Як з’явилося слово «банкнота»?

«Гроші – це зло… зайдеш в магазин – зла не вистачає!» Жарти жартами, але ми так звикли повторювати цей постулат про те, що «гроші – зло», що інший раз не замислюємося, а що б ми робили без грошей? Ще якихось 150 років тому це доводилося відчувати на своїй шкурі мандрівникам, що відправлялися в джунглі Амазонки, Океанію або ще куди-небудь, де живуть племена, у яких товарно-грошові відносини ще не склалися. Один такий мандрівник розповідав, як одного разу за день довелося об’їхати всю округу, щоб отримати моток мотузки – не вдавалося домовитися з місцевими жителями про обмін (у сенсі – на що міняти: не виявилося у нього тих предметів, які просили за мотузку). Ех, і повеселилися ж його друзі, вислуховуючи розповідь! Вони жваво представили, як зубному лікарю довелося б за кожну буханку хліба вирвати зуб булочника, а найважче довелося б святим отцям: невже вони платили б за обід проповідями?Дійсно, натуральний обмін – перше, що прийшло на зміну натуральному господарству (коли люди самі виробляють все необхідне – і самі споживають) – було не надто зручною системою. Тому- то і з’явився загальний еквівалент – щось, що можна обміняти на що завгодно – тобто гроші. В якості таких у різний час у різних народів виступали черепашки, перлини, камені з отворами, шкури і навіт … бруски солі. З часом більшість народів «зупинився» на металах – міді , сріблі, золоті, спочатку у вигляді виробів з них, потім – у вигляді злитків, які вважали на вагу, і нарешті – монет.

Але металеві гроші, так само як і злитки були зручні для розрахунків, так би мовити, «по дрібницях ». А якщо мова йде про велику суму? Адже метал – річ важка, у великих кількостях з собою носити незручно, та й небезпечно (небезпека бути пограбованим існувала в усі віки). І зручніше, і надійніше здати їх на зберігання. Є попит – буде й пропозиція: така діяльність (у більш пізні епохи її назвуть банківською справою) виникла вже в VIII ст. до н.е. у Вавилоні. Приймаючи на збереження дорогоцінні метали, купці, які займалися цим, видавали їх власникам особливий документ – він називався «гуду», пред’явнику якого належало видати прийняті на зберігання цінності. Причому не обов’язково це повинен був бути той, хто їх здав: він міг передати гуду комусь іншому, а цей інший уже з’явився за грошима… те ж саме, що передати гроші, тільки зручніше.

Ці вавилонські гуду можна з повним правом назвати прообразом сучасних банкнот – функція у них була така ж. Тільки середньовічна Європа «забула» цей досвід – повинні були пройти століття, щоб гідності такої практики були оцінені. Сталося це в 1694 р., при установі Банку Англії – саме тоді були випущені перші в Європі банківські квитки, і тому за ними закріпилася назва, складене з двох англійських слів: банк (bank) і розписка (note) – banknote, банкнота. Іншими словами, спочатку банкнота – це «розписка», що припускає, що десь у банку знаходиться металевий (насамперед – золотий) запас, що забезпечує її цінність. Саме це і відображено в її назві , що має англомовне походження .

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: