Традиція весільного рушника. Орнаменти на весільному рушнику!

В Україну рушнику здавна відводилася велика честь і роль у багатьох народних обрядах, а особливо весільному. Так часом кількість рушників, вишитих для одного весілля, могло доходити до сорока.
Рукобитний рушник – був найбільшим і красивим, він дарувався нареченому від батьків нареченої після сватання як знак згоди на шлюб. Дівчина вишивала рушники для сім’ї свого обранця, їх потім використовували під час весільної церемонії, наприклад, використовували замість віжок, а також «намічали» рідню жениха.
У свідків наявність рушників було обов’язковим, дружка взагалі пов’язувала його на грудях хрест-навхрест.
Готувалися спеціальні «благословенні рушники», якими батьки прикрашали ікони для благословення своїх дітей перед вінчанням. Це були гарні розшиті рушники, дуже багато вишивки було саме червоного кольору.
Під час вінчальної церемонії (зараз в процесі одруження в РАГСі) свідки розстилали білий «вінчальний» рушник, на який ставали молоді. Він символізував хмарину, на якій наречений з нареченою немов піднімалися в Царство Небесне, де благословляв їх шлюб сам Господь і скріплював їх священними узами шлюбу.
Потім священнослужитель перев’язував руки молодих спеціальним «союзним» рушником, що символізувало фортецю духовних уз, прихильність нареченого і нареченої один до одного, єднання. Це були рушники з рослинним орнаментом, іменні рушники, з написами «злагода та любов».

Після вінчання, церемонії одруження, батьки зустрічали молодих з весільним короваєм. Каравай лежав на «хлібосольному» рушнику із зображенням пари жайворонків чи голубів, які символізували щасливих і закоханих молодят, які будуть вірні і щирі по відношенню один до одного і в подальшому сімейному житті. З боків на рушнику вишивалися і квіткові, рослинні орнаменти як побажання благополуччя і процвітання.

Взагалі всі весільні рушники вишивалися вручну, причому рушники частіше було двосторонні: одна сторона для жениха, інша – для нареченої з відповідною символікою. Незважаючи на те, що зображення могли бути різними. Але вони розташовувалися симетрично з однаковою кількістю символів і розмірами. Вишивка йшла в три поверхи: 1 – дерево роду, де зображувалися птиці; 2 – побажання молодим, 3 – берегині, чоловіча і жіноча символіка, ініціали молодих.

Раз вже мова зайшла про орнамент, то варто сказати, про що символізувало та або інша вишивка на рушнику:

• Виноград – радість від утворення нової сім’ї.
• Сади винограду – життєва смуга, нива, де чоловік – засновник роду, а дружина – оберігає і піклується про їх родовідне дерево, яке пустило коріння.
• Дуб – язичницький символ – зображення бога сонця Перуна, чоловічий знак, який нарікав нареченому вічної чоловічий силу і енергії, життя.
• Дуб і калина – чоловіча і жіноча незвичайна краса і сила;
• Калина – українське родове дерево. Червоні ягоди – символ довголіття сім’ї, безсмертя роду.
• Ластівка – добрий вісник, підказувач і радник, який піклується про зміцнення сімейного господарства.
• Лілія – ​​жіночий символ – невинність і чистота, жіноча краса і енергія. Часто вишивалась не тільки квітка, але і бутон з листям, яке композиційно зображували зародження нової сім’ї, життя, сімейного розвитку.
• Павлин / жар-птиця – сімейне щастя.
• Роза – безперервне сонячне благословення і рух вперед.
• Соловей і зозуля – символ дівочого рушника – народження нової сім’ї та продовження сімейного роду.
• Соколи – молодята. Часто соколи або, наприклад, голуби вишивалися з розгорнутими один до одного головками або з гілочкою калини в дзьобі – це уособлювало утворення нової сім’ї, закоханих молодят.
• Хміль – молодість і любов.
Потім Весільні рушники зберігалися в будинку молодих як сімейні реліквії. Під час сімейних свят ними прикрашали будинок. До речі, наречена, в’їжджаючи в будинок нареченого, привозила з собою придане, до якого обов’язково входили рушники.
Гарний вишитий і яскраво розписаний рушник і сьогодні цінується в народі! Шануйте рушник і Ви – він обов’язково принесе добробут і мир у сім’ю!
 

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: