Як вибрати ВНЗ? Куди піти навчатися?

Травень, останній дзвінок, іспити, випускний, знову іспити. Незважаючи на те, що кожен рік змінюються умови та правила надходжень до вищих навчальних закладів. Основне питання для випускників не змінюється – як правильно вибрати ВУЗ? 
 
Згідно з умовами вступу до ВНЗ у 2013 році випускники шкіл та абітурієнти, як і в попередньому році можуть подавати документи до 5 вузів на 3 спеціальності в кожному. Але питання не в цьому. У кожного випускника просто очі розбігаються від кількості ВНЗ. Як визначити, хоча б приблизне, коло університетів, серед яких потрібно вибирати, щоб отримати відповідь на питання, як правильно вибрати ВУЗ? Адже фактично це не тільки вибір професії, але й місця в житті. Як правильно вибрати ВНЗ і ту майбутню професію, яка не тільки фінансово забезпечить подальше життя, а й буде приносити справжнє задоволення? Спробуємо підказати рішення, а конкретний вибір вже за Вами. Для того щоб розібратися в собі, своїх бажаннях і, що важливо, можливостях, спробуйте скласти приблизний список відповідей на наступні питання:
 
Що я можу? 
 
Для початку складіть коротеньку таблицю в два стовпчики. В одну колонку запишіть свої позитивні якості, бажання, здібності і таланти, які можуть стати в нагоді в майбутній професії, а в іншу – те, що буде вам заважати. Це допоможе вам надалі краще справлятися з поставленими завданнями. Якщо ви будете під час роботи почувати себе комфортно, значить, ви зробили правильний вибір. Якщо Вам більше даються точні науки зробіть упор на них, якщо гуманітарні, то відзначайте це в таблиці. Головне – «Куди б ви не направлялися, ідіть туди всім своїм серцем», – Конфуцій.
 
Яких успіхів я хочу досягти? 
 
Вирішення цього питання так само може допомогти вам вибрати і визначитися з професією. Чи хочете ви присвятити все своє життя кар’єрному зростанню і нагромадженню капіталів або ви мрієте про щасливу сім’ю? Чи хочете ви отримувати радість від вашої роботи або ви бажаєте про славу? Якщо ви віддаєте перевагу сімейному затишку, то чи варто вам займатися менеджментом, де головне кар’єра? А якщо ви хочете досягти успіху в шоу-бізнесі, чи потрібна вам освіту юриста? Не забувайте і про спеціалізовані ВНЗ. Наприклад, і в Київському університеті туризму економіки і права можна отримати і освіту юриста, але, звичайно, краще вступаючи в такій ВУЗ планувати своє майбутнє у сфері туризму. Хоча звичайно і в галузі туризму цінуються фахівці у галузі права, та й у банківській сфері цінуються не тільки економісти. І тепер якщо ви відповіли собі на ці питання, можна приступати до наступного кроку. Сподіваємося, що ви вже хоча б трохи визначилися з вибором і готові відповісти на наступне питання.
 
У якій сфері я хочу працювати? 
 
 
Почавши заповнювати таблицю, спробуйте заповнювати її далі. Тут краще використовувати метод виключення. Спочатку можна розділити діяльність на такі категорії, як творчість, розумова праця і фізична праця. Припустимо, Ваш вибір припав на розумову працю. Далі, ви виділяєте зручні вам категорії: економіка, політика, іноземні мови, наука, освіта, і т. п. Якщо вам подобається кілька сфер розумової (або будь-який іншої) діяльності, для початку залиште кілька варіантів.
 
 На яку суму грошей я можу розраховувати при вступі та навчанні? 
 
 
Подумайте про ваш фінансовий стан. Чи вистачить вам і вашим батькам грошей на навчання в престижному вузі в дорогій столиці? Чи можете ви розраховувати на свої здібності, і чи впевнені у зарахуванні на бюджетну форму навчання? Якщо ні, може бути зараз саме час подумати про репетиторів або посиленої підготовки? У скільки вам обійдеться ваша кампанія по надходженню в обраний Вами ВУЗ (ВНЗ), враховуючи всі витрати?
 
 
В якій країні чи місті я хочу навчатися? 
 
 
Якщо вам нічого не заважає і у вас є бажання вчитися далеко від дому – вперед. Пробуйте свої сили, свої можливості. Але не забувайте, що завжди повинен бути запасний варіант! Місце навчання можна вибирати за двома критеріями – або воно подобається як таке, або залучає ВУЗ в даній місцевості. Обміркуйте можливі варіанти, дізнайтеся вартість навчання, дізнайтесь складності вступу, перспективності ВНЗ.
 
 
Куди саме я хочу вступити? 
 
Якщо ви дотримувалися наших порад, то вже приблизно знаєте, в якій сфері хочете себе реалізувати, знаєте свої здібності, вибрали країну або місто навчання, найімовірніше знайшли потрібний ВУЗ і навіть факультет. Тепер зіставте отримані дані, дізнайтеся детальніше про цікаві вам професіях, виберіть самий прийнятний варіант – і, найголовніше, готуйтеся до вступу! «Створіть певний план для виконання вашого бажання і відразу ж починайте йому слідувати, незалежно від того, чи готові ви чи ні», – Наполеон Хілл.
 
На яку суму грошей я хочу розраховувати в майбутньому?  
 
Здавалося б Ви вже зробили свій остаточний вибір. Але тепер, щоб підтвердити його спробуйте відповісти на дуже важливе питання. Принесе Вам ваша майбутня професія ту фінансову стабільність, на яку Ви розраховуєте в майбутньому. Наприклад, Ваше бажання в майбутньому стати мікробіологом або фізиком-ядерником може стати цікавим вибором, але якщо ви не станете Нобелівським лауреатом з біології, то чи будете Ви відчувати себе фінансово забезпеченим (ою)?
 
Чи зможу я потім влаштуватися за професією? 
 
 
Про цей пункт багато хто воліє замовчувати, а проте він один з найбільш важливих при виборі ВНЗ. Економістів зараз випускають майже всі ВУЗи, а чи зможете ви легко і без проблем влаштуватися потім на роботу за фахом?
 
 
Дивимося в майбутнє 
 
 
Відповідаючи на питання, як правильно вибрати ВНЗ, постарайтеся подивитися в майбутнє. Чи буде затребувана Ваша спеціальність через 5 років? У сучасному світі все настільки швидко змінюється і якщо професія хірурга завжди буде затребувана, то цілком можливо, що професія юзабіліті-фахівця вже не буде затребувана.
 
Готовий (а) чи я до зміни способу життя після закінчення ВНЗ?
 
 
Цілий ряд професій може зажадати від Вас зміни місця проживання. Це звичайно не відноситься до таким  професій, як наприклад, педагог. Але цілий ряд професій надалі може докорінно поміняти звичний Вам спосіб життя. До, прикладу, це може бути переїзд в інше місто, якщо ви вибрали кар’єру, скажімо, військового, або ж регулярні відрядження, як у менеджера з туризму. Постарайтеся не упустити цей момент і точно відповісти собі на питання чи готові Ви заради майбутньої професії кардинально змінити своє життя. 
 
 
Успіхів Вам у виборі Вузу у вашому самовизначенні та вступі!

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Комментариев: 1
  1. Тетяна

    Дуже хороша стаття. Хотіла додати, що при виборі ВУЗу також потрібно враховувати активну дослідницьку діяльність викладачів. Адже вони повинні відповідати вимогам сьогодення. У свій час я приділила цьому питанню багато часу. І мій вибір впав на ЧНУ ім. Ю. Федьковича. Зараз, вчусь уже другий рік – задоволена; викладачі зрадістю приймають інновації.

Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: