Як виростити бонсай?

В останні роки в моду входить мати такий собі японський садок настільне – дерево бонсай, ще й не одне. А самим вищим пілотажем серед садівників-аматорів вважається вирощування бонсай в домашніх умовах. Тільки у небагатьох вистачає мужності, сил і терпіння виростити одне або кілька дерев, але якщо вже виходить – то це захоплення на все життя. Адже цей японський стиль передбачає постійний догляд, обрізку, пересадку та удосконалення дизайну рослини.

Прийшов бонсай до нас з сонячної Японії, і в перекладі з японської означає дерево, вирощене в горщику  або на глибокому таці. Ще одним перекладом служить «обрізка дерева» або «дерево, що стрижуть». Для японців мистецтво бонсай стало таким собі стилем життя, замінило дозвілля, стало особливою формою пізнання сенсу життя.

Історичні хроніки Стародавнього Китаю та Стародавнього Єгипту, яким вже більше двох тисяч років, доносять відомості про вирощування рослин в мисках поряд з будинками. Правда, здебільшого вирощували для кулінарних і медичний цілей пряні або лікарські трави та чагарники. Трохи пізніше цим способом культивування зацікавилися японці і перетворили вирощування бонсай у високе мистецтво.

Перед тим, як виростити бонсай в домашніх умовах необхідно підготувати весь інструмент. Це і спеціальні кусачки ввігнутої форми, якими легко зрізати з невеликою частиною стовбура пеньочки – зрізи для формування гілки. Вирізана частина (поглиблення) стовбура швидше заповниться соком рослини і заросте. Для обрізки товстих гілок потрібні спеціальні ножиці-кусачки, що формують рівний зріз. Також знадобляться невелика пилочка, у якої довжина леза близько 15 сантиметрів, одні ножиці з тонкими кінцями і одні – з затупленими.

Наступним кроком буде вибір рослини для бонсай. Її розмір повинен бути не менше 20 см і не більше 50 см. При виборі обов’язково потрібно оглянути коріння рослини. Необхідно брати деревце зі здоровою, добре розвиненою і сильною кореневою системою. Тільки таке дерево добре і швидко вкорениться. І коренева система буде використовуватися для додання екзотичної, обраної форми.

Вид дерева залежить тільки від уподобань господаря. З хвойних краще взяти японську криптомерію, китайський ялівець, модрину європейську чи японську, гімалайський кедр, корейську ялицю, сосну чорну або звичайну, горохоплодний кипарисовик або складчасту тую.

З листових рослин частіше воліють березу, граб, дуб, бук, гостролистий клен, вербу, ясен, фікуси.

З плодових дерев можна взяти яблуню, сливу, глід.

Якщо хочеться бачити квіти, то знавці радять магнолію, хеномеліс, троянду, вузьколистого піраканта та інші квітучі рослини.

Тепер необхідно вибрати стиль бонсай рослини. Порада: переглянете фотографії, а вподобану – роздрукуйте. Так як на фото – один в один – ніколи не вийде, адже в природі немає двох однакових дерев. І вирощені кімнатні бонсаї теж будуть відрізнятися: у кожного свій темп росту, крона, обрізка. А як вийде – залежить тільки від фантазії і вмілих ручок рослинника.

Укореняти дерево бонсай потрібно в глибокому контейнері і лише потім пересадити в миску або на піднос. Оскільки початкове формування бонсай проходить приблизно 2-3 років, то часу для вибору підходящої миски багато. Плошки – це горщики для бонсай з низькими бортиками з натуральних матеріалів. Частіше використовують глиняні, але можна і порцелянові, фаянсові або керамічні. За формою, розміром і дизайном – різноманітний вибір. Але головний фактор, який потрібно враховувати, – це бажаний стиль, вид і форму дерева бонсай. У всьому повинна бути гармонія. А з розміром визначитися допоможе порада: глибина повинна дорівнювати діаметру стовбура біля основи, довжина – не більше двох третин від ширини або висоти дерева, а ширина – буквально на пару сантиметрів менше найдовших гілочок.

Земля після висадки дерева повинна бути добре полита, добре утрамбована. Стовбур потрібно прикопати глибше для потовщення. Потім, при пересадці в миску, нижню частину стовбура разом з верхівкою кореневої системи потрібно залишити вище рівня землі. Після посадки, полив в перший раз, дереву бонсай влаштовують десятиденний карантин.

Укореняти краще на балконі або в будинку. Але обов’язково в затіненому місці, так як бонсаї не люблять прямого попадання сонячних променів. Ці дерева дуже вибагливі і ніжні, через безглузду помилку при догляді після декількох років життя можуть померти всього за пару днів. Тому молоде, тільки висаджене дерево після карантину поступово привчають до відкритого повітрю, виносячи його спочатку на годину-другу в сад, поступово збільшуючи час перебування на вулиці. І тільки через місяць можна встановити його на постійному місці.

Формування бонсай починають на другому-третьому році після посадки ранньою весною. Для цього потрібно уповільнити зростання дерева. Його пересаджують в миску, попередньо обрізавши коріння, що йдуть прямо. Залишають якомога більше горизонтальних коренів, видаляють слабкі і хворі батоги. При наступних пересадках коріння обов’язково потрібно підрізати.

Сповільнює ріст і пересадка в мізерний грунт. Зазвичай до складу грунту входить суглинок (приблизно третина), торф або перепріле листя – відсотків 50 від обсягу, дрібні камені або крупний пісок. При мінімально необхідної підгодівлі такий грунт не сприяє зростанню рослини.

На невеликій висоті від землі стовбур перетягують дротом для потовщення і уповільнення зростання. Як тільки дріт стане заважати нормальному розвитку дерева – його знімають, переносять в інше місце. Таким способом можна формувати і бічні гілки. Щоб надати потрібну форму, гілки і стовбур дерева закручують і фіксують положення мотузкою або дротом. Це особливо підходить фікусам, так як вони не переносять перетягування стовбура для потовщення.

Також для ослаблення зростання зменшують потік соків. Для цього періодично на стовбурі в різних місцях наносять порізи. Дерево для затягування ранок буде заливати їх соком, а, заодно, формувати цікаві напливи на стовбурі.

Послаблення зростання і обрізка гілок. Першу обрізку рекомендується провести навесні після появи на дереві перших нирок. Молоді пагони обрізаються на рівні 1-2 розеток від стовбура. Гілки, що перекривають один одного, теж зрізаються. Після обрізки дерево покриється молодим листям, які будуть менше звичайних. Пам’ятайте одне правило: при обрізку на рослині не повинно бути квітів. Якщо бонсай випустив бутони або вже квітне – обрізання можна робити тільки після закінчення цвітіння.

Використовуючи ці методи, домагаються так званої мініатюрності дерева бонсай.К

ілька слів про методи поливу. Дерево бонсай можна поливати зверху. Для першого способу потрібно взяти піднос, на який покласти керамзит, полити його сильно водою (щоб вода «стояла» ), на піднос поставити миску з деревом бонсай. Воду необхідно постійно підливати, так як вона швидко випаровується і вбирається рослиною. Другий спосіб – це буквально «втопити» на кілька секунд рослину разом з горщиком в більшому по діаметру тазу з водою. Бажано, відстояною дощової.

Вирощування бонсай загартовує силу духу, терпіння, уважність, сприяє появі внутрішнього спокою й умиротворення. Але якщо у читача все ж не вистачить терпіння і сили виростити бонсай в домашніх умовах – можна піти в квітковий магазин і попросту дерево бонсай купити. Звичайно, ніхто не вимагає від рослинника щоденної обрізки, поливу чи проведення інших процедур при вирощуванні бонсай. Але просто сісти, посидіти поруч з настільним японським садом і помилуватися цим витвором мистецтва дуже приємно, особливо, коли за вікном виє хуртовина і тріщить мороз .

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: