Як правильно писати пояснювальну записку?

Хоч пару раз, але пояснювальну в своєму житті доводиться писати всім. Варто помилитися всього лише один раз – і обов’язково знайдуться «доброзичливці», які із задоволенням донесуть цей факт до безпосереднього начальства. Але й начальство не без гріха. Що ж робити?

Якщо провини ви за собою не відчуваєте, або якщо відчуваєте, але не дуже, то саме час навчитися поводитися з керівництвом і писати пояснювальні. Про це ми вам сьогодні й розповімо.

Насамперед вам треба добре знати закони, свої обов’язки і права. Ясно як Божий день, що сам факт написання пояснювальній – це фактичне підтвердження своєї провини співробітником. Тому якщо ви своєї провини в ситуації не бачите і навіть якщо ви вирішили остаточно доводити справу до суду, пам’ятайте, що відмова працівника від пояснення щодо вчинених ним дій не є дисциплінарним проступком.

Відповідно до закону, обов’язок по витребуванню письмового пояснення з приводу скоєних працівником дій, до застосування на його адресу дисциплінарного стягнення повністю лежить на роботодавця. Відповідний акт складається в тому випадку, якщо працівник давати пояснення відмовляється. Обов’язки по дачі пояснень працівником законом не регулюються, а значить, відмова від написання пояснювальної не може розцінюватися роботодавцем як порушення службової дисципліни.

Перш ніж приступити до написання пояснювальної, візьміть невеликий тайм-аут і порадьтеся зі знайомими юристами або, в крайньому випадку, колегами. Приступати до її написання слід, тільки зваживши все гарненько і відійшовши від вируючих емоцій. Якщо це не розбір польотів, пов’язаних з людськими жертвами, пояснювальна повинна бути не більше одного з половиною аркуша А4. А в ідеалі – максимум половини листочка.

Рекомендується писати пояснювальну з класичного стандарту. Важливий документ не повинен бути приводом публікації в інтернеті. Чогось особливого в стандартній пояснювальній вигадувати не варто. «Н-ного числа, місяця та року трапилося те-то. Я, такий-то (П.І.Б.), можу з даного приводу пояснити наступне ».

Не турбуйтеся про кострубатості промови – ви не пишете роман. Тут вашим вірним другом стане канцелярська мова, так як вона дає лише одне тлумачення кожної фрази, і вас не зрозуміють двояко.

Якщо величина вашого проступку дійсно велика, не забудьте про чарівну фрази всіх міліціонерів і льотчиків «У сформованій обстановці змушений був діяти виходячи з ситуації, обстановки». Не звертайте уваги на тавтологію.

Якщо така можливість є, намагайтеся від руки пояснювальну не писати. Справа в тому, що і почерки різні у всіх (керівництво або комісія по трудових спорах не шибко зрадіє, розшифровуючи ваші коди), і будь-який більш-менш тлумачний графолог зможе без зайвих зусиль уточнити де ви писали правду, а де «не дуже». Для цього якісь особливі таланти не потрібні. Заласом людина при написанні пояснювальній, як правило, не думає про рівності і красу букв. Так результат – в місцях, де ви почнете відбілювати себе, ваші строчки будуть загинатися в низ аркуша, а букви хаотично стрибати.

Не намагайтеся брехати і виправдовуватися. Намагайтеся викласти факти як би з боку, максимально сухо. «Я не був присутній на роботі в перебігу трьох годин, так як не міг вибратися з пробки на Севастопольській площі з 11.40 до 14.40 цього дня». Звертайте увагу на конотацію і синоніми. Так, наприклад, «затримався» і «запізнився» в пояснювальних мають два абсолютно різних сенсу. Запізнення – проступок дисциплінарного характеру. Затримався – за змістом те ж саме, але звучить куди сумирніше і гріх позначає куди менший.

Якщо вина за ваш проступок лежить на інших співробітниках вашої компанії, постарайтеся бути максимально об’єктивними і стриманими. Не поспішайте звалювати провину на співробітників, однак сухо і стримано перерахуйте причини, які привели до даного інциденту (всі причини). Не захоплюйтеся, щоб ваша пояснювальна не перетворилася на поему про те, як вас кривдять і не люблять. Однак не забудьте про те, що ви повинні визнати свою провину.

На пояснювальній життя не закінчується. І вона не обов’язково означає кінець вашої кар’єри в компанії або фірмі. Ви навіть можете перекрутити «писульку» собі на користь. Як? Подайте керівництву заяву з проханням усунути недоліки, відмічені начальником, які могли б спровокувати зрив виробничого процесу.

Ось тепер ви знаєте що пояснювальна – це не так страшно, і вона навіть може стати позитивним поштовхом для вашої кар’єри. Просто потрібно навчитися правильно її писати.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: