Попіл – це мінеральний залишок, що утворюється під час спалювання органічних речовин. Її можна використовувати як ефективний вапняне і калійно-фосфорне добриво для нейтральних або кислих грунтів. У попелі міститься близько 30 мінеральних компонентів, зокрема: кальцій, калій, магній, фосфор, мікроелементи – кремній, залізо, сірка, марганець, бор та інші.
 
Крім того, в золі абсолютно відсутня азот, а також хлор, який негативно впливає на зростання таких культур, як капуста, картопля, суниця, малина і смородина, що робить попіл чудовим добривом. 
 
Крім того, попіл оберігає городні культури від різного роду захворювань.
 
Склад попелу
 
Перед тим, як перейти до порад про використання, необхідно зробити невеликий відступ, про якісний склад попелу, який змінюється залежно від спалюваного матеріалу.
 
Так, в золі березових дров міститься калію і фосфору відповідно – 14 і 7%, а кальцію – 30%. Цінне добриво виходить при спалюванні бадилля картоплі – у ньому міститься більше 20% калію, майже 8% фосфору і 30 % вапна. Ще більше калію в золі трав’янистих рослин: у злаках – 20%, в гречці – до 35%, в соняшнику – до 40%, а в кропиві – 27-32%. У деревині тополі – 14%, хвойних порід – 3-7% калію. Кальцію в золі берези і хвойних порід близько 30%, а в золі верби і тополі -до 43 %.
 
Проаналізувавши вищесказане, можна зробити висновок, що найціннішим добривом буде попіл, що отримується при спалюванні трав’янистих рослин, адже калій безпосередньо впливає на врожайність, стійкість плодів, поліпшення їх смакових якостей і, що важливо, на опірність рослин до захворювань. Але не варто недооцінювати і попіл, одержуваний при спалюванні деревних порід, адже кальцій також має значний вплив на ріст і розвиток рослин.
 
Найнижчі «якісні» показники у золи кам’яного вугілля і торфу.

Внесення в сухому вигляді
 
Попіл вноситься під культури, які потребують слабокислого і лужного грунту.  Серед квіткових культур це: календула, настурція, гіпсофіла, запашний тютюн, петунія, тюльпани, гіацинти, лілії, хризантеми, дзвіночки, айстри, маргаритки, троянди, клематиси, шавлія, півонії, барбариси.
 
Серед овочевих культур внесення золи рекомендується для капустяних, томатів, картоплі, огірків, коренеплодів. При пересадці багатьох кімнатних рослин також корисно додавати пару столових ложок попелу на літр грунту. Зокрема, для герані, фуксії, цикламенів.
 
Краще вносити попіл в сухому вигляді під час підготовки грунту для посадки рослин. Кількість залежить від потреб культур, які ви збираєтеся вирощувати, і кислотності і якості грунту. Зберігати попіл слід в сухому приміщенні, так як у вологому середовищі в ньому втрачається калій (один з найважливіших компонентів). Попіл хорошої якості цілком може замінити калійні добрива.
 
Намоклу золу не викидайте, її можна використовувати для компостування або ж для внесення в грунт в рідкому вигляді.
 
Настій попелу
 
Багато дачників додають настій золи в розчин мінеральних добрив при підгодівлі. Тільки майте на увазі, що з розчинами органічних добрив його поєднувати не можна.
 
Для внесення попелу в рідкому вигляді необхідно приготувати її настій. Для цього залийте попіл окропом, так при заварюванні відбувається перехід розчинних речовин у воду і вони стають доступними для засвоєння рослинами. Норма – ложка на 1 літр окропу. Настоюється розчин тиждень, при цьому його потрібно періодично помішувати. Розчин на основі попелу використовується як добриво для грядок і квітників, а також для розсади. Розсаду можна «підгодовувати» кожні два тижні як чистим настоєм попелу, так і разом з розчином мінеральних добрив.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.