Як обробляти пупок новонародженого?

З моменту зачаття до появи на світ, малюк і мати пов’язані однією «ниткою», яка називається пуповиною. Вона надає величезне значення для розвитку плода всередині утроби, однак це утворення видаляється при народженні крихітки. Щоб швидше загоїти і усунути ризик зараження пупкової ранки, за нею необхідно правильно доглядати.

Пупковий канатик являє собою утворення із сукупності кровоносних судин: однієї вени, через яку плід всередині плаценти отримує харчування і кисень, а також двох артерій, службовців для зворотної циркуляції крові від малюка до матері. Всі ці судинні з’єднання захищені желеподібним речовиною, яка повністю усуває ризик їх пошкодження.

Коли малюк з’являється на світ, він більше не потребує зв’язку з матір’ю за допомогою пуповини, оскільки немовля вже може дихати, харчуватися і виділяти фекалії самостійно. Тому при витяганні крихти, лікарі перетягують пупковий канатик спеціальним затискачем і перерізають його. Згодом чого припиняється кровотік в пупкових судинах, він повністю заживає, залишаючи на животі лише маленьку «гудзичок».

Методи догляду за пупком в пологовому будинку

У період перебування матері з дитиною в пологовому будинку, пупковий джгутик лікарі обробляють самостійно. В результаті чого, від усієї його довжини у малюка залишається тільки маленький відрізок, не більше 2 см завдовжки. Розглянемо найбільш поширені методи ведення пупкового канатика:

1. У деяких пологових будинках сьогодні практикується відкрита методика обробки пуповинної залишку. Іншими словами, на пупок малюка не накладають пов’язку, а замість цього кожен день наносять антисептичний розчин. Найчастіше застосовується розбавлена марганцівка або перекис водню. 

2. Більш поширений і безпечний спосіб – затискач. Після того як акушер надягає кліпсу на залишок пупкового канатика, з кожним наступним днем життя він починає висихати. Щоб прискорити процес висушування, також застосовується антисептична обробка пупка. Як результат – на 5-у добу пуповина вже виглядає як скоринка з неживої тканини, яка незабаром цілком відпадає разом з затискачем. Залишилася ранка може підсихати ще близько тижня, однак це зовсім безболісно для малюка.

3. Найбільш рідкісна методика ведення пуповини – відсікання лезом на 2-у добу після народження. Вважається, що пупкова ранка буде гоїтися набагато швидше при хірургічному відрізанні. Для цього на неї накладається туга пов’язка, яка запобігає кровотеча. Лікар повинен її послабити через 2 години, а наступного дня після процедури – зовсім зняти компрес.

Після того як пупковий канатик видалений, у деяких новонароджених може з’явитися так званий «шкірний» пупок. Таке явище має на увазі, що ділянка пупкового відрізка покриває шкіра з животика немовляти і зовні це виглядає як «довгий пуп». Цього не варто побоюватися, оскільки після висушування і відпадання пуповини, шкірна тканина втягується на місце, і зовні такий малюк не відрізнятиметься від усіх інших.

У наступні 10 днів життя малюка ранка на пупку починає гоїтися і покриватися щільною кіркою. Якщо в цей час малюк продовжує перебувати з мамою в пологовому будинку, тоді лікарі обробляють її такими ж антисептичними засобами, як і пупковий джгутик – 1 раз на добу. Якщо ж у крихти з’являються сукровичні або кров’яні виділення, тоді можлива обробка кілька разів на день, поки скоринка не відпаде.

Коли загоєння відбувається без ускладнень, то після відпадіння скоринки виділення з ранки з’являтися не повинні. Якщо ж відзначаються крапельки сукровиці або крові, варто додатково наносити на це місце розчин марганцівки або перекису водню, не частіше 2-3 разів на день. Іноді лікар може призначити обробку пупкової зони гемостатичною губкою, яка зупиняє кров. Найчастіше достатньо всього однієї процедури для загоєння пупкової зони.

Особливості догляду за пупком

Оброблення ранки в домашніх умовах вимагає щоденного нанесення антисептика, протягом 8-10 днів поспіль. Якщо пуповину відрізали хірургічним лезом, тоді обробка ранки в середньому триває 3-4 дні. Але в тих випадках, коли кірочка погано гоїться і пупок може «мокнути», рекомендовано змащувати пуповину залишок двічі на день.

В якості медичних засобів можна використовувати «зеленку», яка виграє поряд з марганцівкою за рахунок відсутності необхідності приготування розчину.

Також для обробки ранки можна використовувати 1% розчин хлорофіліпту. Ця спиртова рідина містить природні хлорофілли, отримані в результаті переробки евкаліпта. Перевага розчину в тому, що він не має кольору, за рахунок чого можна виявити ознаки запалення на неокрашенной ранці.

Важливо! Щоб уникнути опіків і не пошкодити ніжну шкіру малюка хімічним препаратом, необхідно наносити розчин так, щоб він не потрапляв на область навколо пупкової ранки.

Якщо ви помітили, що кірочка на пупку початку відшаровуватися, але до кінця не відірвалася – краще прискорити її видалення, розмочивши в 3% перекисом водню. Бажано придбати готовий розчин в аптеці і не займатися його приготуванням дома, оскільки високий ризик отримання неправильної концентрації. Це може спричинити травматизм і опіки шкірного покриву немовляти.

Догляд за пупком в підгузку

Для швидкого і благополучного загоєння пупка, бажано щоб ця область перебувала на повітрі. Тому одягати підгузник потрібно таким чином, щоб він не зачіпав пупковий залишок. Про рішення такої проблеми подбали виробники памперсів і зробили лінійку продукції, в якій передбачено виріз на гумці в тій області, де у малюка знаходиться пупок.

Однак іноді виріз не підходить до розташування ранки у малюка, тому на підгузку бажано відвернути верхній край. Такі заходи підійдуть для всіх виробів, незалежно від того, є на них виріз чи ні. Головний захід обережності – вчасно міняти підгузник, щоб на пупок не потрапила сеча малюка. Якщо таке все ж сталося, змочіть ранку ватним тампоном, обробленим в зеленці.

Догляд за пупком і купання малюка

Сучасна медицина дозволяє проводити купання малюка при незагоєній ранці. Проте варто утриматися від водних процедур, поки не відпаде затискач. У тому, що вода потрапляє на ранку, немає нічого небезпечного, до того ж перше купання зазвичай проводиться в пологовому будинку і молода мама зможе наочно побачити, як це робить фахівець. Однак є два правила, яких варто дотримуватися беззаперечно:купати малюка потрібно тільки в кип’яченій воді, не додавайте у воду марганцівку, краще замініть її відваром з череди.

Після того, як малюк «поплаває», обробіть пупкову ранку стандартним методом.

Чого не допускати при догляді за пупком

Не варто торкатися пальцями до пупкової ранки при обробці. Це не заподіє маляті больових відчуттів, однак таким чином можна занести в кровотік дитини масу інфекцій, в результаті яких може розвинутися гнійний і катаральний омфаліт. Тому робіть догляд ретельно, торкаючись до ранок стерильними предметами.

У випадках, коли пупок не загоюється і «мокне» понад 14 днів – не потрібно заліковувати дитину самотужки, а відразу зверніться до лікаря. Те ж правило стосується випадків, коли помічені тривалі виділення з гноєм або кров’ю.

Висихання скоринки зможе відбуватися тільки за умови, що вона знаходиться під відкритим повітрям. Тому не закривайте пупок підгузником або пов’язками.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: