Вітрянка у дітей : причини і ознаки!

Вірус вітряної віспи вражає епітелії шкіри та слизових, викликаючи появу висипу, характерною для вітрянки, симптоми інтоксикації та інші ознаки. Вітрянка у дітей протікає досить легко, проте дуже важливо не сплутати її з іншими дитячими інфекціями.
 
Вітряна віспа ставиться до антропонозних інфекцій. Вірус вітряної віспи або простіше, вітрянки, здатний жити і розмножуватися тільки в організмі людини, вражаючи при цьому епітелій шкірних покривів, слизових, викликаючи появу характерного висипу і симптоми інтоксикації. У зовнішньому середовищі вона швидко гине, але тому існування інфекції підтримується її особливою заразністю і високою сприйнятливістю до неї людей.
 
Хворіють на вітрянку в основному діти, після перенесеного захворювання у них формується стійкий довічний імунітет. Вважається, що до 15 років 70-90 % людей не з чуток знайомі з ознаками вітрянки. Дорослі стикаються з проявами інфекції вкрай рідко, тому вітрянку відносять до дитячих захворювань. Вітрянка у дітей перших місяців життя – теж рідкість. Малюки отримують імунні фактори захисту від цієї інфекції під час внутрішньоутробного розвитку і з молоком матері при грудному вигодовуванні.
 
Патогенез вітрянки
 
Джерелом вірусу вітряної віспи є хвора людина, яка вважається заразним в останні 10 днів інкубаційного періоду інфекції та перший тиждень після появи висипань на шкірі.
 
Шлях передачі збудника – повітряно-крапельний. Вірус міститься в слині хворого, поширюється при кашлі, чханні, розмові і потоками повітря може переноситися на великі відстані, наприклад, в сусіднє приміщення або на інший поверх будівлі. Заразитися вітрянкою через предмети і речі практично неможливо.
 
Потрапивши в організм дитини через дихальні шляхи, вірус вітрянки фіксується на епітелії слизової, накопичується і звідси заноситься в регіонарні лімфатичні вузли. Цей період хвороби називається інкубаційним, протікає приховано і триває 1-3 тижні. Як тільки збудник потрапляє в кров, у дитини з’являються перші зовнішні ознаки вітрянки.
 

Вірус розноситься по всьому організму малюка, «улюбленим» місцем її проживання стають клітини епітелію шкіри і слизових оболонок. У них збудник розмножується, його «діяльність» призводить до вакуолизації, дистрофії і загибелі епітелію. У утворених однокамерних порожнинах накопичується серозна рідина – формуються типові бульбашки, які розкриваються, спорожняються і заміщуються корочками. На слизових оболонках бульбашки перетворюються на дрібні ерозії. Після загоєння на місці бульбашок і ерозій іноді залишається тимчасова пігментація.
 
Вітрянка: симптоми 
 
Зазвичай вітрянка у дитини починається з легкого нездужання, плаксивості, підвищеній збудливості, зниження апетиту. Рідко вже на самому початку захворювання відзначається гіпертермія, головний біль, нудота і блювота. У більшості ж випадків клінічна картина вітрянки і симптоми, типові для неї, розгортаються з появи висипу на тілі малюка. З цього моменту підвищується температура тіла, і виникають явища загальної інтоксикації.
 
Висип
 
Висип при вітрянці проходить у своєму розвитку кілька стадій. Спочатку на шкірі з’являється червонувате плямочка, через кілька годин вони перетворюються на горбок, потім у бульбашку. Після розтину бульбашки на його місці утворюється скориночка.
 
Висип при вітрянці може захоплювати все тіло малюка, її немає тільки на долоньках і підошовній поверхні стоп. Оскільки поява елементів висипу і їх трансформація відбувається одночасно, на шкірі дитини існують і плями, і горбки, і бульбашки, і скориночки. Кожне нове «підсипання» елементів супроводжується підвищенням температури, цей період захворювання триває в середньому від 3 до 8 діб. Як тільки дитину перестає сипати, симптоми інтоксикації йдуть на спад: температура тіла нормалізується, поліпшується загальне самопочуття, з’являється апетит.
 
Ускладнення
 
У ослаблених дітей у відсутності належного догляду вітрянка може ускладнюватися піодермією. Ветряночні бульбашки нагноюються і перетворюються на гнійнички. Стан дитини погіршується, температура тіла зростає. Після розтину гнійників і загоєння ранок на тілі малюка залишаються рубці, що нагадують віспині.
 
І все ж частіше вітрянка у дітей протікає сприятливо, нерідко навіть в стертій формі, без підвищення температури і з мізерними висипаннями. Бульозна, геморагічна, гангренозна форми захворювання у дітей практичні не зустрічаються. Такі ускладнення як стоматит, кон’юнктивіт , паротит, кератит, енцефаліт та менінгоенцефаліт бувають тільки при важкому перебігу інфекції у дорослих хворих.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: