Багатовікова студентська мудрість говорить, що для того щоб вивчити матеріал, завжди не вистачає однієї ночі. Час на підготовку завжди обмежений, і дуже важливо використовувати його з максимальною ефективністю. Як готуватися до іспиту, щоб все встигнути?

Готуючись до іспиту, не намагайтеся вивчити напам’ять відразу весь підручник. До підготовки треба підходити так само, як до вирішення будь-яких інших глобальних завдань: ділити на ряд завдань більш дрібних, локальних. Слона не можна з’їсти цілком за один раз, але можна з’їсти по шматочках. Тому розбийте матеріал на теми. Якщо до іспиту є питання – використовуйте їх , якщо ні – для складання списку можна використовувати зміст підручника.

Навіть якщо вам здається, що ви зовсім не знаєте предмет – швидше за все, ви не праві (хіба що ви зовсім не відвідували занять і бачите підручник в перший раз). Пробіжіть очима список тем, відзначте пункти, за якими ви хоч щось знаєте або можете згадати: це додасть вам впевненості.

Повторюйте матеріал по кожній темі окремо. Але перед тим як перечитувати конспекти або підручники, спочатку спробуйте, нікуди не заглядаючи, коротко записати те, що ви можете згадати. Навіть якщо спогади будуть мізерні і уривчасті такий попередній «розігрів» наявних у вас знань по темі значно полегшить подальше вивчення матеріалу.


Не обмежуйтеся повторенням теми «в умі» – робіть записи або хоча б проговорюйте матеріал вголос. Якщо ви повторюєте «про себе» у вас може виникнути ілюзія знання або розуміння. А при необхідності вимовити інформацію вголос або оформити в письмовому вигляді (що і буде відбуватися на іспиті) ця ілюзія кудись зникає. А аргумент «все розумію, просто сказати не можу» екзаменатори зазвичай до уваги не беруть.

Опрацьовуючи тему, робіть записи, але не суцільним текстом, а структурузуючи матеріал. Малюйте схеми, складайте плани, відзначайте стрілками причинно-наслідкові зв’язки. Це допоможе вам глибше зрозуміти тему, крім того, такі наочні конспекти потім зручно використовувати для швидкого повторення матеріалу.

Не варто відпрацьовувати всі теми послідовно відразу на «відмінно». Більш ефективна схема «3-4-5», коли відведений на підготовку час ділиться на три однакові частини і матеріал проходиться тричі. При першому проході – легке знайомство з темою, що називається, «на трієчку». У другий період вже знайомі питання вивчаються глибше, на четвірку. Третій відрізок часу призначений для відпрацювання матеріалу на «відмінно». Така методика підготовки дозволяє отримати системне уявлення про предмет як єдиному цілому; повторення допомагає краще і міцніше вивчити окремі теми, крім того, навіть за браку часу ви не ризикуєте зіткнутися з питанням, яке вам зовсім не відомий.

Не сидіть над підручниками з ранку до вечора без перерви: втомлений мозок повільніше сприймає інформацію. Вважається, що найкраще присвячувати навчанню час з сьомої ранку – і до полудня, а також з 14 і до 17-18 годин. Проте всі люди індивідуальні, тому годинник підготовки треба коригувати з урахуванням власних біологічних ритмів. Але основний принцип зберігається: основний обсяг нової інформації треба освоювати з ранку, на «свіжу голову», після 4-6 годин занять робити перерву на пару годин, після чого активно попрацювати ще 3-4 години. Після цього темпи сприйняття знизяться, але, якщо терміни підтискають, можна присвятити вечір повторення пройденого.

Кожну годину-півтори влаштовуйте собі «перерву» на 10-15 хвилин. Ідеально, якщо ви будете поєднувати відпочинок з яким-небудь фізичним навантаженням (розминка, танці або навіть легке прибирання квартири). Під час перерви в середині дня добре хоча б 30-40 хвилин прогулятися на свіжому повітрі.

Під час підготовки до іспиту ні в якому разі не намагайтеся економити час на сні. Викроївши зайву годину на сидіння над книгою, ви в результаті витратите більше часу на вивчення того ж самого обсягу матеріалу, так що «економія» виявиться уявної.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.