Хлібне дерево!

Хлібне дерево родом з Нової Гвінеї. Воно велике, швидко зростає і за зовнішнім виглядом схоже на дуб. За врожайністю хлібне дерево займає одне з перших місць у світі. При сприятливих умовах плоди можна збирати цілий рік. Всього трьох місяців хлібного дереву достатньо для «відпочинку», потім воно знову починає плодоносити. За рік з нього можна зібрати до 700 штук плодів. І так протягом 70 років. Найбільш значимі види хлібних дерев – хлібне дерево звичайне і хлібне дерево індійське.
 
ІСТОРІЯ
 
Вперше про існування незвичайного дерева в Європі дізналися в 17 столітті від англійця Вільяма Дампіра. Мореплавець розповів про те, що тубільці їдять ці плоди замість хліба. Тому, в 18 століття, коли на Ямайці виник голод, було прийнято рішення завезти хлібні дерева і культивувати їх. Це дозволило б забезпечити рабів доступною і поживною їжею.
 
З таким наміром до Таїті був відправлений відомий «Баунті». Але тоді саджанці так і не потрапили до Вест-Індії. І тільки 1793 р. до Новому Світі з’явилися перші дерева, привезені на кораблі «Провіденс». З них почалося утворення плантацій на Ямайці, а потім і інших островах. Сьогодні хлібні дерева ростуть у тропіках в різних країнах.
 
Плоди хлібних дерев нагадують диню з шишкуватою поверхнею. Спочатку вони зелені, потім набувають жовтий або жовто-коричневий колір. У діаметрі – приблизно 30 см, по вазі – близько 4 кг. У недозрілих плодів серцевина тверда, волокниста. У дозрілих – м’яка і солодкувата на смак. У всіх частинах дерева присутній липкий латекс. На зрілих плодах він проступає через шкірку.
 

ВЖИВАННЯ
 
Для жителів океанічних островів хлібні дерева – незамінний елемент живлення. З м’якоті стиглих плодів готують особливі «млинчики», його вживають в сирому, смаженому, печеному, вареному, сушеному і зацукрованому вигляді. Смак смажених плодів більше схожий на картоплю. Як і банани, стиглі плоди використовують як фруктів, а молоді і недостиглі – як овочі. У їжу вживають і насіння хлібного дерева. Їх варять або смажать з сіллю. Плодами і листям дерев годують худобу.
 
Свіжі плоди зберігаються недовго, зате сухарі з м’якоті плодів залишаються їстівними роками. Є й інший спосіб зробити запаси цінних плодів. Для цього полінезійці чистять їх, розрізають і закопують в яму, ретельно вистелену листям. Там плоди не згнивають, а бродять, утворюючи своєрідне тісто і зберігаються придатними в їжу кілька років. Це тісто потім загортають у листя і обсмажують в кокосовій олії. До речі, такий хліб багатий вітамінами груп В і Е, а тому вельми корисний.
 
Кажуть, якби хлібні дерева поширилися по всьому світу, проблема голоду була б повністю вирішена. Адже, крім високої врожайності, вони мають і інші переваги. Наприклад, плоди вкрай поживні, багаті крохмалем, цукром і жирами. При цьому знавці запевняють, що бувають плоди, вага яких досягає 30 кг.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: