У чому цінність грошей? Функції грошей.

Як відомо гроші мають п’ять функцій. Цінність грошей визначається тим, наскільки добре вони виконують всі ці функції.

1. Гроші – міра вартості. Гроші є загальним еквівалентом, завдяки чому ними можна вимірювати вартість всіх товарів. Цінність грошей, як міри вартості, в тому, що гроші полегшують і прискорюють товарообмін, замінюючи довгий ланцюжок взаємного обміну товарів, на короткий ланцюжок обміну товарів за їх ціною. Ціна визначається трудовитратами на виробництво товару. Але це – не прямо пропорційний зв’язок. Існує багато прямих і опосередкованих факторів, що впливають на ціноутворення .

2. Гроші – засіб обігу. Ця функція обумовлена тим, що гроші в процесі обміну легко переходять з рук на руки. Гроші, як каже нам політекономія – це особливий товар, призначений для обслуговування обороту товарів. На цей товар можна обміняти будь-який інший. Тому гроші – самий ліквідний товар, з існуючих на ринку товарів. Гроші потрібні всім, тому їх завжди легко реалізувати. Цінність грошей, як засобу обігу полягає в їх купівельної спроможності. Що чудово, купівельна спроможність не завжди обумовлена власне вартістю грошей. Як відомо, паперові гроші мають не меншу купівельною спроможністю, ніж золото. За однієї умови – поки власники грошових коштів довіряють грошам, які мають ходіння на ринку. Якщо люди впевнені, що вони завжди можуть обміняти гроші на товар, а товар на гроші, товарообіг не перерветься, економіка буде функціонувати. Але от якщо довіра до грошей з тих чи інших причин втрачається (одна з причин – революції і війни) це призводить до переривання економічних зв’язків. Відомо, наприклад, що гроші царської Росії брали за кордоном в різних співвідношеннях до інших валют аж до кінця 1920 -х років, поки у західних банкірів була надія на падіння радянської влади. Після того, як ця надія зникла, довіра до царським грошам остаточно впало, і їхня купівельна спроможність стала рівною нулю.

3. Гроші – засіб накопичення і заощадження. Оскільки гроші не тільки «не пахнуть», але навіть не псуються, вони дозволяють відкласти покупку на деякий час. Це дозволяє також накопичити грошей і купити більш дорогий товар. Створення грошових резервів, крім того, згладжує коливання ринку, що виникають через надлишок або нестачу грошей . Цінність грошей, як засобу накопичення – саме в їх «довговічності». Дорогоцінні метали відмінно виконують накопичувальну функцію. Паперові гроші можуть підвести. Питання цінності паперових грошей, як засобу накопичення, пов’язаний із загальним довірою до грошей. Існує економічний закон, який полягає в тому, що паперові гроші завжди витісняють золото і срібло зі сфери обігу в сферу нагромадження і заощадження. Цінність грошей як засобу заощадження визначається процентною ставкою, тобто ціною грошей . Так-так, гроші, які є мірою цінності, самі можуть мати ціну! 

4. Гроші виконують також роль засобу платежу. У цій області цінність грошей, так само, як і в двох уже перерахованих дуже залежить від довіри до грошей.

5. Функція світових грошей. У цій ролі гроші працюють як загальний платіжний засіб, загальний купівельний засіб і загальна матеріалізація суспільного багатства. Світовими грошима, як показує поточний досвід, може бути не тільки золото та інші дорогоцінні метали. Якщо до «паперових» грошам деякої країни відчувають довіру, то вони стають «світовою валютою», як, наприклад долари США або євро Європейського співтовариства. Долари та євро приймають в якості оплати по всьому світу. При цьому, країна валюта якої стає світовою, може отримувати від цього істотну вигоду, друкуючи деяку кількість «зайвих» грошей. Це роблять і Банк США , і Європейський банк. Однак, якщо кількість «світової валюти» буде занадто високим і перестане відповідати циркулюючій в світі товарній масі, довіра до «світової валюті» знизиться і вона знеціниться . Інший раз настільки, що інші країни не захочуть користуватися цією валютою, як світової. Але святе місце порожнім не буває і тоді «погану» валюту замінять на «хорошу»

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: