За час існування металевих грошей у світі були викарбувані десятки тисяч різновидів монет, тому необхідно вирішити, що саме, ви хотіли б мати у своїй колекції, адже від цього залежить її цінність і повнота. 

 
Які монети збирати?
 
Ключовими критеріями при виборі тематики можуть бути:географія і час випуску, метал, монетний двір, тематика зображення і т.п. Від обраних вами критеріїв залежить і складність формування колекції – очевидно, що зібрати всі гривеники правління Миколи II буде істотно простіше і дешевше, ніж, скажімо, всі різновиди римських срібних денаріїв часів імператора Марка Аврелія.
 
Багато починаючих нумізматів спочатку визначаються лише із загальним напрямом (наприклад, Російська імперія або британські колонії), і лише через деякий час приходять до того, що напрямок пошуку потрібно звузити, оскільки перспектива складання повної колекції стає абсолютно нереальною. А от зібрати повний комплект 20 – копійчаних монет часів Олександра II або основних типів рупії королеви Вікторії – завдання куди здійсненніше.
 
Можна піти іншим шляхомі збирати монети незалежно від країни і металу, але з зображенням певних птахів (орлів, пеліканів або голубів), тварин (слонів, биків або коней). Серед інших можливих варіантів зображень – портрети персоналій (правителів, вчених, діячів культури), види спорту (футбол, теніс, стрільба), історичні події ( битви, географічні відкриття), кораблі, літаки, автомобілі та ін.
Для практичної ілюстрації наведу кілька прикладів реально існуючих колекцій :
 
 • срібні талери графства Мансфельд (Німеччина) XVI -XVII ст.;
 • срібні марки німецьких держав (1871-1918 рр..);
 • всі монети Франції епохи правління Наполеона I і залежних від Франції держав;
 • всі срібні монети формату «крона» держав Латинської Америки XIX століття;
 • всі монети із зображенням озброєних людей;
 • всі монети із зображенням вершників;
 • всі монети із зображенням композиторів;
 • срібні монети із зображенням жінок;
 • всі монети Кушанського царства;
 • всі монети із зображенням музичних інструментів і т.п.
 • всі срібні монети 1670, 1770, 1870, 1970 рр..
 
Як можна здогадатися, цей перелік навряд чи може бути закінчений, оскільки обмежується лише людською фантазією.
 
Окреме питання чи включати до колекції різного роду ювілейні та фантазійні монети – наприклад, кольорові (особливо їх люблять випускати маленькі острівні держави), а також монети невизнаних державних утворень, наприклад, Західної Сахари або Курдистану? Існують також інвестиційні монети з дорогоцінних металів, що випускаються державними банками, деякі з яких важать по кілограма. Багато серйозних колекціонери, суворо обмежуються монетами, випущеними для реального грошового обігу.
 
І, нарешті, важливо вирішити, для чого ви збираєте колекцію – тільки для задоволення або ви розглядаєте її і як надійне фінансове вкладення. Як відомо, певні види колекційних монет, зберігають інвестиції від інфляції і забезпечують непогану прибутковість. У кожному разі, співвіднесіть свій вибір з масштабом витрат, які ви готові нести: адже вартість колекційної монети, може коливатися від декількох доларів до десятків тисяч.
 
Слід також врахувати, що в разі продажу колекції, її оцінюють, як правило, за сукупністю вартості вхідних у ній монет. Якщо вона не являє собою музейної цінності як єдине ціле, при продажі її, швидше за все, доведеться “розбивати”. Швидко продати можна лише монети, що користуються стійким попитом – рідкісні, з дорогоцінних металів і в хорошому стані.
 
Але будемо сподіватися, що вам цього робити не доведеться.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.