Як покарати дитину без насильства?

Ми всі батьки, безумовно, любимо своїх дітей. І хочемо їм тільки кращого. Коли малюк у віці двох тижнів лежить перед нами, ми дивимося на нього з трепетом і ніжністю, і думаємо, що ніколи-ніколи його не скривдимо, будемо від всього-всього оберігати, і взагалі, дамо йому все найкраще.

Але ось чадо підросло, починає вередувати і хизуватися своєю власною думкою, і ми починаємо розуміти, що все не так райдужно, як нам здавалося.

Палка з двома кінцями: ніби й хочеш як краще – тому починаєш командувати і карати (ну, щоб навчити як треба), а ніби і займатися рукоприкладством не хочеться – починаєш все прощати. А з часом, коли якісь побутові справи або проблеми навантажують голову, просто немає часу на те, щоб зайнятися “правильним” вихованням дитини.

Ось і виходить, що:  насварити, накричати, покарати, відшмагати легше, швидше і простіше.

Чого ми добиваємося від дитини застосувавши такий підхід? Він, звичайно, виконає те, що йому велено. Ми відстанемо, задоволені собою. А що відчуває малюк? Нехай він і не маля вже давно. Він поступається вам, бо ви сильніші, старші і впливовішиі. Але він все одно продовжує думати по-іншому. І незадоволеність свого бажання копиться в його маленькому серці. Це стосується абсолютно всіх людей на планеті, не тільки вашої дитини. І вік тут взагалі не має ніякого значення. Ну, хіба що, крім того, що зовсім маленька дитина відразу видасть вам яку-небудь “шкоду”, а підліток просто запам’ятає … і видасть її потім.

Коли цієї незадоволеності накопичується занадто багато, вона переростає в злість. І тут, в діаді батьки-дитя, начитаються проблеми. Малюк (школяр, підліток) починає погано себе вести. Ви не можете зрозуміти, в чому справа. Звинувачуете вихователя, його друзів, чоловіка (дружину), революцію чи політичну ситуацію країні. Але насправді джерело проблем Ми. Батьки.

Щоб стало зрозуміліше, що відчуває дитина, яку карають або змушують робити те, що він не хоче (підкреслю, вік не має значення, розмова йде про дітей від моменту народження до підліткового віку. І навіть старше) Уявіть собі, у вас на роботі злісний начальник. Він строгий, незговірливий і взагалі, сам по собі людина не приємна. Він лає і штрафує вас за кожну помилку і промашку. Ви спізнилися на п’ять хвилин – штраф, затрималися на обіді – догана, подзвонили додому в робочий час – ще один штраф і т.п.

Він хоче, щоб ви, на робочому місці займалися тільки роботою, і абсолютно нічим іншим, щоб нагадувало вам про ваше особисте життя. Він правий? Звичайно, адже саме за це вам і платять. Але як бути з людяністю? Людина не робот, вона не може виконувати тільки лише те, що потрібно. Людині треба відволікатися, щоб відпочити. І як каже нинішня молодь “перезавантажитися”.

І ось приходить час, коли вам необхідно піти з роботи раніше закінчення робочого часу. Ви підійшли до начальника, він не відпустив. Але ситуація вкрай важлива, і ви йдете потайки. Ваш вчинок не залишився непоміченим, і на наступний день, на очах у всього колективу ви отримуєте сувору догану, штраф і при повторі ситуації звільнення.

Як поступите ви, коли наступного разу вам знову треба буде піти, а він не відпустить? Ось саме так почуваються наші діти. Ми строгі начальники, які не хочуть їх розуміти. Нам це просто не дано. Ми виросли і забули, що таке бути дитиною, школярем, підлітком. Але як, же бути, щоб обом сторонам жилося комфортно і в задоволення?

1. Якщо ваша дитина ще мала, підтримуйте завжди довірчі відносини. Перестаньте все забороняти і нав’язувати. Пам’ятайте – це не робот. Якщо він впав і забруднився, не варто розповідати, що він схожий на свиню. Діти взагалі починають турбуватися про те, як вони виглядають ближче до підліткового віку. Заспокойтеся, видихніть, благо зараз не руками перемо, багато часу це не займе.

2. Цікавтеся внутрішнім світом вашої дитини. Якщо відносини у вас вже зовсім запущені й чужі, часу піде на відновлення контакту дуже багато. Наберіться терпіння. Шукайте підходи до дитині. Шукайте спільні теми для обговорення. І це повинно стати правилом на все життя, а не на один момент.

3. Обов’язково, кожен день, мінімум півгодини проводьте разом. Без телевізора, планшета і мобільного. Розмовляйте про щось, шукайте зв’язок. А коли знайдете самі, будете мріяти про те, щоб скоріше почалися заповітні півгодини.

4. Важливо також разом займатися спортом. Тут є секрет. Всі знають, що під час їжі і фізкультури у нас виділяється гормон радості. Якщо це робити колективно, то ці процедури згуртовують. Катайтеся разом на велосипедах, а потім з’їсти по пачці морозива. Побачите, це в мільйон разів краще, ніж валятися перед телевізором.

5. Перестаньте звинувачувати дитину. “Сам винен!”, “Що ти знову наробив!” І т.п., викиньте з лексикону ці фрази. Кожній дитині на планеті потрібно знати, що є місце, куди вона може прийти, де його зрозуміють, пожаліють приймуть таким, який він є і не будуть переробляти. Якщо сім’я цього не робить, дитина знайде собі таке місце … на вулиці. Серед друзів. Ви всі чули, якими друзі бувають?

Так як же все-таки карати?

Якщо відносини у вас довірчі, карати, взагалі не доведеться. Коли ваше чадо наробить шкоди, він сам в цьому зізнається і ви зрозумієте, що був життєвий урок. А помилки це і є уроки – це частина дорослішання. Є такий вислів “не страшно зробити помилку. Страшно вчинити її двічі”. Поки довірчих відносин немає, намагайтеся їх налагодити. Без цього ваша дитина буде рости в повному нерозумінні з боку близьких. І дуже ймовірно, що розуміння піде шукати в інших місцях.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: