Як розвинути увагу?

Увага – це здатність людини зосередиться на виконанні однієї єдиної справи. Усі інші, нехай і важливі для життя фактори, в цей час будуть вважатися відволікаючими.

Яскравим прикладом, що демонструє найвищу здатність до концентрації уваги, є один з епізодів відомої комедії про Шурика під назвою “Мана”. Пам’ятаєте, як зосередивши всі свої помисли на конспекті, герої фільму провели кілька годин, абсолютно не думаючи про такі сторонні речі, як відкриті люки, зла собака і незнайома обстановка?

Звичайно, в житті такого не буває, а шкода. Уміння сконцентрувати свою увагу до такої міри, безумовно, підвищило б ефективність мозкового штурму не менш ніж на цілий порядок. Однак навчитися зосереджуватися на одному об’єкті просто необхідно.

Для тренування уваги існує безліч вправ, ми докладно розглянемо лише одне, запропоноване Томом Вуджек в монографії “тренування розуму”. Отже, будуть потрібні годинник з секундною стрілкою, розміри годинника принципового значення не мають.  

Вправа розрахована на дві повні хвилини, протягом яких необхідно з усією увагою стежити за рухом секундної стрілки, ні на що не відволікаючись. Якщо протягом цих двох хвилин ви зверніть свою увагу на якийсь сторонній звук або вас спробує відвести в сторону якась шалена думка, слід зупинитися і почати все заново.

Якщо ви вперше зайнялися вправою на концентрацію, ви дізнаєтеся про себе багато нового, наприклад, що дві повні хвилини – це не так мало, як здається. Якщо увага напружене до максимуму, то виникає відчуття, що секундна стрілка сильно уповільнює швидкість руху. Мало того, що стрілка годинника поводиться вельми свавільно під вашим пильним поглядом, так ще й починають вередувати і власні думки.

Чим більше ви станете докладати зусиль, намагаючись хоча б на час припинити свій уявний монолог, тим настирливіше буде потік слів. Змусити свою свідомість повністю сконцентруватися на русі секундної стрілки насправді дуже непросто.

Однак тренування дозволяє домогтися пристойних результатів.  Якщо першу вправу вдалося освоїти, можна її дещо ускладнити і модифікувати, зробивши більш цікавим. Тепер змусьте себе стежити за рухом секундної стрілки, не відволікаючись на захоплюючу телепередачу. Спробуйте протягом хвилини стежити за своєю увагою, яке буде чекати зручного моменту, щоб переключитися на телевізор. Не дозволяйте собі ці, дві хвилини – це не так вже й багато, але відвойовувати владу над власною увагою слід потихеньку.  

Якщо все виходить, можна ще більше ускладнити завдання, змусивши себе стежити одночасно за двома параметрами. Тепер доведеться не тільки уважно стежити за рухом секундної стрілки, а й ще вести рахунок. Щоб рахувати було не надто просто, можна взяти будь-яке тризначне число і починати рахувати в зворотному порядку. Спробуйте сконцентрувати свою увагу на секундній стрілці і при цьому жодного разу не збитися з рахунку.  

Тепер ви точно ніколи не нудьгуватимете, будете знати, чим зайнятися в очікуванні своєї черги або в дорозі. Такі вправи з розвитку уваги приносять вельми відчутну практичну користь.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: