Як пишеться розписка? Як написати розписку?

Напевно, дуже багато хто стикався з ситуацією, коли близька людина просить позику і запевняє вас, що обов’язково поверне борг через тиждень. Чи повірити йому на слово – вирішувати тільки вам, але все ж, краще убезпечити себе, а своє рідною страховкою стане розписка.

Розписка стане в нагоді в ситуації, коли одна зі сторін не виконає зобов’язання і для відновлення справедливості доведеться звертатися до суду, це стане письмовим доказом у суді.

Коли може знадобитися розписка

Наприклад, ваш друг, близький родич чи добрий знайомий звернувся до вас з проханням позичити чималу грошову суму. Але не даремно існує народна мудрість: «Хочеш втратити друга – позич йому грошей». Нерідко в житті можна зіткнутися з такою неприємною ситуацією, коли людина, яка позичила певну суму, не може повернути свої гроші. Що тоді робити? Не хочеться відмовляти людині, а допомогти йому у важкий період, але ж і себе потрібно якось убезпечити.

Може бути й навпаки – це ви хочете позичити гроші, при цьому обумовити точний термін повернення та суму, щоб через якийсь період часу з вас не зажадали повернення більшої суми, ніж позичала.

Розписка про оплату грошей за надані послуги або товари

Після проведення ремонтних робіт у вашому приміщенні, прийшов час оплатити роботу бригади найманих робітників. З метою виключення можливих претензій краще підтвердити передачу грошей розпискою.

У договорі купівлі-продажу нерухомості, іноді може вказуватися сума, яка менше фактичної вартості. Розписка, де вказуватиметься реальна вартість, підстрахує вас при виникненні неприємностей.

Передаючи сторонній персоні якесь своє майно на заощадження, не завадить оформити розписку про збереження майна. Якщо ви маєте намір здати в оренду квартиру, яка залишилася вам у спадок або, можливо, свою (з причини відсутності на тривалий період), а в квартирі знаходиться майно, яке представляє собою певну цінність – техніка, меблі та інші речі, які дорогі вам, то складіть розписку про факт прийняття на збереження цього майна.

Що слід врахувати при оформленні розписки

Подумавши деякий час, ви остаточно визначилися і бажаєте оформити розписку. Спочатку виріште, чи буде розписка завірятися нотаріально – закон цього не зобов’язує. Нотаріально оформлений документ має більш вагоме юридичне значення в суді, ніж розписка без відповідних підписів – якщо надаєте в суд останню, можуть призначити графологічну експертизу. Крім того, нотаріус несе відповідальність за правильність складання розписки. Але ці послуги, звичайно ж, не безкоштовні.

Розписка повинна бути написана від руки, а не надрукована на комп’ютері, з поставленим підписом. Якщо позичальник не виконає свої зобов’язання, то з одним тільки підписом буде складно ідентифікувати його особу (як говорилося раніше, суд може зажадати графологічну експертизу ).

Якщо з метою економії грошей і часу ви прийняли рішення про те, щоб оформити розписку самостійно, не завадить задіяти двох незацікавлених свідків. У розписці необхідно вказувати факт їх присутності, особисті дані (прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання) та підписи. У судовому розгляді про стягнення боргу свідки можуть дати свідчення і підтвердити факт угоди. При передачі грошей чітко опишіть мету, з якою вони надаються. Наприклад: сума передається для оплати за певні товари або послуги (ремонт квартири). Якщо гроші даються в борг, а в розписці про це не говориться, одержувач може стверджувати, що гроші були подаровані йому або ж це повернення старого боргу.

Загальні рекомендації щодо складання розписки

Розписка пишеться в довільній формі – з її складання немає ніяких встановлених правил, але вона в обов’язковому порядку повинна містити таку інформацію: дані про осіб, які беруть участь у передачі та отриманні грошей або майна. Мається на увазі дані, вказані в паспорті (П.І.Б., номер і серія паспорта, коли і ким виданий, прописка ). Сума, призначена для отримання-передачі, повинна вказуватися цифрами і прописом, щоб уникнути виправлення цифр надалі. Тут же вказується і валюта позики. Дата оформлення розписки може ставитися як на початку, так і наприкінці документа.

Підписами відповідальних сторін підтверджується факт отримання-передачі грошових коштів або майна. Поряд з підписом пишуться прізвище та ініціали.

Додаткові вимоги для боргової розписки

Якщо ви даєте гроші під відсотки, то пишеться розмір процентної ставки і загальну сума відсотків, яку вам повинні виплатити після закінчення терміну позики. Неодмінно вкажіть точний термін, на який передаються гроші, і дату, після закінчення якої позичальник зобов’язаний повернути борг.

Якщо позикодавцеві не повертають борг у встановлений термін, то він може застосувати до позичальника санкцію у вигляді штрафу за несвоєчасне повернення грошових коштів. Штраф нараховується у вигляді відсотка на загальну суму позики за кожний день прострочення на весь період затримки, розмір відсотка по пені погоджують зацікавлені сторони між собою.

Іноді позикодавець при видачі позики може попросити позичальника про поручительство. Це означає що, для того, щоб оформити угоду, позичальникові потрібен поручитель, тобто людина, яка в разі невиплати позичальником боргу, візьме всі зобов’язання на себе.

І наостанок, напишіть розписку у двох примірниках – по одному для кожної із сторін.

Радимо вам все ж не покладатися на випадок, а документально оформляти свої товарно-грошові відносини з іншими людьми, тим самим, оберігаючи себе від можливих неприємних ситуацій.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: