Як скласти генеалогічне дерево? Родове дерево!

Якщо ви спробуєте в якій-небудь пошуковій системі набрати запит «як скласти генеалогічне дерево», то ви знайдете величезну кількість статей ні про що. Типовий матеріал по цьому запиту надає інструкції по створенню дерева, що минає «в глиб століть» всього лише … на два покоління! У кращому випадку вам запропонують купити програму для складання генеалогічного дерева, а в гіршому – ви натрапите на шахраїв, які всього за одну смс (вартістю гривень 50 або більше) готові надіслати вам «ексклюзивну» інформацію про вашого прізвища, яку насправді легко знайти в інтернеті безкоштовно. Матеріалів, що висвітлюють створення справжнього генеалогічного дерева на багато поколінь практично немає. 
 
Технічні засоби
 
Основна складність у технічному плані – це те, що кількість родичів з кожним поколінням зростає дуже швидко. Навіть якщо розглядати тільки безпосередніх предків, то в третьому поколінні (прабабусі і прадідусі) їх буде всього 8 осіб, а, наприклад, у шостому – вже 64, а в десятому – може бути до 1024 осіб. А якщо включати братів і сестер своїх предків, то кількість гілок у дереві може зрости ще в кілька разів. Тому важливо правильно організувати збір і зберігання інформації.
 
Сьогодні є багато програм та інтернет-сервісів, що дозволяють побудувати родове дерево. Звичайно, використання комп’ютера дещо спрощує процес обробки інформації. Але перш ніж приступати до вибору програми, задумайтеся ось про що. Генеалогія – наука і хобі, якими люди займалися і століття, і тисячоліття тому. Коли ніяких комп’ютерів не існувало. І це не заважало людям складати генеалогічні дерева з сотнями і тисячами гілок, захоплюючи до десяти і більше поколінь. Основні витрати часу і сил йдуть не на оформлення дерева, а на збір інформації! Тому без спеціальних програм при бажанні цілком можна обійтися. Вам потрібно тільки організувати зберігання файлів з описами родичів і в одному документі (чи на досить великому аркуші паперу) зобразити саме дерево . Втім, якщо ви серйозно захопилися складанням родоводу, то ціна на спеціалізовану програму не повинна вас бентежити, а обробляти інформацію таки буде трохи простіше.
 

Основні правила складання родоводу

 
Існує три основні підходи до складання генеалогічних дерев.
 
У першому випадку (класичний підхід) дерево починають будувати від «кореня» – від засновника роду. У цьому випадку сам засновник, його дружина і подружжя всіх нащадків з’являються як-би «нізвідки», а саме дерево будується з минулого в сьогодення. Цей підхід використовується для того, щоб зібрати всіх нащадків якоїсь відомої людини.
 
У другому випадку («егоїстичний» підхід) дерево будують від себе коханого в минуле – до своїх предків. Найбільш популярний метод. Використовується для того, щоб зібрати всіх предків якоїсь людини (як правило, самого себе).
 
У третьому випадку («науковий» підхід) дерево будують навколо певної людини, розглядаючи як його предків, так і його нащадків. Графічно таке дерево часто зображують у вигляді кіл, що розширюються від людини в одну сторону за рахунок предків, а в іншу – за рахунок нащадків.
 
Якби далекі родичі ніколи не одружувалися б один з одним, то графічне зображення генеалогічного дерева було б тривіальним завданням. Але можливо ви звернули увагу, що трохи вище було написано нібито в десятому поколінні може бути до 1024 осіб. Чому не рівно 1024? Тому що дуже велика ймовірність, що хтось із цих предків займають у вашому дереві не одну, а дві або навіть більше гілок. Отримувані в цьому випадку переплетення створюють чимало труднощів при малюванні великих дерев.
 
Як збирати генеалогічну інформацію
 
Більшість людей без запинки можуть розповісти все що потрібно про своїх бабусь і дідусів, дядьків і тіток, двоюрідних братів і сестер. Однак про прабабусь і прадідусі, троюрідних родичів звичайна людина розповість не все і не про всіх. Про більш далеких родичів і зовсім мало хто щось пригадає.
 
Тому збір інформації – це і є основна складність і основний інтерес захоплюється генеалогією.
 
У першу чергу, складаючи своє генеалогічне дерево, потрібно описати тих родичів, про яких пам’ятаєш сам. Потім, потрібно озброїтися блокнотом (ноутбуком), тортиками – презентами, і відправитися по гостям. Багато далеких родичів, з якими ви не спілкувалися вже роки, а можливо і ніколи, будуть сильно здивовані вашому візиту. Але практика показує, що майже завжди можна повністю відновити чотири коліна (прапрадідусі, прапрабабусі, троюрідні дядьки і тітки, четирьохюродні брати і сестри), значно скоротити кількість білих плям в п’ятому коліні, і навіть дізнатися щось про шосте коліно. Але це межа.
 
Інше джерело інформації – це архіви та історичні хроніки. На жаль, в Україні після революцій і перебудов архіви не відрізняються повнотою. У деяких випадках вони ще й засекречені. А в історичні хроніки потрапляють лише окремі відомі особистості. Тим не менш, це важливе джерело достовірної інформації, яким не слід нехтувати.
 
І нарешті, дуже потужне джерело інформації (на жаль, не завжди достовірне) – це обмін інформацією з іншими любителями генеалогії. Сьогодні є багато сайтів (особливо англійською мовою), на яких люди обмінюються генеалогічної інформацією. Причому слово «обмін» в даному контексті не завжди означає необхідності надавати взамін інформації щось рівноцінне. Хорошим тоном вважається ділитися знайденою інформацією абсолютно безкорисливо.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Комментариев: 3
  1. Олег

    І яка пратична цінність цієї публікації?

  2. Андрій

    крут:cool:

  3. Аноним

    хз

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: