Перш ніж говорити про те, як боротися з дитячими страхами, варто розглянути залежність цієї негативної емоційної реакції від віку дитини.

На думку психологів, в певному віці практично всі малюки, різною мірою, відчувають так звані базові страхи.

Приміром, в перші півроку більшість новонароджених здригаються від різких і гучних звуків, боятися власного різкого переміщення, їх лякає втрата фізичної та емоційної зв’язку з мамою.

Саме тому, всупереч думці прихильників самостійності дитини буквально «з пелюшок», психологи рекомендують частіше брати дитину на ручки. Важливість перших тактильних відчуттів важко переоцінити для подальшого становлення особистості, для встановлення тісного контакту і взаєморозуміння з батьками.

Більш старші дітки можуть боятися незнайомих людей, процедури одяганняроздягання, різкої зміни навколишнього оточення, деяких може лякати навіть стік у ванній під час купання.

У віці до трьох років дитина може лякатися нічних кошмарів, як наслідок, відчувати труднощі із засинанням.

Малюк, якого рано почали водити в дитячий садок або переклали його виховання на плечі бабусь, може побоюватися бути кинутим батьками («А чи прийдуть вони за мною?»).

Деяких діток молодшого віку можуть лякати всілякі явища природи, наприклад, блискавка і грім.

Відвідування дитячого садочка значно розширює кругозір дітей, вони постійно дізнаються якусь нову для себе інформацію.

Не дивно, що дошкільнята починають боятися отруйних змій і стихійних лих, бандитів і смерті близьких, проблем з власним здоров’ям.

Мабуть, найпоширенішим страхом у віці 6-7 років можна назвати боязнь темряви, хоча дітки можуть боятися втратити сім’ю, свій дім, залишитися самотніми.

Як показує практика, більшість базових страхів безслідно проходить з віком, але деякі з них можуть фіксуватися і загострюватися, тоді обов’язково необхідно розбиратися з причиною їх виникнення і терміново вживати заходів для поліпшення ситуації.

Якщо ви збираєтеся боротися з дитячими страхами, ні в якому разі:

  • не карайте і не соромте малюка за його страх;
  • не вважайте страхи капризом і не смійтеся над цим, так можна навпаки зафіксувати увагу дитини на проблемі;
  • не використовуйте метод «клин клином вибивають», навмисно занурюючи крихітку в його страх, це загрожує неврозом, та іншими проблемами зі здоров’ям;
  • не варто повністю витісняти з життя дитини панічні ситуації.

Дитячі страхи вимагають підвищеної уваги дорослих, уважно вислухайте пояснення свого карапуза. Це дозволить вам хоча б трохи наблизитися до розуміння причин страхів, а малюк зможе в оповіданні виплеснути свої емоції.

Словами і справами переконайте дитину у своїй безумовній любові, готовності завжди прийти на допомогу.

У момент паніки спробуйте переключити увагу карапуза, простими словами поясніть, наскільки реальність далека від фантазії.

Наведіть приклад з власного дитинства, свій досвід боротьби зі страхами.

Відмінно зарекомендувала себе в боротьбі з дитячими страхами арт-терапія.

Можна запропонувати малюкові намалювати, виліпити з пластиліну свій страх, а потім рішуче його знищити спалити, порвати, викинути або розламати.

Після цього бажано разом змайструвати так званих захисників, які будуть «жити» в дитячій кімнаті.

Крім того, підключіть фантазію, придумайте казку, в якій головному героєві належить впоратися з подібним страхом.

Якщо не вдається власними силами покінчити з існуючими дитячими страхами, не затягуйте візит до психолога, щоб не запустити ситуацію.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.