Як повірити в Бога?

“У наш важкий, як ніколи, час …” – так можна було б почати наша сьогоднішня розмова, але з іншого боку – а чи бувають взагалі прості часи? Хіба знайдеться хоч якийсь час за всю людську історію, який можна було б назвати простим? І хіба дійсно наш час переслідують якісь неймовірні труднощі? Хіба простіше було тим, хто виживав на руїнах Імперії в 90-ті, хто голодував під час війни і відновлював країну після, не кажучи вже про роки післяреволюційної розрухи, великого терору і громадянської війни?

Кожна пора підносить людям свої випробування, влаштовує свій іспит, залік в якому – життя, честь, гідність, і дуже рідко – відносне благополуччя. Часи були важкими завжди, і в усі часи людина шукала допомоги в труднощах, розради в численних бідах і скорботах, зміцнення в тяжкій праці. І саме це дарувала людям віра в Бога.

Раз ви читаєте цей текст, значить, швидше за все, ви вже зрозуміли і відчули в собі потребу в вірі, однак щось заважає вам зробити рішучий крок і увірувати, щось тягне назад, гальмує ваш розвиток. Як же зробити цей вирішальний крок, як повірити в Бога?

До віри через довіру

Отже, ви прийшли до розуміння необхідності віри, ви щиро хочете повірити, але віра не приходить. Щось утримує вас. Що ж? Швидше за все, це ваш життєвий досвід, тягар накопичених знань, який суперечить тому, як в уявленні обивателя повинно працювати Божественне провидіння. Чому люди творять добро, але не отримують видиму нагороду? Чому існують хвороби і війни, чому люди гинуть у катастрофах? Чому хтось може все життя молитися, але таки не отримати бажане?

Хочу запропонувати вам наступне: давайте згадаємо дитинство. Ні, навіть не так, вам навряд чи вдасться згадати себе році від роду. У вас є маленькі діти, можливо, молодші брати і сестри? Давайте спробуємо поглянути на світ їх очима. Ось уявіть, ви тільки що навчилися ходити більш-менш впевнено, вже не падаєте на кожному кроці і навіть намагаєтеся бігати. Ви на прогулянці, перебираєте ледь слухняними ніжками, слідуючи світ за очі, адже попереду стільки невідомого і цікавого. Але що це, вас підхоплюють великі міцні руки і повертають в саме початку вашого шляху, а то й зовсім розгортають в іншу сторону. Чому? Адже ви навіть не впали, а якщо впадете – то не заплаче. Ви знову намагаєтеся бігти, але пара рук перегороджує вам шлях. Ви обурені, і в усі горло висловлюєте невдоволення несправедливістю цього світу. Руки підхоплюють вас і несуть додому.

Ось ви вже постарше, цей вік ви напевно самі згадайте без зусиль. Як згадаїте і ситуації, які вас тоді засмучували, які втілювали для вас «неправильність» і «несправедливість» світу. Літо, всі ваші друзі наминали морозиво, ви просите у мами купити порцію і вам, але отримуєте відмову. Чому, адже ви ж добре себе вели. Мама щось пояснює, про те, що ви недавно перехворіли, але ви через малолітство ще не розумієте й виражаєте образу і обурення або закочує істерику, за якою слідує відплата – позбавлення прогулянки, а то і ляпанець.

Час летить, ви вже підліток. І тут «несправедливість» світу обрушується на вас всією своєю масою! Не можна гуляти допізна, не можна одягатися так, як подобається, не можна проводити час з хлопцями, які не подобаються батькам, а вони ж такі класні. І все це незважаючи на те, що ви відмінно вчіться і старанно виконуєте всі обов’язки по дому. Ну що за несправедливість!

І тільки подорослішавши і набивши шишки, ви розумієте, наскільки мудрі були ваші батьки, і який сміховинний був ваш дитячий і підлітковий досвід, через призму якого батьківська мудрість виглядала несправедливістю. Ви розумієте, від скількох бід вас вберегли «несправедливі» на погляд дитини чи підлітка, але розумні покарання, заборони і прояви батьківської строгості. Тільки завдяки їм ви доросли до своїх років, не має погубивши здоров’я, не витративши відпущене на навчання час на дурниці, не зламавши собі долю, зв’язавшись з поганою компанією.

Уявіть на хвилину, що стане з дитиною або підлітком, відносини з яким батьки будуть будувати за принципом міни-торгівлі, якому батьки будуть продавати виконання будь-яких бажань за виконання ним обов’язків. Поїла кашу – можеш лизнути розетку, прибрала в кімнаті – ось тобі гроші на кілограм морозива, отримала п’ятірку за контрольну – гуляй хоч до ранку, одягнувшись як Сейлор Мун. Смішно? Але чому ж багато хто намагається будувати свої відносини з Богом саме за цим принципом?

Виконали вимоги Бога, виражені в Заповідях і святоотєчеських навчаннях, і чекають негайного виконання своїх молитов, а не дочекавшись, приходять до сумніву в своїй вірі? Так дитина нарікає на з батьків, не потурає його бажанням, будучи нездатним ще зрозуміти батьківську мудрість. І це при тому, що різниця між дитиною і батьком – від сили пари десятків років. Але чи є на світі число, здатне описати у скільки разів ширше і нездоланна прірва між смертною людиною і вічним Богом? Хіба в змозі ми зрозуміти божу мудрість, продиктовану незліченними мілліардолетія досвіду? Відповідь очевидна. Що ж залишається тим, хто хоче повірити в Бога? Тільки довіритися. Довірити-ся, тобто довірити себе Богові, подібно до того, як ми довіряли свого часу батькам, покластися на Його безмірну мудрість. І Господь, коли визнає за необхідне, своєчасним і корисним для нас, дарує нам справжню світлу Віру.

Розмова з атеїстом

Мені завжди здавалися дурними і непотрібними різного інструкції з приводу того, як переконати атеїста (або навпаки, як атеїсту переконати «теїстами»), ну хіба можна переконати в чомусь дорослу людину? Марна трата часу, якого нам і так відпущено не надто багато. Однак нерідко в житті виникають ситуації, коли атеїстом (або, як вони самі себе наївно величають, «невіруючим») виявляється ваш молодий чоловік, наречена або родич.

На жаль, якраз саме атеїсти все частіше демонструють фанатичну нетерпимість у своїй вірі, і іншого виходу, окрім як вступить в суперечку, попросту не залишається. Скажемо відразу: змусити повірити в Бога атеїста без зустрічного руху з боку останнього практично неможливо. Господь лише простягає руку, а взятися за неї – вибір людини. Але відстояти право на свої погляди, зберігши при цьому відносини, можна і потрібно.

Ось кілька основних доводів, з якими вам належить зіткнутися:

Наука заперечує Бога. Це не так, існування Бога не суперечить жодному з існуючих наукових законів. Також часто доводиться чути, що наука, мовляв, не потребує Бога. Є легенда про те, як великий французький вчений Лаплас, виклавши Наполеону свій погляд на будову Сонячної системи, на питання імператора «А де ж Бог?» Гордовито відповів: «Я не потребую даної гіпотезі». Можливо, великий Лаплас і не потребував для побудови моделі Всесвіту ні в чому, крім Ньютонової фізики, але накопичений з роками обсяг знань унеможливив погляд дна Всесвіт, як просто на міріади вічно носящихся в порожнечі круглих каменів. Розвиток науки уподібнити Лапласа першокласнику, який обходиться складанням і відніманням, не потребуючи синусах та інтеграли. Відповіддю на нові знання стали Теорія відносності і Теорія Великого вибуху (в яких, до речі, так само не потребував Лаплас), які зробили початок (створення!) Миру і Часу – визнаним науковим фактом.

Попи самі грішать. Так, грішать, бо служителі Церкви – не ангели, і навіть не кращі з людей. Але подумайте ось про що: про продажність міліції, упередженість суддів і безчесності прокуратури ходять легенди, чи означає це, що Закон не потрібен і, якщо його скасувати, стане краще? Питання риторичне. Так само і грішності служителів Церкви і Віри не дискредитує ідею Віри як таку.

Віруючі – всі ненормальні. А в лікарні – всі хворі. Їх зробила хворими лікарня, або люди, відчувши нездужання, самі прийшли туди, де отримають допомогу? Лікарня лікує тіло, а Віра – душу, тому люди, відчуваючи душевну хворобу, йдуть туди, де отримають допомогу – до Віри і Церкви.

Ви не хочете вирішувати самі за себе, і чекаєте вказівок від Бога. Ілюзію того, що все вирішуєш за себе сам, може плекати людина, що живе на безлюдному острові. Та й то, поки не зустріне звіра побільше. Можливо тоді, видершись на дерево (якщо встигне), така людина вдосталь посміється над своєю самовпевненістю. Над будь-яким людиною, що живе в суспільстві, тяжіють держава з її інститутами придушення, начальство з фінансовими поводьями, батьки, подружжя та інші, інші дуже великі сили, що впливають на ті чи інші рішення. Ви самі вирішуєте, чи платити податки і скільки? Чи надавати довідки в держустанови, і які саме? Навіть в якому віці віддавати вашу власну  дитини до школи, вам вказує відповідний закон.

Бог, на відміну від мирських сил, що не наказує, не забороняє. Бог, Віра і Церква лише вказують Шлях. Чи ступити на цей Шлях – людина вибирає сама. Це лише деякі перешкоди, з якими вам ще доведеться зіткнутися, йдучи шляхом Віри. Довіртеся Господу, і Господь, можливо, сам полегшить вам шлях. Якщо повірити в Бога – ваш свідомий вибір, нехай підмогою вам стане зовсім коротка молитва: Вірую, Господи! Допоможи моєму невірству….

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: