Хто такий хрущ і як з ним боротися?

Ті, хто мають свої ділянки і самі ними займаються, тобто перекопують і розпушують грядки, напевно помічали в грунті личинків хрущів. Вони зустрічаються практично протягом усього сезону, але найчастіше я їх бачу по осені. Однак давайте по порядку.
 
Хрущ – личинка хруща. Мешкає в грунті на глибині до 10 см. У всякому разі, глибше я з нею не стикався. У самої поверхні грунту під корчем, наприклад, може також жити.
 
Зустрічається на цілинних ділянках (тобто ще нерозораних). Коли я готую землю, припустимо, під квіткову клумбу, то знімаю дерен. І частенько під дерном зустрічаю цю саму личинку. Хрущ також любить оселитися і на грядці, якій приділяють мало уваги, рідко рихлять і забувають прополювати .
 
Хрущ – шкідник. Він підгризає коріння рослин. Наприклад, таких як капуста, суниця і інших. Він може повністю під’їсти коріння, внаслідок чого рослина вмирає. Зовні рослина виглядатиме спершу зів’ялою, а потім повністю засохне. Якщо викопати загиблу рослину, то будуть видні залишки з’їдених корінців.
 

Хрущ виглядає як дуже товста гусінь з маленькими лапками в передній половинці тіла і згорнута в півкільце. Він дуже повільний, неповороткий і безпорадний, як величезний кит, викинутий на берег. Розмірами личинка від 1 см до 4 см.
 
Переходимо до найголовнішого пункту – заходам боротьби з хрущами . А тут все дуже просто. Заходи боротьби – суто агротехнічні. Тобто ніякими отрутохімікатами хруща не проймеш. Самий вірний спосіб – це просто видаляти його з грунту (і тут же знищувати ) під час осінніх і весняних перекопок, а також під час розпушування. Взагалі варто регулярно розпушувати і прополювати свої грядки. Це ніякі шкідники не люблять, а квіти та овочі навпаки обожнюють.
 
У грунті хрущ зустрічається одинично ( в тому сенсі, що ці личинки НЕ будуть товпитися в одному місці, як тля, наприклад). Тому ручне видалення хруща з грунту не складає особливих труднощів. Буває, звичайно, що копнешь лопатою і виявиш в комі землі до десятка екземплярів. Але на моєму городі таке трапляється рідко. Тільки в запущених куточках. Можливо, має сенс боротися з батьком хруща – травневим жуком, скажете ви? До ядохімікатів і в цьому випадку вдаватися немає сенсу. Це скільки ж треба розчину використовувати, щоб убити хмари хрущів, які особливо активно починають літати вечорами? Травневий жук дуже любить ласувати листочками дерев. І часом від цього шкоди буває багато. Помітив, що найулюбленіше для нього блюдо, це листя берези. Ще він любить листя сливи  А ось яблуню не чіпає. Чи то не до смаку, чи то не по зубах. І ще звернув увагу, що ті сливи, які я регулярно підгодовувала пічної золою, травневий жук теж не чіпав або об’їдав зовсім незначне число листочків.
 
Відомо, що зола сприяє зміцненню та потовщення листя садових дерев. Іноді можна в літературі прочитати пораду струшувати жуків з дерев і потім збирати їх з плівки, попередньо розстеленій внизу. Пробував. Безглузде заняття. Жуки, хоча і важкі, примудряються міцно триматися лапками за листя і гілочки. Їм ніякий вітер не страшний. Ще буває неприємно, коли вони при цьому на голову падають або на плечі і спину. А ось збирати вручну їх можна . Але всіх не збереш. Та й до верхівок не дотягтися. Так що я просто змирився з їх перебуванням в саду.
 
До речі, цікавий факт. Моя кішка дуже любила полювати на хрущів і… Тобто їх! Вона збивала лапкою тих, хто літав низько. Могла навіть підстрибнути і збити лапою жука прямо в повітрі. Збитий жук неповороткий, тому тут же опинявся в пасті спритною хижачки. Так що кішку можна використовувати як один з методів боротьби з травневим жуком. А ось личинок хруща – хрущів – кішка їсти не любила)).
 
Отже, боремося з ним виключно фізичним видаленням його з грунту під час перекопування або розпушування. Ще хрущів люблять клювати птиці. Помічали, напевно, як по ріллі прогулюються пернаті. Я після оранки городу завжди йду додому, щоб дати можливість пташкам безбоязно пригоститися хрущами, яких я не помітив, та й іншими шкідниками. І ще один звір може бути дуже корисний при боротьбі з хрущами. Це кріт. Так, так! Багато хто помилково вважають, що кріт губить коріння рослин. Це не так. Кріт – хижак. І овочами в наших городах він не харчується. Хіба що злегка надгризає, щоб прокласти собі шлях.
 
Його улюбленим ласощами є дощові черв’яки, різні жуки, капустянки, слимаки, в тому числі і хрущ. Так що я віддаю перевагу з кротами дружити. Єдиний мінус, що вони псують вигляд клумб, газонів та городу, коли прокладають свої ходи. Але краще я буду прибирати з грядки горбики землі  залишені кротами, ніж загублені хрущами рослини.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: