У багатьох компаніях часто виникає потреба в понаднормовій роботі співробітників. Це порушує їхні плани, призводить до проблем в сім’ї і викликає невдоволення. Як мотивувати працівників на трудові подвиги? У нас для цього є 15 перевірених способів!

Компанія як сім’я

У Японії компанія, в якій працює людина, стає для нього другим домом або другою сім’єю. Завдяки такій організації праці, японців абсолютно не напружує працювати понаднормово. Доходить навіть до того, що деякі співробітники платять хабар охороні, щоб ті їх допустили попрацювати на рідну фірму в свою законну відпустку! Для того щоб компанія стала працівникам другою сім’єю, необхідно створити максимально комфортний для співробітника психологічний клімат у колективі. Це досягається такими правилами:

1. Нехай співробітник пишається своєю роботою у вашій компанії. Вселіть йому думку, що ваша компанія – найкраща в галузі або в регіоні. Демонструйте працівникам їх високу затребуваність на ринку праці: нехай вони знають, що перейшовши в іншу фірму, зможуть і там зайняти високий пост. Тоді їх буде утримувати в компанії не страх втратити роботу, а інтерес до справи і відданість компанії.

2. Не забороняйте співробітникам невеликі розваги в ході робочого процесу або під час обідньої перерви. Нехай вони слухають музику, якщо це не заважає роботі, нехай у перерві пограють у відеоігри, нехай вип’ють чашку кави або погортають новини в Інтернеті на початку робочого дня. Головне, щоб ці розваги не заважали роботі, а робили її більш комфортною. Ніхто не буде вважати сім’єю компанію з казарменим розпорядком.

3. Спірні питання вирішуйте всім колективом. Нехай кожен співробітник відчує свою причетність до вирішення виникаючих проблем. Це додасть об’єктивності прийнятим рішенням, зблизить колектив і виключить можливість обвинувачення шефа в самодурство.

4. Періодично вирішуйте ділові питання в неформальній обстановці. Влаштовуйте зустрічі «без краваток», переговори в клубах, кафе або ігрових майданчиках. Командні ігри та спільне неформальне проведення часу зближує колектив фірми, робить спілкування з замовниками та партнерами простіше й ефективніше, вони стають поступливішими і доброзичливішими.
5. Не робіть відмінностей у ставленні до співробітників різної статі, віку, національності і т.п. Нехай кожен відчуває себе рівноправним членом вашої компаніїродини.

6. Раз на тиждень виділяйте час для спілкування зі співробітниками: вислухуйте їх прохання, поради, діліться з ними проблемами та планами, вибудовуйте людські взаємини.

Особистий приклад

Одним з найважливіших методів мотивації співробітників є особистий приклад керівника. Немає кращого способу надихнути співробітників на понаднормову роботу, як самому нарівні з ними працювати на благо компанії. Імператор Петро I не дарма отримав звання «Великий», його звершення не були б можливі, якби він не заражав своїм ентузіазмом своїх сподвижників. У багатьох фільмах показані сцени, де цар трудиться в поті чола поряд з усіма, тягне канати, рубає колоди і т.п.

7. Працюйте більше, ніж ваші співробітники. Нехай вони бачать на вашому прикладі, що шеф тягне найважчу лямку і робить це з честю. Їм просто соромно буде халтурити і ухилятися!

8. Діліться з підлеглими своїми знаннями та досвідом. Підвищуйте їхню кваліфікацію, організуйте їх навчання на курсах і тренінгах. Якщо вони побачать, скільки ви робите для них, вони будуть прагнути зробити багато чого і для вас. І понаднормова робота не буде їх напружувати.

9. Будьте чесні зі своїми працівниками. Не варто хитрувати, обманювати, вводити в оману. Довіра заробляється роками, а втрачається в одну мить.

10. Будьте допитливі, цікавтеся роботою кожного свого підлеглого, вникайте в деталі, радьте та допомагайте.

11. Заведіть практику іноді працювати разом зі своїми підлеглими на рядових посадах. Це дозволить вам не втратити свій професіоналізм як працівнику і викличе повагу і симпатію ваших колег. Спільна робота скоротить дистанцію, усуне бар’єр, що неминуче виникає між керівником і колективом, а крім того дозволить вам особисто побачити проблеми на даній ділянці виробництва: оцінити оснащеність робочих місць, знос обладнання, «вузькі місця» та інші проблеми, які не видно з висоти вашого крісла. У західних компаніях така практика називається «повернення до коріння».

12. Якщо є необхідність працювати понаднормово, завжди працюйте разом з вашими співробітниками, навіть якщо ваша присутність не є необхідною. Їм буде психологічно легше змиритися з додатковим навантаженням, якщо вони побачать, що шеф розділяє їх тяготи.

Колектив однодумців

Найбільших результатів добиваються компанії, де кожен працівник відчуває себе не гвинтиком, а однодумцем керівництва і співавтором бізнесу. У таких компаніях співробітники самі прагнуть працювати більше, в тому числі понаднормово, якщо це треба для справи. Для формування такого колективу потрібно:

13. Підбирати співробітників, відповідних під ритм бізнесу. Не всі схильні працювати по 16 годин на добу, не для всіх прийнятний рваний ритм роботи, коли «то порожньо, то густо», не всі легкі на підйом і можуть зірватися на роботу о 6 ранку в неділю.

14. Заохочуйте ініціативу співробітників, давайте їм самостійність у реалізації запропонованих ідей. Коли людина реалізує свою ідею, це надихає! Він не буде рахуватися з обмеженнями робочого часу, а буде працювати стільки, скільки потрібно для справи.

15. Виявляйте сильні і слабкі сторони своїх підлеглих, підходьте до кожного індивідуально. Знайте, кому і що можна доручити, кому що буде цікаво, хто з яким завданням краще впорається, кого ким треба підстрахувати і кого чого потрібно навчити.

Застосовуючи ці правила, ви зможете домогтися від свого колективу ефективної роботи і в робочий час, і понаднормово. Нагородою за ваш нелегкий труд буде згуртований колектив, з яким ви зможете звернути гори!

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.