Як допомогти дитині адаптуватися в школі?

Перший клас для маленьких дітей та їх батьків є непростим випробуванням. Зміна режиму дня, перший вчитель, новий колектив, величезна незнайома будівля – все це викликає різноманітні відчуття у душі дитини, які можуть бути не завжди позитивними.

Завдання вчителя і батьків – допомогти малюкові успішно пройти звикання до школи. Період адаптації індивідуальний для кожного школяра, хтось швидше вливається в колектив, легко занурюється в навчання, заводить друзів, а комусь на це потрібно набагато більше часу.

Існує кілька видів адаптації: фізіологічна, соціальна та психологічна.

Фізіологічна адаптація дитини до школи

У перший час важко висидіти спокійно уроки, зосередити увагу на вчителеві і його оповіданнях, правильно і красиво виконати класну роботу і домашні завдання. Організм дитини внаслідок нових навантажень і напруги відчуває стрес, що згубно позначається на його здоров’ї: головні болі, втрата апетиту і ваги, різні хвороби.

Щоб полегшити цей складний період, дитина повинна дотримуватися режиму дня. Після уроків обов’язково дати можливість відпочити втомленому організму: лягти поспати або просто полежати, почитати цікаву книжку, подивитися телевізор. Потім треба виконати всі домашні завдання, не залишаючи їх на вечірній час, так як розумова активність до вечора спадає. Перед сном або після зроблених уроків бажано погуляти на вулиці, подихати свіжим повітрям, дати вихід нерозтраченій накопиченійенергії за цілий день.

Вкладатися спати першокласнику слід не пізніше, ніж о дев’ятій годині вечора. Хороший, міцний, тривалий сон допоможе повністю відновити витрачені сили.

Психологічна адаптація

Підготовка батьків до школи майбутнього першокласника полягає не тільки в придбанні одягу, зошитів, портфеля, пенала, але і в психологічній підтримці малюка. Обов’язково розповідайте дитині про те, що чекає його цікавого в школі. Не можна говорити тільки про хороші і райдужні події, необхідно згадувати і про можливі труднощі, щоб малюк зміг впоратися з ними самостійно або з батьківською допомогою.

У дитини повинні сформуватися чіткі і правильні уявлення про школу, щоб уникнути подальших непотрібних розчарувань. Поділіться різними історіями зі свого життя, щоб дитина зрозуміла, що у вас теж траплялися як смішні, так і складні ситуації. Не вимагайте відразу ж тільки позитивних оцінок від учня, допоможіть йому розібратися з незрозумілими для нього речами, хваліть за «п’ятірки» і не карайте за перші погані відмітки в період адаптації, інакше бажання вчитися втратить для дитини сенс. Допоможіть малюкові освоїти новий життєвий етап.

Соціальна адаптація

Не кожна дитина відрізняється підвищеною товариськістю зі своїми однолітками. Сором’язливим малюкам необхідно більше часу для освоєння і допомога батьків і вчителів. Щодня цікавтеся подіями, що відбуваються в шкільному житті своїх дітей, розпитуйте про друзів, запрошуйте їх маленьких товаришів в гості. Дитина повинна відчувати турботу своїх батьків. Правильне формування уявлення про школу, турботлива підтримка рідних, уважність і досвідченість педагогів допоможуть дитині спокійно і гармонійно влитися в шкільний світ!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: