Як допомогти дитині з низькою самооцінкою?

Усім без винятку батькам буває неприємно, коли вони помічають, що в їхньої дитини низька самооцінка. Невпевнені в своїх силах діти незатишно почувають себе при спілкуванні як з однолітками, так і з дорослими, вони важко переживають свої невдачі і вчаться помітно гірше інших.

Як розпізнати низьку самооцінку

Найчастіше батьки дізнаються про цю проблему від дитячого психолога в перші роки навчання дитини в школі. Однак виявити низьку самооцінку і почати з нею боротися вони можуть і самі, якщо уважно поспостерігати за поведінкою своєї дитини і послухають, що він говорить.

Діти Із заниженою самооцінкою часто говорять такі фрази, як «Я не знаю», «Я не зможу» і «У мене не вийде». Дуже показовим може бути поведінка дитини в колі його однолітків: невпевнені в собі діти можуть бути некомунікабельними, сором’язливими, а іноді поводяться надто зухвало. Дуже часто хулігани і задираки насправді відчувають невпевненість і внутрішній неспокій, а їх поведінка є всього лише маскою для оточуючих.

Проблему на ранніх стадіях можна виявити за допомогою простого психологічного тесту: потрібно всього лише попросити малюка намалювати самого себе. Якщо чоловічок на малюнку буде виглядати неказисто, а для оформлення дитина використовує тільки похмурі кольори, це без слів говорить про те, що у батьків є вагомі причини для занепокоєння.

Якщо дитину з заниженою самооцінкою попросити намалювати всю сім’ю, то він малює себе непропорційно маленьким у порівнянні з іншими.

Причини виникнення низької самооцінки

Найчастіше низьку самооцінку можна спостерігати у дітей з неповних сімей або у тих, хто страждає від фізичних недоліків (наприклад, заїкаються, мають зайву вагу, не вибалакують кілька букв або носять окуляри).

Діти бувають дуже жорстокими і нетактовними і можуть придумувати такій дитині образливі прізвиська. Іноді в тому, що у дитини низька самооцінка, бувають винні батьки. Якщо тато чи мама, коли у нього щось не вийшло, кажуть, що малюк нічого не вміє або погано міркує, дитина може замкнутися в собі і переконатися в своїй нікчемності. Такі ж прояви виникають у дітей, батьки яких занадто багато їм забороняють або ж надмірною опікою не дають їм самостійно пізнавати світ.

Як боротися із заниженою самооцінкою

Щоб допомогти своїй дитині стати впевненим у собі, батькам слід частіше хвалити його, акцентуючи увагу на перевагах і успіхи та ігноруючи невдачі.

Якщо у дитини серйозні проблеми з успішністю, потрібно допомогти йому робити уроки. Поруч з батьками малюк почуватиметься впевненіше. Коли завдання буде виконано, дитини потрібно похвалити, не забувши згадати про те, що їм можна пишатися, оскільки найскладніше він зробив сам.

Якщо дитина страждає від насмішок ровесників, необхідно з’ясувати причину і постаратися її усунути. Наприклад, якщо у дитини зайва вага, можна разом з ним скорегувати його режим харчування або вибрати спортивну секцію, а якщо дитина не може вимовити якісь букви, можна записати його на заняття з логопедом. Недолік, який не можна виправити, потрібно або перетворити на гідність, або постаратися зробити непомітним, навчивши дитину акцентуватися на власних перевагах.

Невпевнені в собі малюкові потрібно допомогти зблизитися з ровесниками і завоювати в їх очах авторитет. Для цього можна влаштувати для нього і його товаришів незабутнє свято, наприклад, в честь його дня народження.

Найголовніше – це ніколи не скаржитися при дитині на проблеми, не лаяти своє життя і не принижувати свої достоїнства, оскільки діти схильні в усьому наслідувати своїх батьків.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: