У дітей звичка обгризати нігті з’являється дуже легко, однак позбутися її часом буває досить складно. Після проведення ряду досліджень, фахівцям вдалося встановити вельми цікаві факти. Виявляється, діти у віці трьох-шести років гризуть нігті значно рідше, ніж діти від семи до десяти років. Приблизно п’ятдесят відсотків підлітків теж мають цю згубну звичку і не можуть від неї позбутися, однак серед хлопчиків вона поширена набагато більше, ніж серед дівчаток. Не гидують регулярно обгризати свої нігті і багато дорослих, причому в основному ті, хто робив це в дитинстві.

Чому шкідливо гризти нігті

Одним з найбільш неприємних наслідків обгризанія нігтів в дитинстві є те, що дана звичка може зберегтися на все життя і викликати певні проблеми з соціалізацією. Погодьтеся, адже людина, яка знаходиться в суспільстві і, забуваючись, тягне пальці в рот, виглядає в очах оточуючих не особливо привабливо.

До інших неприємних наслідків даної звички можна віднести те, що при відкушуванні нігтів часто страждає і шкіра навколо них, що призводить до всіляких запалень і нагноєнням. Крім цього зазвичай діти обгризають нігті автоматично і тому не замислюються про те, наскільки в даний момент ті чисті. Природно, часте перебування брудних пальців в роті істотно збільшує ризик потрапляння в організм всіляких інфекцій.

Що призводить до звички гризти нігті

У більшості випадків постійне обгризання нігтів є проблемою нервового характеру, своєрідною спробою зняти напругу і позбавитися від психологічного дискомфорту. Саме тому така звичка нерідко виникає у збуджуваних і зайво сприйнятливих дітей.

До інших причин, за якими дитина гризе нігті можна віднести:

  • Стреси, незвичні фізичні та розумові навантаження. Саме тому, після вступу до школи і під час адаптації до нових умов, діти гризуть нігті, набагато частіше, а їх чисельність суттєво збільшується.
  • Приклад оточуючих, найчастіше батьків.
  • Несвоєчасне обрізання нігтів і задирок.
  • Видозміна деяких звичок, наприклад смоктання великого пальця.
  • Отримання фізичного задоволення від обгризанія нігтів. Наприклад, цей процес може замінювати дитині якесь приємне, але недоступне йому заняття.
  • Виплеск агресії. Дитина може гризти нігті, коли злиться, відчуває почуття роздратування або на зло своїм батькам.

Як відучити дитину гризти нігті

Якщо ви помітили, що ваш малюк почав часто обгризати нігті, не потрібно сприймати це як трагедію. Не слід боротися з даною звичкою за допомогою покарань, погроз і заборон, все це лише погіршить ситуацію. Постійно вичитуючи дитини, ви тільки створите зайву напругу, яке стане причиною чергового стресу і призведе до того, що він буде гризти нігті набагато частіше і більше. Крім цього, малюк, помітивши, що його звичка не подобається батькам, може використовувати її як своєрідний протест. Тому її викорінення пройде набагато ефективніше, якщо ви застосуєте іншу тактику.

Проявіть терпіння і розуміння. Ніколи не тисніть на дитину, тим більше не лайте і не погрожуйте. Пам’ятайте, що звичка обгризати нігті є не усвідомленими дією і тому практично не піддається контролю.

Поясніть дитині, чому не можна гризти нігті. Розкажіть про те, що під ними величезну кількість бактерій, що обгризені нігті виглядають непривабливо і т.п.

Відволікайте дитини. Побачивши, що дитина підносить нігті до рота, намагайтеся завжди перемикати її увагу на щось інше. Наприклад, запропонуйте малюку помалювати, почитати, зліпити щось з пластиліну і т.п.

Займіть дитини. Знайдіть своєму чаду цікаве заняття, яке займе руки і відверне його від повсякденних турбот. Наприклад, запропонуйте дитині тренажер для рук, чотки, силіконові м’ячики, які зручно стискати в долонях і м’яти або інші подібні штучки, що допомагають заспокоїтися.

Навчайте дитину знімати напругу. Поясніть дитині, що позбуватися від негативних емоцій і зайвої напруги можна й іншими способами, наприклад, повільно і глибоко вдихаючи і прислухаючись до свого подиху або міцно стискаючи і розтискаючи пальці рук в кулаки. Не забороняйте дитині вихлюпувати свій гнів або роздратування, тільки привчайте його це робити цивілізованими способами. Наприклад, за допомогою слів, ігор, малювання або ж просто дайте йому покричати.

Виключіть провокуючі чинники. Наприклад, якщо ви помітили, що донька чи син гризе нігті, коли сидить перед телевізором, обмежте час перегляду і замість цього запропонуйте інше заняття або ж контролюйте, щоб дитина дивилася спокійніші передачі.

Створіть доброзичливу атмосферу. Частіше спілкуйтеся з дитиною, ведіть з ним довірчі бесіди, дізнавайтеся про те, що його хвилює і турбує. Відзначайте заслуги і схвалюйте поведінку малюка, намагайтеся дарувати йому якомога більше позитивних емоцій.

Робіть дитині манікюр. Дівчаткам можна робити декоративний манікюр, використовуючи для цього всілякі дитячі лаки, хлопчикам – буде достатньо гігієнічного. Взагалі, намагайтеся привчати дитину доглядати за нігтями якомога раніше і не забувайте звертати його увагу, як добре вони при цьому виглядають.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.