Як вирощувати кріп?

Найпоширеніша городня зелень і популярна кухонна спеція – кріп – не тільки насичує приготовані страви ароматом, але і покращує здоров’я .В давнину кріп вважали декоративною рослиною. У Стародавньому Римі витонченими гілками кропу  прикрашали букети. Вінки з кропу дівчата плели для своїх коханих, а поети оспівували кріп у віршах.

Кріп – культура скоростигла (зелень готова до збирання через 30-40, насіння – через 90-120 днів). Дуже часто кріп висівають як ущільнювач на грядки до інших овочів або як повторну культуру – після збирання врожаю. Вирощують у захищеному грунті у позасезонні час (жовтень- травень) і у відкритому грунті в квітні- жовтні. Проводять і підзимовий посів, як правило, в кінці жовтня.Високі врожаї зелень дає на легких родючих грунтах. Краще чергувати з коренеплодами і плодовими овочами. Найвищий урожай формує по попередниках, удобрювати гноєм, – огірку, капусті та ін. Під передпосівний обробіток грунту вносять 20-30 г аміачної селітри, по 10-15 г суперфосфату і хлориду калію на 1 м.

Кріп – однорічна, холодостійка, вологолюбна і світлолюбна рослина. У ньому багато ефірного масла зі стійким ароматом. У листі міститься 135 мг% аскорбінової кислоти, 5,25 – вітаміну А, 0,14 – вітаміну В3 .


Сіють кріп в конвеєрі кожні 12-15 днів з квітня по серпень. Норма висіву на зелень – 4-7 г насіння на 1 м, для одержання насіння і суцвіть на засолювання – 1,2-1,5 г. Насіння проростає повільно, оскільки містять багато ефірного масла. Перед посівом їх на два-три дні замочують у воді , міняючи її кожні 6-8 ч. Догляд полягає в двох-трьох поливах, однієї-двох підгодівлі, переважно азотними добривами.


Особливості вирощування кропуКріп сіють рядками і в міру підростання проріджують. На легкосуглинистих грунтах висівають до 6 г насіння на 1 м, а на супіщаних – до 8 г насіння на 1 м. Можна отримати до 2 кг зелені з 1 м. Зелень прибирають до початку утворення суцвіть протягом 8-10 днів. До кінця збирання вміст сухих речовин в зелені збільшується на 2-3%, аскорбінової кислоти – на 18-28 мг%.

При вирощуванні кропу на засолювання або насіння посів проводять стрічками по п’ять рядків у кожній, з нормою 1,2-1,5 г насіння на 1 м або в один-два рядки, що дозволяє обробити міжряддя до початку формування суцвіть. Урожай на засолювання і насіння прибирають під час масового цвітіння – початку дозрівання насіння.

Кріп можна заморожувати в кубики льоду, як петрушку і селеру.

Кріп сушать, солять, в період масового цвітіння використовують як спеції при засолюванні огірків, томатів, грибів, а насіння – при квашенні капусти У парниках

У захищеному грунті кріп вирощують як основну культуру, наприклад першим оборотом в парниках, або осінньо-зимової культурою в пристінних теплицях, а також як ущільнювач для огірків і помідорів. Висівають насіння суцільним способом, з розрахунку 10-15 г на 1 м (навесні на родючих грунтах – до 20 г). З кінця грудня – початку січня кріп сіють в ящиках, встановлюються у проходах теплиць і поряд з вікнами. Норма висіву на розсадний ящик – 3-4 м. Після посіву поливають і зверху присипають перегноєм, торфом шаром 0,5 см. Три-п’ять днів ящики тримають при температурі 20-25 °С, що сприяє швидкому проростанню насіння. Після появи сходів (5-10% від усіх посіяних насіння ) ящики ставлять на світло. Через 40-55 днів з одного ящика отримують до 400 г зелені.

Як висушити кріп

Молоді рослини миють, підвішують для просушування, потім видаляють всі грубі частини стебел, ріжуть. Сушать на папері протягом дня у захищеному від сонця місці, регулярно перемішуючи. Висушена зелень повинна зберегти колір і аромат. Зберігають сухий кріп в щільно закупорених банках у темному місці.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: