Складська логістика з погляду щоденної практики торгових компаній вирішує глобальну задачу, суть якої полягає у своєчасній відвантаження потрібної кількості та асортименту товару в потрібному якості відповідно до потреб вантажоодержувачів з мінімальними витратами. 

Щоб вирішити дану задачу, по-перше, потрібен, власне, склад. Його можна побудувати самостійно або придбати у власність. Але для більшості компаній це надмірно високі витрати для витрат на непрофільну діяльність.

Склад також можна орендувати, що вигідно, але вимагає значних витрат на придбання техніки, устаткування, автоматизацію. У цьому випадку потрібно також організувати всі логістичні процеси всередині складу, що пов’язано з певними труднощами.

Також можна скористатися послугами відповідального зберігання від логістичного оператора. У цьому випадку торгова компанія передає свою логістику на аутсорсинг, і управління ланцюгом поставок переходить у формат планування, постановки завдань і контролю результатів діяльності 3PL-оператора.

Не мало важливим є питання, на якому складі організовувати логістику. Склади підрозділяються на 4 основні класи: А, B, С, D. Не вдаючись у зайві подробиці, слід зазначити, що вибір класу залежить, в першу чергу, від специфіки оброблюваних вантажів і від того, наскільки критична логістична складова в ціні товару, тобто, яка рентабельність бізнесу і який бюджет на логістику. 
Другою умовою вирішення глобальної задачі, що стоїть перед складською логістикою, є необхідність мати оптимальний запас товару потрібної асортименту. Запас розраховується аналітиками відповідно до плану продажів. Плановані і фактичні цифри можуть розходитися. Якщо вони розходяться в меншу сторону, то орендований чи власний склад буде простоювати. У першому випадку в наявності прямі витрати. У другому – альтернативні.  

Якщо ж фактичні продажі перевищили плановані, і при виборі складських площ це не було враховано, то результати можуть виявитися жахливими. Склад може “стати”, при цьому поставки будуть зірвані, втрати від штрафів та непроданої продукції можуть виявитися критичними. У цій ситуації робота з лого оператором може виявитися більш гнучкою і вигідною. Нехай з додатковими витратами у вигляді підвищувальних коефіцієнтів за перевищення резервованій зони зберігання, доплатами за роботу персоналу понад графіка, але завдання з більшою ймовірністю буде вирішене. Ризики у вигляді претензій за зриви поставок в цій ситуації будуть на лого операторі. Репутаційні втрати будуть також знижені.

Якщо правильно розрахувати розмір резервованій зони зберігання і детально обговорити всі взаємини у відповідності зі специфікою, можна мінімізувати витрати і ризики незалежно від того, як поведуть себе фактичні продажі. У будь-якому випадку, чим точніше прогноз, тим краще результат.

Для своєчасного відвантаження товару зі складу в потрібній кількості і якості необхідно мати кваліфікований персонал, складську техніку, стелажне обладнання, налагодити умови охорони праці, впровадити ефективну технологію складської обробки вантажів. Наприклад, адресну систему зберігання, систему складського обліку тощо. Але якщо говорити про максимальні якість, швидкість і точність, то тут сучасні технологій зайшли вже досить далеко. Питання полягає тільки в готовності до капітальних вкладень.


Склад класу А має безумовні переваги в плані зручності, швидкості і безпеки реалізації логістичних завдань. Високі стелі і стелажне зберігання дозволяють добиватися максимальної віддачі від складської площі. Наявність широких проходів і просторої зони експедиції дає можливість справлятися з піковими навантаженнями і працювати максимально інтенсивно без «заторів» на тих чи інших ділянках. Сухе опалювальне приміщення дозволяє зберігати широкий спектр вантажів цілий рік. Пожежна сигналізація і спринклерна система пожежогасіння знижують ризики загибелі вантажів у наслідок пожежі. Наявність мезоніну дає перевагу у вигляді наявності відособленої зони, де можна зберігати штучні або цінні вантажі. Офісні приміщення – це суттєвий плюс, тому можна налагодити роботу відповідних підрозділів безпосередньо на об’єкті з усіма зручностями.


Однак, просторий і зручний склад у вирішенні завдань складської логістики – це ще далеко не все. Сучасну складську логістику неможливо уявити без автоматизації. Використання системи автоматизації управління складу (WMS) разом з ручними термінами дає максимальний ефект з точки зору якості і термінів підбору, комплектації. Дана технологія дозволяє з найменшими витратами і найбільш раціонально використовувати складський персонал і техніку, підвищуючи якісні показники та мінімізуючи витрати. Автоматизація особливо важлива при великій глибині складської обробки вантажів, коли потрібна робота зі штучним товаром, проводиться стікеруванням, формування наборів, юнітів, враховуються серійні номери і т.п. WMS відіграє найважливішу роль при гуртовому обліку, обліку термінів придатності та реалізації стратегій прибуття-вибуття товару (FIFO, LIFO, FEFO, FPFO, BBD). Це найбільш актуально при роботі з швидкопсувними вантажами. Особливо, якщо мова йде про постачання продуктів харчування в мережі.


Не менш гостро на сучасному складі стоїть і питання безпеки. Ні для кого не секрет, що на складах завжди актуальна постійна текучка кадрів, і часто в складській логістиці працюють недобропорядні співробітники. Результатом такої «роботи» може бути лишки, недостача, або невідповідність. Крім витрат, які потім списується на перевізника або на склад, виникають репутаційні витрати. Там, де вантажоодержувач контролює показники якості – це може призвести до пені, штрафів або просто погіршення партнерських відносин. Для зниження таких ризиків на складах широко використовується відеоспостереження по периметру складу і у всіх відповідальних функціональних зонах (приймання, відвантаження, зона комплектації, зона вихідного контролю). Організовується система авторизованого доступу. Створюється служба власної безпеки. Вона здійснює огляд відвідувачів і співробітників складу на вході і виході, проводить заходи щодо запобігання можливих розкрадань, веде внутрішні розслідування і співпрацює з органами внутрішніх справ.


Як видно з вищесказаного, сучасна складська логістика – це складна багатогранна система, що вимагає всебічного контролю і значних витрат на забезпечення її ефективного функціонування. Крім прямих витрат завжди є альтернативні. У зв’язку з цим, при організації ланцюга постачань, необхідно оцінити всі ризики і нюанси, перш ніж вибрати, яким шляхом піти.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.