Як відучити дитину брехати?

У вихованні дитини немає неважливих питань, особливо, якщо в певний момент ви починаєте розуміти, що щось пішло не так. Не варто панікувати і опускати руки – швидше за все, ви не перші зіткнулися з такою проблемою, а значить, до вас її вже хтось успішно вирішив. Варто скористатися передовим досвідом!

Проблема дитячого брехні – одна з найпоширеніших і неприємних проблем у вихованні дитини, але й вона вирішується. Не впадайте в крайнощі і не поспішайте карати дитину – у більшості випадків можна обійтися “малою кров’ю”, а псувати відносини – взагалі остання справа, повірте.

Причини дитячого брехні

Насамперед навчіться розмежовувати брехню і фантазії. Дитячі фантазії нешкідливі, це, якщо хочете, цілком можна назвати навіть творчістю, оскільки результатом стає красива історія, а от брехня в більшості випадків корислива. Найпоширеніші причини дитячої брехні:

  • Бажання уникнути заслуженого покарання;
  • Бажання отримати заохочення;
  • Бажання не відставати від однолітків;
  • Бажання відповідати очікуванням інших.

Придивіться уважно до перерахованих причин. Незважаючи на те, що кожна з них є бажанням, по суті, все це – страхи. А страхи виникають від невпевненості – у собі, у любові близьких, у власних можливостях витримати наслідки. Погодьтеся, все це – зовсім не привід для покарання, зовсім навпаки – саме час прийти на допомогу своїй дитині.

Як відучити дитину брехати ?

Більшість психологів сходяться на думці, що брешуть, в основному, тим, кому страшно говорити правду. А тому:

Не провокуйте дитини. Технологія “перехресного допиту” ефективно допомагає обчислити дорослого брехуна, але у випадку з дитиною вона є неприкритою провокацією. По суті, це агресія, яку дитина обов’язково відчує, – і наїжачиться у відповідь.

Послабте контроль. Тотальний контроль є свого роду вираженням недовіри і теж не може викликати позитивних емоцій. Ваша дитина повинна точно знати, що ви йому довіряєте. Довіра – дуже цінна валюта, навряд чи дитина захоче розмінювати таке багатство на дрібниці, особливо, якщо ви вже пояснили їй, що брехати це означає образити.

Допоможіть вирішити проблему. Іноді брехня ситуативне – в таких випадках варто шукати причину в обставинах, що склалися, а знайшовши, підказати дитини вихід. Навчивши вирішувати проблеми, ви вб’єте відразу двох зайців – станете для дитини вірним другом і позбавитеся від зайвого головного болю за дитину.

Хваліть за чесність. Пам’ятайте горезвісне “краще гірка правда, ніж солодка брехня”? Навіть якщо дитина заслуговує покарання за проступок, в якому зізналась, його чесність – відмінний привід для заохочення. Краще виховати чесну, але здатну помилятися дитину, ніж безкомпромісного брехуна, що йде до мети “по головах”.

Налагодьте контакт. Друзям не брешуть, а тому докладете максимум зусиль, щоб побудувати хороші дружні відносини з власною дитиною. Знайдіть спільні інтереси, проводьте дозвілля разом, діліться проблемами та досвідом.

Не обманюйте самі. Часто діти копіюють своїх батьків, а тому не варто, щоб вони бачили, що ви – далеко не зразок кришталевої чесності. Бачачи ваше благородство, дитина обов’язково захоче вирости таким же.

Однак, не вся брехня небезпечна. Важливо також пояснити дитині поняття “брехні за спасіння” та ввічливого обману – ці речі цілком вписуються в етикет людського суспільства.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: