Таємниці Сахари!

У 1933 р. Лео Фробеніуса, знаменитий німецький дослідник Африки, підчас однієї зі своїх експедицій виявив в Лівії, на скелях Феццана в серцібезводної пустелі Сахара, зображення биків, слонів, страусів, львів, антилоп,кіз, носорогів і навіть бегемотів. Протягом 60 км по обидва боки висохлогорусла стародавньої річки (ваді) на темно-помаранчевих потрісканих скеляхтяглися рельєфні, написані червоною охрою або білою глиною картини. Вікзображень точно не був відомий, але все говорило вченому про те, що Сахара незавжди була неживим краєм. 

Як підтвердили подальшідослідження, ще в період палеоліту, тобто 10-12 тисяч років тому, коли людинавперше з’явився в Північній Африці, клімат тут був значно вологішим. Сахарапредставляла собою не пустелю, а африканську степ-савану. Полювання булоосновним джерелом існування стародавньої людини. Верблюдів у Сахарі тоді ще небуло, вони з’явилися набагато пізніше, але зате в річках, які текли на місцінинішніх ваді, жили крокодили. Останні представники цих плазунів мешкають нинів одному невеликому водоймищі в Хоггар на краю пустелі. Потім, близько 5-7тисяч років тому, почалася посуха, земля Сахари все більше втрачала вологу,висихали трави. Поступово Сахару стали залишати травоїдні тварини, за нимипотягнулися хижаки. Тваринам довелося відступити в далекі ліси і саваниЦентральної Африки, де всі ці представники так званої ефіопської фауни мешкаютьі понині.

За тваринами з Сахари пішли майже всі люди, і лише одиниці виявилися взмозі вижити там, де ще залишалося трохи води. Вони сталикочівниками. Багато століття кочові народи Сахари – туареги і бербери -були повновладними господарями пустелі. У їхніх руках перебували всінайважливіші караванні шляху. На торгівлі сіллю і дорогоцінним камінням, якрозповідали древні історики, гараманти (можливі предки туарегів) сколочувалисвої статки, що підтвердилизнайдені італійськими археологами в 1960-х рр.. в Феццане скарби – безлічзолотих прикрас і римських монет.

 

Але крім скарбів цікаві предмети знайдені в похованнях. У них виявленіетруські кубки та прикраси, гребені зі слонової кістки, фінікійські вази,намиста і багато іншого. Всі знайдені предмети лише підтвердили той факт,що гараманти мали великі торговельні зв’язки з усіма цивілізованими народамистародавнього Середземномор’я. Крім того, за повідомленням римського історикаТацита, вони запозичили у етрусків, або так званих «народів моря», оригінальнийзасіб пересування – колісниці. З їх допомогою гараманти влаштовували швидкі інесподівані набіги на багаті прибережні фінікійські і римські міста. Добрезнаючи дороги, вони вміли підкрадатися непомітно і нападали несподівано. 

Зображення колісниць, що мчатьщодуху також були знайдені в Сахарі на скелях в Масуді. Поруч з ними – численнінаписи на древнелівійском мовою. Зараз цих написів скопійовано багато і вжедостовірно відомий алфавіт стародавньої мови з двадцяти дев’яти букв. Покинікому з лінгвістів не вдалося їх розшифрувати цілком. Однак деякі слова все жбули прочитані, і виявилося, що вони повністю відповідають словам мови сучаснихтуарегів, які користуються тією ж формою запису, правда, сильно зміненої. 

Сьогодні туареги займаютьсявирощуванням верблюдів і коней, як і раніше торгують сіллю, доставляючи її звіддалених районів Судану на північ Африки. Близько 5000 р. до н. е.. уСахарі встановився більш сухий клімат, близький до сучасного. До цього часувчені відносять і появу більшої частини знаменитих фресок Тассилин-Аджера,плоскогір’я, розташованого в центрі великої пустелі. Сама назва означає «платобезлічі річок» і нагадує про тойдалекий час, коли тутпроцвітало життя. Гладкістада і каравани, несучі слонову кістку, – центральна тема живопису.Зустрічаються також танцюючі люди в масках і загадкові гігантські зображеннятак званих «марсіанських богів». Про останні писали досить багато. Таємниця їхпоходження і раніше розбурхує уми: чи то вони представляють сцену камланняшаманів, чи то інопланетян, що викрадають людей.

Але Сахара таїть ще чимало загадок. Одна з них -в пустельній частині Нігера, на плато Адрар-Мадет. Тут знаходяться викладені зщебеню кам’яні кола ідеальної концентричній форми. Вони розташовані на відстанімайже милі один від одного. Як би по стрілках, спрямованим точно по чотирьохсторонах світу. Хто їх створив, коли і для чого?

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: