Як навчити дитину читати?

Перш ніж приступати до навчання дитини читання, слід переконатися в тому, що саме зараз це для нього дуже важливо, дитина хоче займатиметься, а ви матимете терпіння і час на уроки.
 
Коли пора вчитися читати?
 
Часто молоді мами вирішують, що їх дитина може навчитися читати вже тоді, коли вона знає букви. Це не зовсім вірно. Значення символів – букв малюк може знати і в два роки, проте складати їх у склади, а потім у слова, він просто не готовий. Крім того, дитина може і зовсім не знати букв в чотири-п’ять років, але читати вчитися він готовий, і робить це із задоволенням. Тоді всі букви і їх вимова запам’ятовуються в процесі навчання.
 
У молодих батьків можуть розбігтися очі, адже методик навчання читання дуже багато. Тут і картки Домана, і букви Монтессорі, і Тюленєв зі свій методикою, а кубики Зайцева розхвалюють на кожному форумі, вихваляючись, що їх дитина вже сидячи на горщику намагався читати. Головне, не кидатися з боку в бік, а вибрати оптимальну методику, яка буде зрозуміла вам і вашому малюкові. Логопедії та психологи зауважують, що дітки, які занадто рано вчилися читати (два-три роки), можуть не розуміти сенсу, вони складають правильно букви в склади, а склади в слова, але зміст прочитаного не розуміють. На думку психологів, є ознаки, що ваша дитина вже може вчитися читати.  Він вже говорить пропозиціями. Якщо ваш малюк ще не говорить, а ви вже купили кубики Зайцева, то може бути і затримка мовного розвитку. Замість спілкування, ваш малюк складає кубики. На це варто звернути увагу! Дитина чує звуки і може підібрати слова, які починаються з цих звуків, розуміє, що слово складається з окремих звуків, може закінчити його.
 
Немає особливих логопедичних проблем. Половина «проковтнутих» звуків стане перешкодою до нормального читання.
 
Просторова орієнтація сформована. Він розуміє: де ліво, а де право. Як правило, всі ці ознаки виявляються до п’ятиріччя.
 

Методики навчання читання
 
Розглянемо детальніше методики навчання читання дитини.Починати навчання варто за допомогою Абетки. Кожна картинка допомагає запам’ятати букви. А – це лелека, Б – барабан. Однак, розвиваємо мислення дитини, називаючи букви іншими слова, які також починаються з цієї букви, щоб він не запам’ятав їх однозначно.
 
Після Абетки переходимо до букваря. У них є картинки і герої. За допомогою прикладів в букварях, малюк починає складати букви в склади і слова. Багато батьків використовують різні методики, але все-таки повертаються до букварями, так як він виявляється найбільш ефективним. У букварях є герої, невеликі оповідання, картинки, словом, все, що допомагає запам’ятати матеріал, але при цьому не занудьгувати.
 
Глен Доман придумав метод цілих слів. Він пропонує навчати дітей, показуючи їм картки, із зображенням слів і пропозицій. Під час цього людина, яка навчає, читає, те, що написано на картках. Слова запам’ятовуються цілком. Метод непоганий, але більше підходить для англійської мови, там немає складнощів закінчень і відмін, таких, які є в нашій мові.
 
Кубики Зацева мають склади на кубиках, а також таблиці. В ігровій формі маля запам’ятовує склади, літерні сполучення. Методика непогана, дозволяє швидко навчити дитину складати склади разом, але позбавляє його відкриття, яке він отримує, якщо сам переходить від букв до складів.
 
Методика Тюленєва «МИР». Пропонує вже до року складати букви в слова, а читати до двох років. Для цього малюку показуються картки з буквами, їх треба озвучувати, і ніяких іграшок паралельно. Тільки літери. Все інше – потім. Якщо ви вирішили вибрати цей шлях, то пам’ятайте сенсорно-моторна стадія розвитку малюка неймовірно важлива, також як і образна. Пропускати їх, переходячи до навчання читання – означає приректи дитину невідомо на які проблеми в майбутньому. Втім, будь-який грамотний психолог їх вам перерахує.
 
Якщо ваша дитина із задоволенням запам’ятовує букви, з радістю займається читанням, то можливо, вам дійсно пора вчити його читати. Але якщо це доводиться робити з під палки, тільки тому, що сусідський хлопчик вже читає, задумайтеся, і не позбавляйте свого малюка дитинства.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: