Здавалося б що може статися насамому дрібному в світі, теплом і спокійному Азовському морі? На жаль, трагедіїостанніх років, підтверджують – Азовське море, незважаючи на зовнішню тиша іблагодать таїть в собі масу загадок і небезпек.

Зовсім недавно в селі Юр’ївка,розташованому в п’ятдесяти кілометрах від Маріуполя, стався трагічний випадок,що називається  надзвичайний. На глибинівсього близько метра, в двадцяти метрах від берега ледве не потонувдванадцятирічний хлопчик. Ті, що прийшли йому на допомогу два дорослих, фізичноміцних тридцятирічних чоловіка змогли виштовхнути хлопчика з води, але самі стали жертвами морської безодні.

Було 9:00 ранку, дорослі булитверезі, відпочивали на пляжі зі своїми сім’ями. Як могла статися така трагедіянезрозуміло. Хлопчина, що вижив, розповідає, що грав зісвоїм дядьком в море в м’яч і раптом пісок почав раптово йти у нього з під ніг.Він став кричати, на допомогу кинувся дядько, який відійшов у цей час завідлетілим убік м’ячем. Дядько наспів, виштовхнув хлопчика намілину, але сам почав тонути. Бачачи таку картину на допомогу кинувся ще одинчоловік. Вони і підоспілі рятувальники витягли хлопчика з води, але невідоміморські сили затягнули під воду двох дорослих чоловіків. Як таке могло статися? У чому причина трагедії?

 

Спробуємо розібратися в цихпитаннях по порядку. Одна з версій – морські течії і викликані ними вири.Юр’ївка знаходиться між двома косами Білосарайської і Бердянської.

Коли дві течії зустрічаються вялтинській затоці утворюєтьсязакручування морської води, що нерідко призводить до виру. Рибалкирозповідають, що іноді човни крутить так, що насилу вдається вигребти. Випадківколи б човни тонули через вир місцеві жителі не пам’ятають, в гіршому випадкуїх відносило в море. Тобто, говорити про якісь величезних вирах на Азові недоводиться.

Трагічні випадки, коли людейвідносило в море не тільки на надувних матрацах, а й без них траплялися іраніше. Тонули на косах навіть цілком підготовлені до великої води спортсмени.Так, 15 липня 1989 року з Маріуполя в море вийшли екіпажі 9 судів міськогоКлубу юних моряків. Після 12 днівплавання навчальне судно«Оріон», 2 мотобота і 4 шлюпки повернулися назад, а двом судам з сімомадорослими членами екіпажу і п’ятьма курсантами належало плисти далі, щобзробити коло по Азовському морю із заходом в Єйськ, Керч і Бердянськ. Опівдні28 липня в виконком Маріупольської міськради надійшла перша тривожнаінформація: судна знаходяться у коси Довгої, екіпажі пропали без вісті.

Без зволікання була створена надзвичайна комісію міськвиконкому. До пошукузниклих були залучені суду Азовського морського і Волго-Донського річковогопароплавств, що знаходяться в акваторії моря, рятувальні суднааварійно-рятувальної служби Чорноморського флоту, рятувальні засобириболовецьких колгоспів Краснодарського краю, військові літаки і вертольоти,авіація ДАІ УВС Донецької області. Увечері 31 липня з Ростова-на-Дону військовільотчики повідомили: в районі станиці Камишеватська, неподалік від Єйська ікоси Довгої, виявлені прибиті хвилями до берега тіла.

Незабаром – нове повідомлення:виявлено ще 5 тіл. І лише вдругій половині наступного дня був виявлений десятий загиблий член екіпажу. Що залишилися в живих два пасажири яхти – хлопчиквосьми років і сімнадцятирічна дівчина – не прояснили хід подій. Коли їхзапитали де решта вони сказали, що спали і нічого не бачили. Винуватцемзагибель цілої команди одні вважали НЛО, інші браконьєрів, свідками незаконногопромислу яких нібито стали юні моряки. Перше припущення коментувати не будемо… Інша малоймовірно. Якби браконьєри так просто знищили десять молодиххлопців, то в ті часи їх би обов’язково знайшли і просто втопили десьнеподалік.

Навряд чи у когось піднялася брука здійснити настільки кричуще злодіяння. Залишається шукати причину страшноїзагадки в морі. Як згодомрозповідали двоє вижившиххлопців, вони прокинулися одночасно серед ночі з відчуттям незрозумілою тривоги.Одяг матросів був безладнорозкиданий на палубі. Глибинав тому місці була незначною – яхта сиділа на мілині, де дно видно з будь-якогоборту. Яхтсмени з якими ми спілкувалися вважають, що виною загибелі хлопцівмогли бути сильні морські течії, що йдуть уздовж краю коси Довгої, викликаніхвилею. Швидше за все, хлопці злізли в воду щоб зіштовхнути шлюпку з мілини,потрапили в течію, інші кинулися їх спасти і також були понесені в море один заіншим.

Не хотілося б звертатися домістики, але у всіх цих нещасних випадках все ж таки присутні кілька фатальнихзбігів і магічних цифр. Шлюпка яка можливо побічно але стала причиною загибеліекіпажу в 1989 році, в той час вона називалася «Арктос», рівно через 13 (!)Років, і, що більш неймовірно, знову ж таки 25 липня, перероблена до цього часув яхту з новою назвою «Маріуполь» втопила п’ятьох пасажирів і затонула сама. Урайоні села Мелекіно вона катала відпочиваючих. Незважаючи на те, щорозрахована вона була всього на 10 осіб, капітан узяв на борт 38 пасажирів.

Від невеликої хвилі в півторакілометрах від берега яхта перекинулася. Судно впало на бік і початок повільнотонути. З 38 пасажирів врятували 33 людини. Що цікаво, після трагедії яхта булапіднята з дна плавучим краном Маріупольського порту, близько року зберігаласяна території порту, а потім вивезена в невідомому напрямку, подальша доля їїнам невідома. Чи буде вона реставрована і знову спущена на воду? Цілкомможливо, хоча яхтсмени з якими ми спілкувалися вважають, що таку нещасливу яхтутреба ще пошукати і краще за все її було б просто знищити, спалити, а попілрозвіяти над морем. Але повернемося до теми нашого основного питання.

Коса Довга, якщо хто не знає,розташована на протилежному березі Азовського моря, на території РосійськоїФедерації. У радянські роки, коли кордонів між нашими країнами фактично неіснувало, маріупольські яхтсмени нерідко ходили по іншу сторону моря. Якщодивитися на карту Азовського моря помітно, що коса Довга знаходиться майжепрямо напроти Білосарайської коси. Таким чином протягом водної маси в цьомумісці проходить як через горловину пляшки і відповідно посилюється.

Під час хвиль, викликаних західним і південно-західним вітром рівень моря врайоні Таганрозької затоки іноді підвищується до двох метрів. Коли вітрислабшають вода спрямовується назад, причому досить стрімким потоком.

Шанувальникивідпочинку на Білосарайській косі, самі не раз перевіряв на собі силу цієї течії. На самому кінці косикраще не купатися взагалі, а от не доходячи до останньої її точки можна.Головне перебувати весь час не більш, ніж в десяти-п’ятнадцяти метрах відберега, і щоб глибина була не вище пояса. Можна отримати цікаві відчуття. Требапросто розслабитися, лягти на спину і течія сама буденести вас уздовж берега приблизно зі швидкістю ходьби людини, – перевірено. Хоча таке сильна течія буває далеко незавжди. Така ось річка в морі,- екзотика! Але хороша була б ця екзотика якби не згубила стільки народу.

Випадків з утоплениками на косах менше, ніж в інших місцях тільки зтієї причини, що кількість відпочиваючих на них набагато менше. А на косіСєдова охоронці Ландшафтного парку «Меотида» взагалі відпочиваючих на край косине пропускають, охороняють гніздування птахів. Гірше йдуть справи на Белосараскій косі. Сюди, на край косивідпочиваючих з кожним роком приїжджає все більше і більше, але ж багато хто зних навіть не підозрюють про небезпеку, яку таїть в собі це гарне місце. Але в трагедії що сталася вЮр’ївці не можна однозначно звинувачувати морські течії. По-перше, біля берегана невеликій глибині вони не настільки сильні, щоб потягти і потопити двохмолодих фізично сильних, які вміють плавати чоловіків. По-друге, Юр’ївказнаходиться практично в Ялтинській затоці і течії тут вкрай слабкі. Чомусь незазначено подібних випадків у сусідніх селищах Ялта і Урзуф.

Причому не було їх не заофіційним даними, а саме за словами місцевих жителів, у тому числі співробітників«Меотиди». Найнебезпечніше місце, за словами Юр’євців, знаходиться на околиці Юр’ївки, з боку Урзуфу, в районі зпромовистою за себе назвою – мис Зміїний.

Не вірить у те, що причиною трагедії в Юр’ївці стали течії і керівникмаріупольської громадської екологічної організації «Чистий берег», моряк іяхтсмен Юліан Михайлов. «Адже там мулисте дно, майже болото, які там можутьбути сильні течії? – Здається він питанням. – Я багато років займаюся яхтовимспортом, знаю море, як рідне і, повірте, я не зустрічав навіть у відкритомуморі, не кажучи вже про Ялтинській затоці воронок, здатних затягнути дорослого,вміющого плавати чоловіка під воду. У морських лоціях (довідниках дляморяків) також про сильні течії в цьому районі не йдеться. Я можу тількиздогадуватися про причини природних аномалій в Юр’ївці, але винні в них неморські течії ».

З думкою яхтсмена-еколога згодна і завідувачка відділом природиМаріупольського краєзнавчого музею, геолог Ольга Шакула. За її словами,причина криється скоріше у тому, що як раз в районі мису Зміїний проходитьглобальний геологічний розломміж плитами корінних порід на глибині приблизно в один кілометр. Він перетинаєвсе Азовське море і створює сейсмічну активність Криму.

В ході геологічних зрушень, плитиналазять одна на одну, кришаться, зрушують верхнігрунтові шари. До речі, вихід уламків цих порід проявляється на поверхні взлощасних, широко відомих радіоактивних «чорних» пісках, основу яких становитьрадіоактивний торій. Крім виходу пісків, геологічна нестабільність району сприяєтакож масивним переміщеннямверхньої частини земної поверхні, в тому числі призводить до  зсувів, які відбуваються не тільки на суші,але і під пластом морської води. На думку Ольги Шакули, не виключено, що причиною трагедій вЮр’ївці стали саме ці особливості зміни стану грунту. Грязьові сілипредставляють собою масу з низькою щільністю твердої речовини, що складається змулу, глини та піску.

Витримати вагу людини ця маса неможе. Активність грунту, розломи і тріщини сприяють також утворення підземнихрічок. Там де ці води вимивають поверхню дна, утворюються провали. Місцевірозповідають, що при будівництві одного з корпусів пансіонату в Юр’ївці під часзабивання першої палі, вона просто провалилася кудись глибоко під землю і відідеї з палями довелося відмовитися. «Ми п’ять років тому відпочивали в Юр’ївціз сім’ями і співробітниками нашого музею, – каже Ольга Шакула. – Наша колегамало не потонула на невеликій глибині, на наших очах вона стала провалюватися впісок, закричала, ми зрозуміли, що вона не жартує, мій чоловік доплисти б невстиг, а тому кинув їй дитячий надувний круг. Все сталося в лічені секунди,колега до цих пір вважає, що круг кинутий чоловіком врятував їй життя ». Має в Юр’ївці місце й інший феномен -вихід газу на поверхню. Місцеві розповідають, що взимку, коли море покриваєтьсякіркою тонкого прозорого льоду скупчення міхурів газу під льодом дуже добревидно. У дітей навіть є розвага – пробурити невелику лунку в льоді і підпалитигаз який з неї виходить.

Фахівці відзначають, що об’ємних наукових досліджень з впливу геологічногорозлому на екологію Азовського моря в північній його частині непроводилося.

Берег моря таїть в собі масунерозгаданих загадок. На жаль, деякі з цих загадок призводять до страшнихнаслідків, а тому на наш погляд заслуговують більш пильної, детальногонаукового вивчення. Кількість трагічних випадків в Юр’ївці вже перевалило за тупозначку, коли пора зайнятися питанням по-дорослому. Адже до сих пір значначастина випадків з утоплениками списується на їх нетверезий стан і нанеобережність поведінки у воді. Який їх відсоток відповідає реальному станусправ, – сказати сьогодні ніхто не може. Зараз пляжі Азовського узбережжяперевіряє комісія з техногенної безпеки МНС України. У сферу її уваги потрапилитакож і пляжі селища Юр’ївка.

Офіційних результатіврозслідування, за словами представників місцевого МНС, поки немає. Тим часомвідпочиваючі гинуть в море при самих загадкових обставин.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.