Великий піст! Як дотримуватись поста?

Великий піст – найсуворіший і самий значний зі всіх християнських постів. Він представляє з себе ритуальне утримання від певної їжі, пиття, а також деяких мирських розваг.Великий піст триває сорок вісім днів: він включає в себе Святу Чотиридесятницю (перші сорок днів) і Страсну седмицю (шість днів перед Великоднем). Між ними знаходиться Лазарева (Вербна) Субота і Вхід Господній в Єрусалим (Вербна неділя).

Дана стриманість є своєрідною підготовкою до найголовнішого християнського свята – Великодня Христового.

Говорячи про сакральний сенс Посту, священики наводять такі аргументи:

1. Сам Спаситель був поведений духом в пустелю, сорок днів випробовувався дияволом і нічого не їв в ці дні;

2. Саме постом Спаситель почав справу людського спасіння;

3. Остання пристрасна седмиця поста встановлена на честь спогади про останні дні земного життя, страждання і смерть Ісуса Христа;

Про продукти.

Якщо ви вирішили постити, найкраще запастися спеціальним календарем, в якому детально розписано режим кожного дня. Бувають вкрай суворі дні, а бувають з послабленнями. Запам’ятати всі нюанси важко, так що краще, щоб календар постійно був перед очима.

Загалом же, протягом Посту заборонена їжа тваринного походження. Не можна їсти м’ясо, рибу і молочні продукти (лише по деяких днях допускаються послаблення). Ті, хто вирішив дотримуватися зовсім суворого посту, вживають виключно холодну їжу без олії, а також не підігріте питво.

Тим людям, у яких є певні проблеми зі здоров’ям, краще проконсультуватися з лікарем, щоб точно знати, від яких продуктів вам можна відмовлятися, а від яких не варто. Після консультації з фахівцем, поговоріть зі священиком. Детально виклавши йому суть проблеми, запитаєте, чи може він дати вам благословення на деякі послаблення під час Посту.

І ще – не викручуватись, не намагайтеся створити якісь супер-страви з дозволених продуктів. Нагадаємо, суть «харчового» аспекту Посту – проста їжа.

Про моральну підготовку.

В останній день Масляної – Прощена неділя – налаштуйтеся на похід до церкви. Послухайте службу, сповідь, причастя і попросіть у священика благословення на Пост. Віруюча людина має розуміти, що таким чином він очищається від душевної «пилу», і отримує духовний заряд і сили для того, щоб не піддаватися спокусам під час Посту.

Не дарма останній день перед Великим постом називається Прощеним Воскресінням – крім сповіді у священика, ви повинні щиро, від душі, попросити вибачення у всіх, кого ви могли чимось образити, зачепити або образити. Крім того, відпустіть образи всім, хто образив вас. Навіть якщо ви не поруч, навіть якщо не вдалося поговорити і порозумітися – вибачте цю людини подумки і побажайте йому всього самого доброго і світлого.

У Прощену неділю, коли люди вибачаються один перед одним, прийнято відповідати: «Бог простить». Це не означає, що ви повинні так відповісти і затамувати образу в своїй душі. Дана фраза, кажучи просто, має на увазі під собою, що навіть Бог простить, а ви, земна людина, і поготів.

Так що вимовляєте «Бог простить» з максимальним і, головне, щирим благоговінням. Особливо в душі, а не словах.

Про головне завдання.

Головне завдання Посту є відновлення гармонії між душею і тілом. В нашому земному житті ми часом настільки сильно захоплюємося чисто людськими потребами і задоволеннями, що банально перестаємо «чути» справжні потреби душі. Адже насправді, нам, в першу чергу, необхідна їжа духовна, а не черговий шматок апетитного торта і т. п., який нібито підвищує нам настрій. Все це поверхово.

За всієї земної мішурою люди розучуються чути себе, а, відповідно, і Бога. Адже він живе в кожному людському серці. Завдання Великого посту – цю саму мішуру прибрати і допомогти людині віддихатися від турбот земних і побутових, звернувши його увагу на духовний аспект життя.

Про головні принципи.

Під час Великого посту ви повинні виховати свою плоть, довівши їй, що не вона править над духом, а дух над нею.

Ви повинні відмовитися саме від своїх слабкостей. Тобто, наприклад, ви з розуму сходите від апельсинів, вони є для вас своєрідним харчовим фетишем. По суті, апельсини не заборонені в Пост, вони не відносяться до їжі тваринного походження. Але вони є вашою слабкістю, а значить, ви повинні відмовитися і від них в тому числі. Саме такі речі сприяють вихованню сили волі.

Враховуючи інтереси сучасних людей, священики рекомендують відмовитися від інтернету і постійного «гуляння» та соціальних мереж. Це і так зовсім не корисно, а під час Посту взагалі неприпустимо. Не обов’язково відмовлятися від усього і відразу, але значне скорочення часу, проведеного в онлайні, буде справжнім вольовим подвигом для сучасної людини.

Наприклад, виділяйте собі максимум годину часу на перевірку пошти, відповіді на повідомлення і т. д., а після вимикайте комп’ютер. Якщо ж ви працюєте з ним, то включайте його тільки заради роботи. Безумовно, це незвично і складно, але реально.

Алкоголь, природно, заборонено категорично. Та незначна кількість вина, яке вам будуть давати священики під час причастя, не вважається, нехай воно вас не бентежить.

Крім того, Пост – найкращий час для того, щоб відмовитися від куріння. Не нехтуйте цим фактом.

Дуже важливо стежити за своїми думками, емоціями, словами, вчинками. Під час Посту потрібно виховувати в собі прагнення до здійснення добрих справ, а також бути терплячим і доброзичливим по відношенню до інших людей.

Відомий випадок, коли священик, який проводить службу в одній сільській церкві не витримав і, зі своєрідною іронією, попросив людей «розійтися по домівках поїсти ковбаси», а потім знову повернутися на службу. Це сталося в наслідок того, що всі парафіяни через постових обмежень були вкрай злими і дратівливими, що щиро обурило священика – можна сказати, що вони просто сіли на дієту, адже відмова від м’яса без відмови від гніву – це вже не Пост.

Тому перш за все робіть акцент на таких речах. Ні в якому разі не сприймайте Великий піст як звичайну дієту. Слідкуйте за емоціями, читайте відповідну літературу (Біблію або книги про життя святих, наприклад), дивіться хороші фільми і, головне, намагайтеся ходити на церковні служби.

І на закінчення хочеться сказати: ніколи не бійтеся почати. Навіть якщо ви не так давно повірили в Бога, і ніколи не дотримувалися жодні релігійні обряди і традиції, зробіть це вже сьогодні.

Якщо ви поки не наважуєтеся постити згідно з усіма правилами, придумайте хоча б «індивідуальний» Пост. Наприклад, цього року відмовтеся від куріння, але продовжуйте їсти. Прикладіть хоча б мінімальні зусилля до зміни себе і вихованню своєї волі. Маленькі перемоги є стартом до великих перемог.

Тільки краще нікому про це не розповідайте – нехай це залишиться вашим особистим справою і особистою перемогою над собою. По-перше, оповідання можуть непомітно перейти в хвастощі, яке є «підпунктом» одного з найстрашніших гріхів – гордині, а по-друге, не завжди друзі (особливо дотримуються інших світоглядів) можуть правильно зрозуміти і підтримати. А іноді не проти і «підколоти» – подібна реакція може збити вас з пантелику. Так що нехай перемоги такого роду будуть зберігатися в межах вашої душі, щоб не провокувати непотрібних емоцій або образ.

Моральних сил вам для Великого поста і Божого благословення!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: