Скарбошукацтво – в першу чергу вид активного відпочинку, а не спосіб збагачення.

Чорні копачі, мародери, вандали, осквернителі могил – нерідко саме так у вітчизняних ЗМІ називають людей з грунтовими металошукачами. Наскільки точно такі епітети відображають сутність пошуковців?
Самі себе любителі металопошуку називають зовсім інакше: копачі, пошуковиці, археологи-аматори, шукачі скарбів, любителі приладового пошуку. Скарбошукацтво – в першу чергу вид активного відпочинку, а не спосіб збагачення.
Здавалося б, куди вже простіше: вийшов в ліс, розчохлив прилад, почув сигнал, викопав скарб … Сидячи на м’якому дивані перед телевізором, дуже легко розмірковувати і підраховувати бариші від знахідок. Бажаючим накопати гори золота, як правило, досить однієї поїздки на пошуки, щоб назавжди розпрощатися з ідеєю легкого і швидкого збагачення, коли з’ясується, що за кілька днів активних пошуків здобиччю, в кращому випадку, буде пара мідяків епохи СРСР, десяток горілчаних пробок і купа фольги з-під сигаретних пачок. Крім того, з’ясується, що приємної прогулянки на природі теж не буде, потрібно тягати обладнання, копати, вимазуватись, годувати комарів та кліщів. Добре, якщо мрійник приєднався до компанії ентузіастів в якості глядача, а от якщо він розорився на металошукач та інше обладнання, то розчарування може виявитися досить накладним.
В рядах любителів металопошуку залишаються захоплені туризмом, історією, краєзнавством. Зрозуміло, кожен хто залишаються теж мріє знайти свій скарб, але всерйоз на нього ніхто не розраховує, азарт пошуку – єдине задоволення. Можливий прибуток від знайдених «артефактів» практично завжди набагато менше витрат.
Знаходить не металошукач, знаходить людина. Кілька тижнів йде тільки на те, щоб так-сяк навчитися працювати з металошукачем, хоч якось ідентифікувати сигнали. Якщо рекламні проспекти, що описують гідності металошукачів, можуть обіцяти безпроблемний пошук всього і вся з точним визначенням металу, розміру і глибини залягання предмета, то в полі відрізнити алюмінієву пробку від срібної монети не візьметься навіть набитий руку шукач скарбів.
Крім уміння «розуміти прилад», чималу роль відіграє і місце проведення пошуків. Є любителі металопошуку, які просто ходять по стежках-доріжках і збирають дрібні гроші, загублений десятки, а то і сотні років тому. Але є й такі, хто перш ніж вийти «в поле», не один місяць, а то і рік проводять в бібліотеках, архівах, обговореннях і суперечках на інтернет-форумах. І тільки після тривалого збору та аналізу інформації відправляються на пошук.

А найвідоміші це, на жаль, ті «диванні» мрійники, які, зневірившись у можливості чесного збагачення, починають повертати витрачені на спорядження кошти шляхами протизаконними. Саме ці люди і створили погану славу всім любителям приладового пошуку. Протизаконних шляхів небагато, це пошук в місцях, що мають історико-культурну цінність, на кладовищах і в братських могилах, в місцях ведення бойових дій.
Думка про те, що людина з металошукачем промишляє виключно на місцях боїв і в місцях кладовищ і поховань, отримало досить широке поширення. Нерідко цікаві місцеві жителі, цілком щиро намагаючись допомогти, кажуть: «Не тут шукаєте, кладовище далі». Про те, що така «допомога» досить образлива, порадники, як правило, не передбачають, адже по телевізору розповідають, що саме такі місця людей з металошукачами і цікавлять. Менш чуйні аборигени можуть і граблі на спині зламати. І плювати, що ніякого цвинтаря поблизу немає, що боїв тут ніколи не було і що історико-культурної цінності дана ділянка не представляє, – обурення вимагає виходу. Наявність металошукача в руках не перетворює людину на чорного копальника, набагато важливіше моральні якості конкретної людини.
Популярна аналогія з рибалками: хтось раз на півроку вибирається посидіти з вудкою на березі; хтось обвішується різноманітними снастями, готує прикормки, возить валізи приманок, читає спеціальні видання; ще хтось ні-ні, та й закине мережа, коли ніхто не бачить; ну а хтось використовує електровудку або глушить рибу вибухівкою.
Звичайні любителі металопошуку не стануть загравати з законом, ставлення до них і без того підозріле, а якщо почати порушувати, то кримінальне покарання може настати навіть за кілька патронів часів Першої світової. Ризик абсолютно непорівнянний із задоволенням від володіння ординарними шматочками свинцю, навіть якщо їм майже сто років.
На захід Білорусі словосполучення археолог-любитель цілком шановані, і до тих, хто ховається за цим словосполученням, належать зовсім інакше, ніж у нас. Наприклад, міністр культури Великобританії Девід Леммі назвав таких любителів «неоспівані героями національної спадщини». Британські археологи-аматори, які працюють з металошукачами, щорічно знаходять десятки тисяч предметів і добровільно реєструють їх в державних органах. Британське законодавство вимагає повідомляти про всі знайдених золотих і срібних предметах старше 300 років і про всі монетні скарби, але не зобов’язує здавати їх державі.
І добровольці охоче повідомляють про свої знахідки, а музеї намагаються їх придбати, причому за ринковими цінами. У нашій же країні з радянських часів діє досить заплутана схема розподілу відритого. Скарб, власник якого не може бути встановлений, або в силу акта законодавства втратив на них право, надходить у власність особи, якій належить майно (земельна ділянка, будівлі і т.п.), де скарб був прихований, і особи, що виявив скарб, в рівних долях.
Здавалося б, не гірше, ніж в Європі, але є одне «але»: виявлення скарбу, що містить історико-культурні цінності, передбачає передачу знахідки в державну власність. І так відбувається найчастіше, адже знайдені монети лише за рідкісним винятком не будуть кваліфіковані як історико-культурні цінності. В цьому випадку, звичайно, покладається винагороду, але лише в розмірі 50% від оціненого по масі того чи іншого дорогоцінного металу в скарбі.
І це тільки якщо земля, на якій був знайдений скарб, належить вам. Якщо комусь іншому – доведеться поділитися з господарем половиною винагороди, а якщо шукали без домовленості з господарем, то можна залишитися взагалі без винагороди.
До речі: Британський шукач скарбів знайшов скарб коштовностей англо-саксонської епохи, який експерти оцінюють як найбільший в історії країни. Террі Херберт повідомив журналістам, що він присвятив прогулянкам з металошукачем 18 років, але удача посміхнулася йому, коли він спробував щастя на фермі свого знайомого в графстві Стаффордшир у центральній частині Англії.
У датованому VII століттям схованці знаходились 1500 предметів, загальною вагою в 5 кілограмів золота і 2,5 кілограма срібла.
Ще один британець Девід Крісп розкопав в графстві Сомерсет на південному заході Англії великий глиняний посуд з 52503 римськими монетами III століття нашої ери. Загальна вага скарбу склав близько 160 кілограмів. Крисп виявив скарб за допомогою металошукача – цьому хобі він віддається вже двадцять років.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: