Як перемикати швидкості на автомобілі? Перед тим, як сісти за кермо автомобіля, слід дізнатися призначення і принцип роботи механічної коробки перемикання передач або – МКПП. Цей механізм служить для зміни швидкості обертання веденого вала (коліс) при одній і тій же швидкості обертання ведучого валу (двигуна). Підбором різних швидкостей обертання двигуна за допомогою подачі палива (газ) і положення передач (1, 2, 3, 4, 5) на самій МКПП і досягаються різні швидкості руху авто. Задня передача (R) служить для пересування його назад, при заїздах в гараж і парковках.
 
Перш ніж дізнатися, як перемикати швидкості на машині, необхідно усвідомити принцип дії механічної коробки перемикання передач. До її складу входять: первинний вал, що з’єднується через зчеплення з вихідним валом двигуна, проміжний з набором шестерень, що мають різні передавальні числа обертів і, нарешті – вторинний, жорстко з’єднаний з веденим (карданним) валом авто. Розміщується весь це набір в корпусі – картері. Мастило шестерень відбувається розбризкуванням. Сорт масла відноситься до типу трансмісійних і буває зазвичай класу SAE30/85-90W.
 
Правильне водіння автомобіля передбачає і установку рукоятки МКПП (в салоні) в певне положення, тим самим досягається відповідна швидкість руху. Як правило, автомобіль слід розганяти по висхідній, з послідовним перемиканням передач з першої по п’яту: 1-а передача – розгін від 0 до 15-20 км/год. Зазвичай з неї рушають з місця. 2-а – розгін з 20 до 40 км/год. На цій швидкості також рухаються по поганій дорозі, з ямами. 3-тя – розгін від 40 і до 60 км/год. Можливе пересування по пристойній грунтовці або поганому асфальту. Потрібно враховувати, що це приблизні швидкості розгону авто середнього класу з п’ятиступінчастою мкпп. 4-а – розгін від 60 до 80 км/год. Ця швидкість – уже пристойна, застосовна на хорошому дорожньому покритті. 5-а – останнє перемикання на коробці при русі вперед.
 
Далі автомобіль може набирати необхідну швидкість, аж до максимально встановленої, все залежить від його технічного стану і покриття дороги, а також від майстерності водія. Автомобіль, в якому встановлена механічна коробка передач тим і хороший, що саме сама людина управляє швидкістю його руху, вибираючи потрібний йому режим, причому – миттєво, а не чекає, коли ж відбудеться перемикання в АКПП. Адже іноді й долі секунди вирішують багато чого… В авто з МКПП всі чотири кінцівки беруть участь у роботі механізмів перемикання швидкості і управління: ліва нога – педаль зчеплення, права – гальмо і газ, ліва рука – кермо, права – ручка перемикання передач і ручне гальмо. Міні- схема, по якій здійснюється перемикання швидкостей, викарбувано на рукоятці МКПП будь-якої автомашини.
 

Починати вчитися управлінню механічною коробкою передач потрібно при хороших дорожніх умовах, які мають на увазі відсутність ям і різних перешкод руху, щоб була можливість плавного розгону авто. Після того, як водій сів на своє місце в машині, він повинен переконатися, що коробка передач або краще сказати її важіль, перебуває в нейтральному положенні (N), а авто – на ручному гальмі.
 
Потім потрібно завести двигун і лівою ногою плавно вичавити зчеплення майже до упору, а правою рукою переключити рукоятку коробки на 1-шу передачу. Далі, цією ж рукою знімається автомобіль з «ручника», а лівою ногою потрібно відпустити зчеплення на 1/3 ходу педалі. І вже потім додати газ, одночасно до кінця відпускаючи зчеплення без «пробуксовки», щоб не було різких стрибків машини.
 
Потім потрібно набрати швидкість приблизно 15-20 км/год, швидко і плавно вичавити зчеплення лівою ногою, рукоятку коробки правою рукою перевести в 2-е положення, одночасно трохи скидаючи газ правою ногою, відпустити зчеплення і додати газу. При необхідності переключитися з другої на третю швидкість в межах 40 км/год, мотор починає злегка «підвивати». У цьому випадку необхідно повторити описані вище маніпуляції. Коротенько це виглядає так: по черзі: вичавлюється зчеплення, потім трохи скидається газ, перекладається рукоятка МКПП в 3-е положення і плавно відпускається зчеплення і додається газ. Перехід на 4-у і 5-у швидкості ідентичний попереднім.
 
При плавному гальмуванні машини, перемикання швидкостей йде у зворотному порядку, аж до 2-ї і 1- ї передачі. У разі екстреної його зупинки потрібно різко скинути газ, натиснути правою ногою на гальмо, вичавити лівої зчеплення, а правою рукою переключитися на нижчу передачу, продовжуючи гальмувати аж до повної зупинки, потім перевести МКПП в нейтральне положення (N).

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.