Як боротися з мурахами в саду і на городі?

Далеко не всі садоводи і городники вважають мурах милими і безневинними комахами. «Мураха – ворог, що наносить непоправної шкоди рослинам!» – Вважають люди, що купують в магазинах отруту посильніше, щоб одним махом позбутися «напасті». Але чи варто поспішати оголошувати своїм «сусідам» по садовій ділянці хімічну війну? Спробуємо у всьому не поспішаючи розібратися.

За що садівники не люблять мурах?

Видів мурах в природі багато, але найчастіше в садах і городах селяться чорні садові мурахи. Їх улюблене заняття – розведення попелиць. Попелиці для мурашок як дійні корови для людей. Вони постачають до мурашиного столу важливий продукт харчування – солодку падь, липку рідину, рясно виділяється не тільки попелицями, але також червцями, листоблошками і деякими іншими комахами.

Заради стабільного джерела вуглеводів деякі види мурашок не тільки пасуть, але навіть розводять попелиць, розселяючи їх по деревах і кущах. Садові шкідники попелиці для мурашок – основне, але не єдине джерело вуглеводів. Мурахи не проти поласувати квітковим нектаром, причому, повзаючи по квітам і збираючи нектар, комахи часом не тільки запилюють їх, але і ушкоджують.

Стиглі солодкі плоди, наприклад, налиті соком груші, теж приваблюють мурах. Деякі городники стверджують, що риючи підземні ходи, мурашки пошкоджують коріння рослин. Але інші впевнені, що коріння від мурашиних тунелів ніякого збитку. Навпаки, мурашки постійно розпушують грунт і забезпечують надходження кисню.

Чим корисні мурахи в саду і городі?

Вуглеводи – лише частина мурашиного раціону. Не менш вуглеводів мурашкам потрібні білки, без них колонія мурашок не виживе. Білковою їжею мурахи постачають матку і вигодовують личинок. Джерело білкової їжі – полювання і збирання. Щодня мурахи досліджують займану територію в пошуках інших комах, як мертвих, так і живих, більшість з яких – садові шкідники. Знищуючи різних гусениць, личинок жуків-листоїдів і короїдів, мурашки приносять садам і городам відчутну користь.

Як боротися з мурахами?

Мурахи не тільки шкодять, але й допомагають саду і землі. Тому оголошувати їм тотальну хімічну війну абсолютно неправильно. Та й марно, за великим рахунком. «Святе місце порожнім не буває». Вільна територія, швидше за все, буде зайнята іншими мурашками. Можливо, мурахами зовсім іншого виду, які буду докучати власникові дачної ділянки ще більше, ніж колишні мешканці.

Якщо виключити тотальну війну, то залишається два «стратегічних» прийому, за допомогою яких можна мінімізувати шкоду, що наноситься мурахами, без шкоди їх корисної діяльності. Це відволікання і стримування.

Попелиця для мурашок – джерело їжі. Чим менше їжі, тим менше мурах в саду і городі. Таким чином, боротьба з попелиць призводить до зменшення і мурашиного поголів’я. Але мурахи все одно будуть прагнути відновити чисельність своєї «домашнього худоби». Як і будь-якому стаду, попелиці потрібні «пасовища». Для садівника важливо, щоб цими пасовищами не стали культурні рослини. Відвернути від них «пастухів» можна, посадивши поблизу мурашника рослини-сидерати. Кормові боби, буркун, люцерну та ін. Вони не тільки поліпшать грунт, збагативши її азотом, але і послужать мурашкам зручними пасовищами.

Стада попелиці поставляють мурашкам вуглеводи. Однак комахи можуть отримати їх і від рослин. Наприклад, у кожного листку рицини – олійної, лікарської та декоративної садового рослини – є внеквіткові нектарники, постійно виділяють солодкий сік. Якщо соку достатньо, мурашкам немає чого вирощувати попелиць. Повністю задовольнити мурашину потреба у вуглеводах можна за допомогою цукрового сиропу.

Щоб позбавити мурах від «шкідливої ​​звички» розводити тлю, досить розмістити поблизу мурашників поїлки і регулярно підливати в них водний (у пропорції 1: 1) розчин цукру. Якщо ж «м’які» методи стримування мурашиної експансії не дали результату, то й тоді не варто труїти комах. Небажаних сусідів можна просто виселити з дільниці. Ближче до вечора, коли більшість мурашок повернеться після напруженого трудового дня в будинок-мурашник, його акуратно викопують і виносять за межі городу. Роботу виконують в гумових рукавичках, попередньо змастивши манжети нерафінованою соняшниковою олією. Цією ж олією змащують краї відра, куди поміщають мурашник. Ароматне масло комахам не подобається, воно захистить руки від мурашиних укусів і не дозволить мурашкам розбігтися з відра.

Мурашник розгрібають руками або совком до виявлення мурашиних яєць. Вони мета мурашиного існування, і виселені за межі дільниці комахи можуть повернутися, якщо яйця залишилися на колишньому місці. Мурашок і яйця разом з грунтом у відрі виносять в відповідне місце, де вони не будуть доставляти неприємностей садівникові. Переселенням краще зайнятися пізньою весною або на початку літа, поки мурашник ще не надто великий. Повністю позбавитися від мурашок подібним методом вдається не завжди. Але в будь-якому випадку чисельність комах на ділянці значно зменшиться.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: