Стоунхендж.

На Солсберийскій рівнині графства Уїлтшир в Англії ось вже багато століть стоїть споруда, оточена загадками і легендами. Це Стоунхендж.

Для його будівництва камінь доставлявся з Презелійскіх гір, які знаходяться більш ніж в 200 кілометрах від самого Стоунхенджа. Можливо, на це могло піти кілька століть. Для чого ж і як було побудована ця загадкова споруда і ким були його будівельники?

Старовинна легенда кельтів оповідає про те, що Стоунхендж створили чарівник Мерлін. За допомогою чарівництва він переніс ці величезні брили з півдня Англії та Ірландії.

За більш реалістичною теорії, Стоунхендж був побудований між III і II тисячоліттями до нашої ери. Його створення проходило в п’ять великих часових етапи. Частина шляху від каменоломень до місця будівництва проходив по морю і річках вглиб країни, а потім по суші. Далі каменотеси майстерно обробляли брили своїми підручними засобами. Камені використовувалися двох різновидів: міцні валуни з ейвберійського пісковика, так звані, еолові стовпи. З них складали триліти – вертикальні кам’яні блоки з горизонтальними кам’яними плитами зверху. Також використовувався більш м’який долеріт – магматична порода синювато -сірого кольору, схожа на базальт. Він отримав назву «синій камінь». З нього збудоване внутрішнє коло споруди. Саме в ньому, на думку археологів, і полягає таємний сенс всього мегаліта.

Була висунута версія, що величезні валуни були доставлені до місця призначення силами природи – під час четвертинного періоду в міру зміщення льодовиків. Але гляциологи довели, що в районі Стоунхенджа великих льодовикових зрушень ніколи не відбувалося. Значить все таки, це грандіозна споруда була побудована людьми.

У новому кам’яному столітті людина вже вміла видовбувати човни зі стовбурів великих дерев, а недавно вчені- археологи знайшли залишки стародавнього тримарана, що складається з трьох човнів, скріплених поперечиною. Таким плавучим засобом управляли шість чоловік за допомогою довгих жердин. Вони запросто могли занурити на нього кам’яну брилу за допомогою важелів. Далі вантаж перевалювали на санчата і тягнули по очищеним від сучків стовбурах дерев, покладеним поперек дороги по типу ковзанок. Підмогою були шкіряні, конопляні і льняні ремені. Для перетягування однієї такої брили було потрібно не менше двадцяти осіб. Через осінні і весняні шторми перевезення каменю була можлива тільки з початку травня до кінця серпня. Не було ні коней, ні возів, вони з’явилися тільки в бронзовому столітті. Можна уявити яких титанічних зусиль коштувало побудувати такий мегаліт як Стоунхендж.

Восени сині камені, нарешті, прибували на місце і встановлювалися в день літнього сонцестояння. На цьому закінчувався «будівельний сезон». З цього приводу проводилась церемонія: до Стоунхенджу по дорозі, яка отримала назву «авеню», прямувала урочиста процесія  Дорога була шириною чотирнадцять метрів, а по боках її облямовували насипи і рови. Вона вела на схід – на зустріч висхідному сонцю. Люди того часу поклонялися духам покійних предків, і для них дуже важливо було точно знати дні поклоніння. Можливо, цим пояснюються прямі ряди каменів, спрямовані в сторони заходу і сходу місяця і сонця.

Нещодавно в районі Стоунхенджа були знайдені два загадкових поховання. Перше з них належить людині 35-45 років, вихідцю з тих місць, де зараз розташовується Шотландія. Він був похований приблизно чотирнадцять тисяч років тому. У могилі було виявлено багато золотих прикрас, виробів з металу і знарядь праці. Знайдений чоловік був названий «Королем Стоунхенджа».

Інше поховання було знайдено неподалік від першого. Воно належало англійцю, який був родичем, можливо сином «короля». В обох могилах було знайдено більше ста цінних предметів. Висловлювалися припущення з приводу того, ким були ці люди: магами, алхіміками або першими бродячими торговцями.

Історія донесла до наших днів ще одну свою велику загадку, розгадувати яку належить ще не одному поколінню вчених і дослідників минулого.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: