Хто такий мерчендайзер?

В радянський час в мерчендайзера не було особливої ​​потреби. Що можна просувати від виробника до покупця, якщо будь-який товар і так на нарозхват і всюди черги, які формуються в мить ока, варто тільки пустити слух – щось кудись завезли?

Однак міняються часи і змінюється ситуація, що вимагає іншого підходу при торгівлі. На ринку з’явився неймовірно широкий асортимент товарів, назви марок змінюються з року в рік, і підприємцю-реалізатору часом буває важко визначитися, які товари закуповувати, щоб в його торгову точку частіше заглядали покупці.

Нещодавно було проведено опитування, яке показало, що більшість наших співвітчизників вважають, що професія мерчендайзера не є рідкісною, вона досить поширена в нашій країні. Більш того, на ринку праці постійно спостерігається попит на представників цієї професії, хоча щорічно випускається величезна кількість подібних фахівців. Однак, разом з тим, до цих пір далеко не всі розуміють, чим займаються мерчендайзери насправді.

Хто ж такі мерчендайзери?

У перекладі з англійської мови мерчендайзинг (мерчандайзинг) позначає планування, а також застосування різноманітних методик спонукання до аудиторії споживачів різного рівня. Мерчендайзер займається тим, що збільшує попит і, як наслідок, збут товарів в роздрібній торгівлі. Головна задача, яка стоїть перед мерчендайзером – зробити так, щоб фірма мала високий імідж на ринку і перевершувала інші подібні компаніі.

Карьерний ріст

Як правило, професія мерчендайзер стає стартовим майданчиком для активних і цілеспрямованих. Вони не затримуються довго на цьому етапі і вже через деякий час (зазвичай рік-півтора) стають керівниками невеликих груп мерчендайзерів. А потім “доростають” до супервайзерів – фахівців, які керують мерчендайзерами: пояснюють принципи стратегії проведення рекламної кампанії, координують роботу, пропонують способи підвищити імідж фірми.

Супервайзер стає сполучною ланкою між керівництвом компанії і своїми підлеглими. А вже через кілька років, при активній і плідній діяльності, така людина може зайняти посаду керівника торгового представництва.

Варто відзначити, що є й інший варіант успішної кар’єри для тих, хто почав свою трудову діяльність з мерчендайзингу – спрямувати всі зусилля на рекламну діяльність. Накопичений на “польових роботах” досвід може знадобитися при роботі в рекламному відділі, що дозволить зайняти там з часом гідний посаду.

Вимоги до мерчендайзера

Зарабітна плата мерчендайзера залежить від досвіду, обсягу роботи та рівня компанії. Нерідко, крім “голої ставки”, їм виплачують ще й відсоток від продажів, так як саме обсяг реалізованої продукції якнайкраще демонструє відмінне володіння цією професією. Варто відзначити, що набагато більше можна заробити, співпрацюючи з компаніями елітного сегмента ринку, але і вимоги при прийомі на роботу тут на порядок вище.

Швидше за все, роботодавець крім стандартних запитань спитає кандидата про рівень його знання англійської або інших іноземних мов, умінні працювати в деяких спеціалізованих комп’ютерних програмах, дізнається про наявність досвіду аналітичної роботи і пред’явить підвищене вимогу до зовнішнього виду.

Як правило, під опікою мерчендайзера – від трьох до двадцяти магазинів. Причому для успішної роботи нерідко їх потрібно відвідувати практично щодня. Однак початківця фірма зазвичай навантажує свого працівника великим обсягом завдань, тому слід запам’ятати, що відвідувати підконтрольні торговельні точки необхідно не рідше разу на тиждень-два.

Буває, що фірми ведуть пошук співробітників на посаду мерчендайзера з власним авто, щоб він міг встигати об’їжджати всі точки частіше, так як громадським транспортом робити це не завжди зручно, що призведе до проблем з пунктуальністю. До того ж переповнені автобуси чи тролейбуси можуть істотно зіпсувати зовнішній вигляд, а іноді і настрій рабітника.

Особисті якості менчендайзера

Для того щоб більш успішно займатися мерчендайзингом, потрібно виробити в собі кілька якостей. Якщо не всі роботодавці вимагають уміння аналізувати інформацію, то комунікабельність, старанність і впевненість є обов’язковими умовами для тих, хто претендує на цю посаду. Уже в процесі роботи потрібно уміння спілкуватися навіть з “важкими” людьми, причому не тільки розмовляти, але ненав’язливо переконувати, підносячи позитивні якості пропонованого товара.

Зазвичай є і вікові обмеження для кандидатів – 18-25 років. Це пояснюється не тільки енергійністю, а й бажанням роботодавця самостійно виростити фахівця. Багато великих міжнародних компаній нерідко розробляють докладні навчальні програми або організовують навчальні центри, де регулярно проходять тренінги різних рівнів.

Обов’язки і методи роботи

Головний обов’язок мерчендайзера – це подати свій продукт в найбільш вигідному світлі. Для цього існує маса способів, деякі з них підходять лише для певної категорії товару або сегмента ринку, в той час як інші є універсальними, “на кожен день”. Однак той, хто хоче побудувати свою кар’єру в цій професії успішно, повинен запам’ятати, що необхідно мати в арсеналі (і вміти користуватися) відразу кілька методів і весь час вчитися новим, адже ринок є мінливою структурою. Для вдосконалення своїх знань можна читати відповідну літературу, дивитися навчальні ролики на інтернет-порталах або ставити запитання керівникові. Головне – бажання і прагнення стати краще.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: