Орхідея захоплює своєю витонченістю. До цієї квітці торкаєшся з особливою обережністю, боячись пошкодити ніжні пелюстки. Вона дійсно не любить частих дотиків – навіть дуже обережних. Пильна увага її ніби насторожує, і вона в трепеті завмирає – перестає рости.

 
Орхідеї взагалі дуже і дуже самостійні квіти: люблять самотність. У тісній компанії інших квітів (навіть орхідних) вони відчувають себе незатишно. Рости в «колективі» вони будуть, але всієї розкоші цвітіння, на яку здатні, на жаль, не покажуть. Ось чому для орхідеї краще виділити окрему територію – близько 2 х 2 м – і не підселювати туди інших зелених «постояльців».        
 
Всупереч поширеній думці, догляд за орхідеями дуже простий. Найголовніше – вологісний режим. Поза вологої атмосфери орхідея існувати не може – її повітряне коріння швидко пересихає.
 
Проте ще більшу загрозу несе надмірний полив. У неї коренева система влаштована не так, як у більшості рослин: якщо вологи багато, вона не загниває. Включається захисний механізм, корінь обволікає найтоншою повітронепроникною оболонкою, в результаті орхідея може загинути через нестачу повітря.
 
Орхідеї взагалі «повітряні» рослини. Достатня кількість повітря їм життєво необхідно. Саме тому орхідеї часто вирощують не в звичайних горщиках, а в повітропроникних кошиках.
Грунтом для них служить не земля, а дуже легка суміш з керамзиту, шматочків соснової кори ( вивареної і висушеної ), моху – сфагнуму, піску.
 
Хоча є орхідеї, які відмінно почувають себе в садовій землі. Безліч видів орхідей (епіфіти) здатні рости взагалі без грунту – на корчах, які називають «блоками». У декоративних корчах роблять поглиблення і розташовують рослину, прикріпивши її безбарвною волосінню. Коріння краще прикрити мохом, щоб не пересихало. Орхідеї блокової посадки не поливають, а щодня обприскують – їм достатньо.
 
Багато хто думає, що орхідеї – теплолюбні рослини родом з жарких країн. Але ростуть вони не тільки в тропіках. Є субтропічні орхідеї, які визнають помірний температурний режим. А для деяких звичайна кімнатна температура (особливо взимку) – згубна спека.          
 
До речі, для всіх орхідей зима – період спокою. У цей час вони «сплять», і якщо не забезпечити їм прохолодну «спальню», цвітіння можна не дочекатися. Зазвичай орхідеї на зиму виносять на лоджію і вкривають ковпаками з поліетилену.
 
Цікаво, що ці рослини часто не цвітуть тому, що за ними … доглядають. Наприклад, в період активного росту природне бажання зволожити і підживити квітка трохи більше. У результаті – відмінно розвинена коренева система, потужні стебла. І в момент, коли за часом рослина повинна зацвісти, воно повторно вступає в період активного росту – сил – то багато. Сили можна було б використовувати для утворення квіток, але орхідея дезорієнтована. А в природі сигналом того, що пора готуватися до цвітіння, є сухий період без дощів. Досвідчені квітникарі влаштовують орхідеям природне зволоження. На маленький піднос з бортиками укладають камінчики, наливають воду. Зверху на камені ставлять горщик з орхідеєю, щоб він не торкався води. Вода, потроху випаровуючись, доставляє орхідеї вологу. Якщо квітку ще й регулярно обприскувати, про полив можна не думати.
 
У домашньому квітникарстві орхідеї розмножують найчастіше кореневими бульбочками (повітряні цибулинки) або живцями. Бульбочки просто садять в грунтову суміш. Черенкове розмноження теж нескладне: зрізану гілку орхідеї, що не прикопавши, кладуть в ящик (грунт – легка садова земля, мох), накривають поліетиленом, постійно зволожують. Через деякий час бруньки на черешку дадуть кілька паростків. Коли паростки укореняться і підростуть до 5-7 см, маленькі орхідейки можна пересаджувати в окремі « квартири».

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.