Що таке туман і від чого він утворюється?

Туман – біляста пелена, через яку не так-то легко пробитися світловим променям. Це створює воістину фантастичну картину – пейзаж, покритий туманом здається практично ірреальним. Мабуть, поети і художники люблять туман не менше, аніж місяць або схід Сонця, а от про водіїв цього сказати не можна. Туман – один з головних ворогів «людини за кермом», адже він неабияк знижує видимість, а там і до аварій недалеко…

Що ж являє собою це прекрасне і одночасно небезпечне явище з точки зору науки? Насамперед, туман – це атмосферне явище, безпосередньо пов’язане з вологістю повітря. Перша умови його виникнення – це висока відносна вологість повітря, хоча б 85-90%, але ще краще – 100%. Якщо при цьому температура повітря буде опускатися, то водяні пари, якими насичене повітря будуть конденсуватися – переходить з газоподібного стану в рідкий, утворюючи дрібні водяні крапельки. Ось з таких крапельок і виникає туман. По суті, його можна назвати «рідним братом» хмар – він відрізняється від них лише своєю наближеністю до поверхні землі, а утворюється точно так само.

Туман може бути і трохи іншим, якщо температура повітря опуститься нижче мінус 10 градусів – тоді в ньому будуть не тільки крапельки води, а й кристалики льоду, а при температурі нижче мінус 15 – тільки кристалики.

Знаючи умови виникнення туману, неважко зрозуміти, чому самий туманний час доби – ранній ранок, сама  туманна пора року – осінь, а виникає він найчастіше в низинах і над водою. Вода остигає повільніше, ніж суша, а низина – повільніше, ніж піднесене місце. До ранку потоки холодно повітря охолоджуються над більш теплою поверхнею водойм настільки, щоб виникає оспіваний великим Гете туман, біліючий над водою. Восени ж повітря охолоджується швидше землі, що викликає утворення туману.

Як не парадоксально, посприяти виникненню туману може і людська діяльність. Якщо в повітрі розсіяно досить багато твердих частинок, то крапельки води можуть конденсуватися навколо них. А звідки візьмуться в повітрі тверді частинки в такій кількості? Звичайно ж, із заводських і фабричних труб. Саме так виник знаменитий лондонський туман, який багато хто вважає  вже пам’яткою столиці Великобританії, як Тауер і Біг- Бен. Такий особливий різновид туману дійсно був невід’ємною частиною лондонської погоди приблизно сто років тому. Свій внесок у його виникнення вносили не тільки фабричні, але і пічні і камінні труби. У результаті виникав густий жовто-бурий туман, який в народі називали «гороховим супом». В даний час джерела диму максимально усунені, і повітря в Лондоні настільки чисте, наскільки це можливо для сучасного великого міста. Так що туманів в Лондоні зараз не більше, ніж в будь-якому іншому місті.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Комментариев: 1
  1. Даник

    Ты мнэ очинь памог спасиба!!!!!!

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: