Політична карта світу весь час змінюється – країни світу та їх столиці зазнають різних (переважно якісні) змін – з’являються нові держави, столиці переносяться, країни змінюють форму свого державного устрою, з’являються нові міждержавні союзи. У всіх тонкощах розібратися, звичайно, зможуть тільки фахівці, але мати базові уявлення про те, скільки країн у світі і які їхні основні характеристики , повинна будь-яка освічена людина.
 
Слід відразу зазначити, що важливу роль у визначенні статусу держави на міжнародній арені грає Організація Об’єднаних Націй. Тому існують такі поняття, як «визнані держави», «частково визнані» і «невизнані». Під визнанням розуміється розцінювання вже існуючими визнаними державами іншої держави як суверенної і повноправного члена міжнародних взаємин. До невизнаним державам відносяться ті країни, які проголосили себе незалежними і володіють ознаками державності, однак не отримали від країн, що входять до складу ООН, офіційного дипломатичного визнання. До частково визнаним належать країни, суверенітет яких не був визнаний ООН, але був визнаний однією або декількома країнами, що входять в ООН.
 
Звідси всі країни світу діляться на кілька груп: члени ООН (визнані незалежні держави) і країни з невизначеним статусом (частково визнані і невизнані). Крім цього, ще виділяються так звані «інші території» (території з особливим статусом і неоформленим статусом, а також заморські території). Крім цього, є деякі об’єкти, які позначаються на деяких картах як країни, однак з певних причин не можуть такими вважатися – наприклад, країна позиціонує себе як залежну від іншої суверенної території і на незалежність не претендує. Подібні випадки завжди дуже складні і вимагають професійного дослідження.

Отже, існує 193 незалежні держави – членів ООН. Не входить до складу ООН Ватикан, який, тим не менш, за допомогою Святого Престолу виконує в даної міжнародної організації функції спостерігача. Даний анклав прийнято вважати суверенною карликовим державою і ще його іноді називають «містом- державою».
 
Кількість країн з невизначеним статусом становить 13. У їх числі дев’ять частково визнаних держав, наприклад, Абхазія, Косово, Південна Осетія, Палестина та інші. Ще дві держави не визнані жодною країною ООН, але визнані деякими частково визнаними державами – це республіки Нагірний Карабах і Придністров’я. Нарешті, останні дві держави є фактично незалежними, проте не визнані ні країнами – членами ООН, ні частково визнаними державами: Азавад і Сомаліленд.
 
«Інші території» представлені 54 одиницями. Це чотири території, яким, згідно міжнародної домовленості, привласнений особливий статус (стосується особливостей внутрішнього політико -економічного устрою і функціонування держави, а також специфіки взаємин країни з деякими іншими державами): Аландські острови, Гонконг (Сянган), Макао (Аоминь) і Шпіцберген. 38 територій, які мають постійним населенням – різні заморські і автономні регіони, наприклад, Гренландія (автономний регіон Данії). 11 територій, які розглядаються як складові частини певних держав, проте значно віддалені від них (аж до того, що розташовуються в іншій частині світу), наприклад, Канарські острови (територія Іспанії, розташована в Африці). І, нарешті, одна територія без офіційного статусу, яка розташована в водах Королівства Великобританії, але при цьому має самоврядування, оскільки королівство на її свободу не зазіхає – Сіленд.
 
У списку не входять віртуальні держави – це країни, які проголошують свою незалежність, але, незважаючи на це, істинними ознаками державності не володіють. Наприклад, Філлетіно – містечко в Італії, мер якого оголосив про незалежність в знак протесту проти проведеної державою економічної політики. Багато джерела схильні розглядати і Сіленд як віртуальна держава. Не вважаються державами та територіями, які не мають постійного населення і не претендують на суверенітет.
 
При цьому найбільша країна в світі, якщо говорити про площі її території, представлена, звичайно, Російською Федерацією – 17075200 км2. Найменша країна в світі за площею – це Ватикан – 0,44 км2.
 
Значно відрізняється і населення країн світу і різних автономних територій – найбільш густонаселеною державою вважається Китай – 1351320000 жителів, а ось на островах Піткерн (Британія) проживає всього 60 чоловік.
 
Немає сенсу перераховувати всі столиці країн світу, відзначимо лише, що єдиною республікою у світі, що не має столиці, є карликова держава Науру, розташована на кораловому острові в Тихому океані. Це ще й самий маленький острівна держава – площа його становить 21,3 км2.
 
Залежно від наявних географічних, економічних, політичних і соціальних факторів різниться і рівень життя в країнах світу. Так, за результатами аналізу найбільшої світової інвестиційної компанії «Legatum», що створює щорічно «Prosperity Index Table Rankings» – рейтинг індексів процвітання країн, що грунтується на сукупності багатьох факторів (економіка, тривалість життя, безпека, освіта і т.п.), складений топ-5 найблагополучніших країн. До нього увійшли: Норвегія, Данія, Австралія, Нова Зеландія, Швеція. А згідно з рівнем доходів на душу населення і купівельної спроможності громадян, за рейтингами журналу «Forbes»  найбагатші країни світу – це Катар, Люксембург, Сінгапур, Норвегія і Бруней. Найбідніші країни розташовані переважно в Африці – це Бурунді, Ліберія і Демократична Республіка Конго.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.