Яка функція світових грошей?

Перш, ніж роз’яснювати функцію світових грошей, необхідно розібратися, що ж це таке. Під світовими грошима маються на увазі такі гроші, які можуть бути використані при міжнародних розрахунках. У сучасному суспільстві світові гроші володіють двома основними функціями – вони є як платіжним, так і резервним міжнародним засобом.

Гроші взагалі і світові гроші зокрема не завжди були такими, як зараз – це явище розвивалося разом з людською цивілізацією, разом з економікою. Колись існував металевий грошовий обіг, і в таких умовах в ролі світових грошей виступали дорогоцінні метали – срібло і золото, пізніше ж ця роль закріпилася виключно за золотом. При цьому золото як світові гроші володіло трьома основними функціями – воно було загальним платіжним і купівельним засобом, а також служило загальною матеріалізацією багатства.

Досить довго – приблизно до середини XIX в. – золото як світові гроші використали у формі злитків, але ця форма повільно, але вірно себе зживала по мірі того, як торгівля розвивалася. У другій половині XIX століття робляться спроби зробити універсальними монетні паритети національних монет на основі грошових систем США, Франції та Англії. Пізніше золото поступово заміщалося кредитними грошима. Це було пов’язано з міжнародними розрахунками через банки, в яких активно використовували чеки, боргові зобов’язання, банкноти і векселя. Цей процес приходить до свого логічного завершення в 1922 році, коли в італійському місті Генуї було укладено міжнародну угоду, згідно з яким британський фунт і американський долар визнавалися еквівалентом золота. Відтепер роль світових грошей була покладені саме на ці грошові одиниці.

Втім, на Бреттон-Вудської конференції, що мала місце в 1944 році, було визнано, що золото все ще зберігає деяке значення в тих розрахунках, які відбуваються між державами, хоча і меншою мірою, ніж це було раніше. Еквівалентом золота як міжнародного платіжного засобу знову був визнаний американський долар, неофіційно прирівнюваний до 31,1 г золота (так звана тройська унція). У меншій мірі цю функцію виконував англійський фунт.

У сучасному суспільстві роль світових грошей як і раніше грають провідні національні валюти, насамперед – долар США, а також фунт стерлінгів та єна. Втім, останнім часом відзначається деяке зниження ролі долара а міжнародній торгівлі, і навіть лунають голоси, що цей процес може загрожувати американській економіці.

Роль світових грошей виконують і такі грошові одиниці, які випускаються міжнародними фінансовими інститутами – зокрема, євро, яке випускається Європейською системою центральних банків. Відноситься до таких і SDR – штучний платіжний і резервний засіб, що випускається Міжнародним валютним фондом і існуюче виключно в безготівковій формі, але не у вигляді банкнот.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: