочитав в університеті в місті Галле першу в історії наукову лекцію, присвячену монетам . Але основоположником наукової нумізматики є інший німецький дослідник – Йосип Ілларій Еккель. Нумізматика була його захопленням (за професією він був священиком), але саме він написав «Історію про старовинні монети» у восьми томах. У цьому фундаментальному дослідженні І.І.Еккель розглянув більше 70000 античних монет.

Дослідження І.І.Еккеля примітно тим, що тут монети вперше були класифіковані: виділяються монети окремих народів, автономних міст і царів. Класифікуються і давньоримські монети: республіканські і імператорські, а імператорські – на монети Західної та Східної Римської імперії. Крім того, монети класифікуються за хронологічним ознакою. Якщо І.І.Еккель зосередив увагу на античних монетах , то головною областю інтересів австрійського нумізмата (правознавця за професіє) Йозефа Мадера були монети середньовічні, в першу чергу – які стосуються німецьких територіям. А ось основи наукового дослідження східних монет заклав Християн Френ – людина, яка народилася в Німеччині, але довго жив і працював у Росії, так що ми з повним правом можемо вважати його нашим співвітчизником . Цей вчений- східознавець, професор Казанського університету досліджував безліч монет Арабського халіфату, волзьких булгар, династії Саманідів, Золотої Орди – і навіть зміг по монетам встановити імена деяких золотоординських ханів, яких не знали історики!

Втім, імена правителів – це лише мала частина того, про що монети можуть розповісти історикам. Дослідження монет незамінне, коли потрібно встановити, наприклад, торгові зв’язки того чи іншого народу в певну епоху… але навіть не тільки це. Наприклад монета із зображенням Олександра Македонського в шкурі лева… це пряме посилання до образу Геракла – іншими словами, цар « приміряє на себе» образ напівбога. Монета допомогла нам « заглянути в душу» амбітному правителю! Або візьмемо, наприклад, скіфів… у багатьох при цьому слові відразу малюється образ варварів – кочівників, що так і не вийшли з общинного ладу. Але от скіфські монети з ім’ям царя Атея – це означає, що в V -IV ст. до н.е. у скіфів існував уже державний лад! Такі приклади можна продовжувати до нескінченності – адже будь-яка монета може розповісти захоплюючу історію про той час, коли вона викарбувана. І вчені – нумізмати знають, як змусити монети « заговорити» !

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: