Коли ми говоримо про нарахування зарплати , то маємо на увазі , що з неї були зроблені всі необхідні утримання і виплачувати ми будемо вже «чисту » зарплату .

 
Нарахування і виплата зарплати: нюанси обліку
Найважливішим питанням, пов’язаним з виплатою зарплати, як за першу, так і за другу половину місяця, є питання нарахування та утримання «заробітних» податків .
Для новачків в обліку хочу зробити маленьке вступне пояснення, яке стосується понять «нарахування» і «виплата».
Коли ми говоримо про нарахування зарплати, то маємо на увазі , що з неї були зроблені всі необхідні утримання і виплачувати ми будемо вже «чисту» зарплату .
Так от тут я хочу підкреслити один момент: зарплату за першу половину місяця, тобто аванс, зазвичай не нараховують, а просто виплачують. Це означає, що податки, пов’язані з цією сумою, заплатити доведеться, але віднімати їх при виплаті не треба. А остаточне нарахування зарплати буде здійснюватися в кінці місяця, і вже з неї, крім податків  буде утримуватися так само і сума виплаченого авансу .
В принципі, нараховувати аванс, і відповідно утримувати з нього податки при виплаті, ніхто не забороняє. Тим більше, що зараз він носить такий же економічний сенс, як і зарплата за другу половину місяця. Так що, якщо цей спосіб для вас більш зрозумілий і не лякає подвійним обсягом роботи, то можна робити і так .
Далі розглянемо податки і збори, якими обкладається заробітна плата.
Знову ж роблю ввідне пояснення. «Зарплатні» виплати поділяються на :
утримання із зарплати, які лягають на плечі працівників , тому що віднімаються з нарахованої їм заробітної плати ;
нарахування на фонд оплати праці.
Фондом заробітної плати є сума нарахованої зарплати всіх працівників. Це навантаження лягає на плечі роботодавця і здійснюється за рахунок його коштів .
Фонд заробітної плати
утримання Нарахування
Податок на доходи фіз.осіб (15% або 17 %);
Єдиний соціальний внесок ( клас професійного ризику виробництва);
Єдиний соціальний внесок ( 3,6 %)
Єдиний соціальний внесок ( ЄСВ )
Як бачите, цей внесок, присутній в частині утримань із заробітньої плати, і в частині її нарахуванняї. Утримується ЄСВ у розмірі 3,6 % від нарахованої зарплати. Більше ніяких премудростей тут немає. А от для роботодавців розмір суми внеску залежить від того, який клас професійного ризику на виробництві, до якого віднесено платника внеску, ураховуючи види його економічної діяльності. Таких класів Законом про ЄСВ передбачено 67 і відповідно ставки, коливаються від майже 37 % до майже 50 %.
Податок на доходи фіз. осіб ( ПДФО)
Отже, податкові агенти, а такими є всі роботодавці, при нарахуванні (виплаті , наданні ) доходу зобов’язані нараховувати, та сплачувати утриманий податок до бюджету за рахунок фізичної особи, та від її імені, з доходів, що виплачуються особі, вести податковий облік, надавати звітність до податкової інспекції, та відповідати нормам ПКУ.
Перевівши на людську мову вище сказане можна зробити декілька висновків:
базою для оподаткування є доходи у вигляді зарплати, які нараховані або виплачені платнику податку;
відповідальним за нарахування та сплату до бюджету, є роботодавець.
ПКУ передбачені прогресивні ставки ПДФО. Яку з них треба застосовувати , залежить від суми оподатковуваного доходу .
Розмір місячного доходу Сума податку.
Дохід менше або рівно десятити розмірам мінімальної зарплатні (станом на 1 січня податкового року) 15% з усієї суми оподатковуваного доходу.
Дохід більше 10- ти мінімальних зарплат з доходу , рівного 10 -ти мінімальних зарплат утримується 15 % податку , із суми перевищення – 17% .
Що стосується самого розрахунку ПДФО, то він вважається за такими правилами. Податок утримується із суми нарахованої зарплати, яка зменшується на: суму єдиного соціального внеску; суму податкової соціальної пільги, якщо вона застосовується (п. 164.6 ПКУ).
Право на пільгу є лише у тих осіб, які отримують зарплату в сумі, меньш, або рівно розміру місячного прожиткового мінімуму, помноженого на одну четверту та округленого до десяти грн. Крім загальної податкової пільги, складової на даний момент 50% мінімальної зарплати, існують так само підвищені . Т.ч.
ПДФО розраховується за такою формулою:
ПДФО = ( Нарахована з / п – ЄСВ – Податкова соціальна пільга ) х 15%.
Строки сплати до бюджету
Як розрахувати “зарплатні” податки розібралися, тепер розглянемо як правильно і в які терміни їх треба перерахувати до бюджету. Перерахування податків до бюджету слід проводити одночасно з виплатою авансу чи зарплати, тобто два рази на місяць.
З ЄСВ у частині нарахування все досить просто. Розмір авансу множимо на потрібну ставку і сплачуємо отриману суму в пенсійний фонд . Що стосується утримання із зарплати (3,6 %), передбачено, що внесок треба перераховувати не пізніше 20 днів після закінчення звітного місяця. До авансу не застосовується податкова соціальна пільга. Тобто ми повинні перерахувати до бюджету 15% від виплачуваної суми. Якщо працівнику виплачується зарплата на рівні мінімальної, то сума податку , сплачена у аванс, буде більше, ніж при нарахуванні зарплати у кінці місяця.
Приклад .
Працівнику нарахована зарплата за січень у розмірі 940,00 грн.
Аванс становить 55 % від посадового окладу, тобто 517 грн.
ПДФО ( сплачений з авансу) = 517 грн. х 15 % = 77,55 грн.
ПДФО (утриманий із зарплати) = ( 940 грн – 33,88 грн. – 470,50 грн.) Х 15 % = 65,34 грн.
Як же бути в такому випадку? Платити більше, а потім враховувати переплату? А якщо в майбутньому її нічим буде перекривати? До того ж сплачувати податок треба два рази. Законодавчо це питання поки що не врегульоване. Можна перераховувати податок таким чином: 50 % суми утримання до авансу, і 50 % при виплаті заробітної плати.
Приклад .
Тепер , щоб остаточно закріпити матеріал , розглянемо виплату авансу і зарплати в цифрах. Умови візьмемо з попереднього прикладу, додамо тільки , що дата виплати авансу – 19 число , зарплати – 4 число , а ставка ЄСВ для роботодавця дорівнює 36,8 %.
19 січня
1.Виплачено аванс за січень ( 940,00 грн. Х 55 %)=517грн
2.Перераховано податок на доходи ( 65,34 грн. : 2 рази )=32,67
3.Перераховано ЄСВ ( 517 грн. Х 36,8 %)=190,25
4.Перераховано ЄСВ ( 517 грн. Х 3,6 %)=18,1
31 січня
1.Нараховано зарплату за січень=941,00
2.Нараховано ЄСВ ( 940,00 грн. Х 36,8 %)=345,90
3.Утримано ЄСВ ( 940 грн . Х 3,6 %) =33,84
4 .Утримано податок на доходи ( 940,00 грн. – 33,84 грн. – 470,50 грн.) Х 15% =65,35
4 лютого
1 .Виплачена зарплата за січень ( 940,00 грн. – 33,84 грн. – 65,35 грн. – 517 грн.)=323,80
2 .Перераховано податок на доходи ( 65,35 грн. – 32,67 грн.)=32,68
3 .Перераховано ЄСВ 36,8 % ( 345,90 грн. – 190,25 грн.)=155,65
4 .Перераховано ЄСВ 3,6 % ( 33,84 грн. – 18,1грн.)=15,74

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.