Яничари. Як виникли яничари?

Їх називали «левами ісламу». Їх боялись десятки країн Європи, Азії, Африки. Вони були лютими, жорстокими, наполегливими і непіддатливими. І це була найкраща в світі професійна піхота, якої ще не було ніде в світі…. Раз на п’ять років у християнських підданих султана відбирали хлопчиків п’яти-дванадцяти років, селили їх в турецькі сім’ї або спеціальні школи, де навчали турецької мови і нормам ісламу. Покірливо слухняні і фізично загартовані, до 17-20 років вони ставали яничарами – «воїнами ісламу». Яничари називали себе «рукою і крилом Османської династії». Султани пестили їх, звеличували, особисто вникали в навчання і побут, використовували в палацових конфліктах і в придушенні заколотів. Однак саме яничари своїми бунтами через невдоволення начальниками або затримки з виплатою платні не раз зміщати і самих султанів …

Яничари (тур. yenicery, букв. Нове військо) – регулярна турецька піхота. Створена в другій половині XIV століття. Разом з сипахи і акинджі (кіннота) становили основу війська в Османській імперії. Спочатку комплектувалася з юнаків, викрадених у рабство, пізніше шляхом насильницького набору хлопчиків із християнського населення. Звернені в іслам, вони вважалися рабами султана, жили в казармах, їм заборонялося одружуватися і займатися господарством. Крім участі у завойовницьких походах вони несли гарнізонну службу на Балканах і в арабських країнах. Очолювалися агою, були тісно пов’язані з дервішським орденом Бекташ. З кінця XVI – початку XVII століть відбувався процес розкладання корпусу: яничари обзаводяться сім’ями, займаються торгівлею, ремеслом. Поступово яничари перетворилися на знаряддя палацових переворотів і опору феодально-клерикальної реакції. У 1826 році корпус яничарів був ліквідований султаном Махмудом II.

Яничар в понятті багатьох народів – символ люті, жорстокості, завзяття та непіддатливості. Виникнення війська яничар історики пов’язують з ім’ям правителя, який правив у 1324-1359 роках Орхана, сина засновника Турецької імперії Османа. Правда, в деяких книгах стверджується, що “батько-засновник” корпусу яничарів інший султан: Мурад I, що правив в 1359-1389 роках. Однак суперечності тут немає: Мурад був сином Орхана і займався формуванням нового війська ще при батькові, а пізніше продовжив його справу.

Навіщо османам знадобилося “нове військо”?В армію нової войовничої імперії з усього Близького Сходу, Кавказу і з більш віддалених місць стікалися газів – “борці за віру”. Вони далеко не завжди були глибоко віруючими, але дійсно вірили в те, що воюючи під стягами турецького султана, роблять богоугодну справу і тому воювали чудово. Однак, будучи чудовими наїзниками, ці вояки і не хотіли, і не вміли воювати в пішому строю.

Тим часом візантійці, землі яких найбільше вабили турків, мали потужні фортеці і якісно володіли мистецтвом оборони. Турецька кіннота була безсила проти фортець. Тому османам нічого не залишалося, як довготривала облога. Облога Бруси тривала майже десять років, і це був далеко не єдиний випадок перемоги допомогою змори противника. Султани-завойовники були нетерплячі. Потрібна була піхота. Вона у турецького султана існувала, але набиралася тільки на час бойових дій і тому була погано навчена і до того ж недисциплінованість. Вихід залишався один: створити професійну піхоту. Але з кого?

Ще з кочових часів турки вміли використовувати в своїх військових потребах полонених, змушуючи їх під страхом смерті звертати зброю проти одноплемінників. Однак це виходило не дуже-то ефективно. Тому довелося обрати інший шлях: наближати до себе колишніх ворогів довірою і хорошою платнею. Звичай відбирати з молодих і фізично міцних полонених тих, хто погоджувався або був змушений служити султанові, закріпився. До народження війська яничар залишалися лічені кроки.

Згідно з легендою, “ідеологію” і благословення на подвиги в ім’я ісламу зверненим в турецьке військо полоненим іноземцям дав шейх (глава) релігійного дервішського ордена бекташи Тімурташ Деде. Його запитали, яку назву слід дати корпусу, на рахунку якого вже були перемоги. Шейх відповів: “Нехай назвуть цих солдатів яничарами. Так буде їх мужність завжди блискучою, їх меч гострим, їх руки переможними”.

Так народилися яничари. Починаючи з цього часу вони були тісно пов’язані з орденом дервішів (перською мовою буквально – бідняки, жебраки) – членів суфійських братств. Навіть у сучасному турецькому мові слова “яничари” і “бекташи” часто вживаються як синоніми. Дервіші постійно перебували в корпусі: вони ділили з солдатами труднощі похідного життя, надихали їх у бою.

Чому саме вчення прихильників ордена бекташи (засновник Хаджі Бекташ, жив у 1208-1270 роки) так приваблювало яничар? Тому що їм легше було засвоювати іслам у спрощеній, особливо з обрядової точки зору, формі (він звільняв від обов’язкових п’ятикратних молитов, від посту у місяці Рамазан, від паломництва в Мекку і т.п.). “Нове військо” знайшло в бекташизмі свою ідеологію, а орден завдяки корпусу успішно проіснував до XIX століття (а неофіційно існує і зараз).

Після битви на Балканах на Косовому полі в 1389 році і нищівного розгрому хрестоносців під Нікополем у 1396-му, де полягло безліч французів, італійців, англійців, іспанців, чехів, звістка про грізне війську рознеслася по всій Європі. 29 травня 1453 яничари першими увірвалися до Константинополя. Європейці були вражені розповідями про люті й непереможності якихось нових османських військ, набраних з християн і вихованих в “турецькому” дусі.

Дійсно, наприкінці XIV – початку XV століть остаточно склалася система набору в корпус яничарів НЕ полонених, як колись, а християнських дітей. Приблизно раз на п’ять років (а іноді й частіше) особливі уповноважені насильно відбирали у християнських підданих турецького султана хлопчиків п’яти-дванадцяти років, яким вже назавжди слід було розпрощатися з близькими і забути про своє походження. Можна уявити, що доводилося пережити цим юним створінням, відірваним від своїх родин, від свого народу, як калічилися їх душі і запеклими їх серця перш ніж вони перетворювалися на “левів ісламу”. Битися з “невірними” (християнами) руками їх же дітей – сучасники були вражені подібної жорстокістю і цинізмом.

Майбутніх воїнів визначали в турецькі сім’ї або в спеціальні школи, де навчали турецької мови і нормам ісламу, а також використовували на різних роботах – від підручних м’ясників до веслярів на судах. Тут юнаки проходили школу послуху і фізичного гарту. По досягненні вісімнадцяти-двадцяти років вони ставали яничарами. А далі – постійне вдосконалення військової майстерності, походи і битви, служба у фортецях, а кому пощастить – за султана.

Яничари охороняли його палац (їх казарми з цією метою вибудували неподалік), слідкували за порядком у столиці (у тому числі і за захистом від пожеж), забезпечували безпеку іноземних посольств. Дисципліна у них була сувора: неодмінна проживання в казармі, щовечірня перекличка, заборона одружуватися (“одружений султанові НЕ слуга”), а також займатися будь-яким іншим справою, крім війни. Підпорядкування – тільки своїм офіцерам, з яких головний – начальник корпусу ага. Ага у свою чергу відповідає тільки перед султаном, та й кожен яничар знає, що після Аллаха у нього один господар – султан, і батьківщина у нього теж одна – корпус. Султан годує, одягає і озброює яничара, платить йому платню, робить подарунки (особливо – при сходженні на престол).

Найважливіший символ корпусу – котел (європейці навіть вважали, що він у яничарів замість прапора). Котел проносять по вулицях у святкові дні, а на знак невдоволення або початку заколоту перевертають його.

Основний підрозділ корпусу називалося найчастіше “ода” (буквально “кімната” – прикрашене кахлями приміщення, де підрозділ вживало їжу), а сам корпус по-турецьки – оджак або вогнище.

Спочатку, на рубежі XIV-XV століть яничар налічувалося близько десяти тисяч, а потім їх число значно збільшилося – до 50 тисяч і вище в XVII столітті. Це були війська добірні. Їх залучали у разі великих походів і використовували тільки у вирішальних сутичках. У кримські фортеці (щоб васальні татарські хани не забували про свою покірності султанові), до гарнізонів, розміщені на території арабських та інших підлеглих країн, їх направляли по кілька десятків, не більше – в основному для спостереження за порядком; у яничарів же зберігалися ключі від фортець.

Як досягалася “елітність”, обраність нових військ?

Насамперед системою комплектації. “Девширме це, звичайно, нелюдський” податок кров’ю “на християнських підданих султана, звільнених від несення військової служби, – розповідає нарис про яничарах у збірнику” Жива історія Сходу “, випущеному в 1998 році видавництвом” Знання “. – Але в той же час в ньому відбився багатий військовий досвід турків, їх практичне знання психології і в якійсь мірі законів спадковості. Хлопчиків вибирали з кращих, знатних родин. Дітьми пастухів, наприклад, не цікавилися – вважалось, що вони нерозвинені. Заборонялося брати синів сільського старости – ці “занадто підлі і хитрі”. Не місце в корпусі балакучим, балакучих – вважали, що вони виростуть заздрісними і впертими. Також не годилися і з ніжними рисами обличчя – такі, відомо, схильні до заколоту і бунту, та й вороги боятися їх не будуть. Віддавали перевагу не надто високим – ці дурні, і не надто маленьких – неминуча смута. Набирали тільки дітей християн, і лише мусульманам Боснії (з слов’ян) дозволялося в якості особливої ​​привілеї за їх вірність султанові віддавати своїх синів у яничари … “Про систему виховання і фізичної підготовки новобранців відомо мало, але одне очевидно – вона була суворою і продуманою. Військове навчання починалося ще до зарахування в корпус і тривало до тих пір, поки яничар не буде переходити на становище отурака (ветерана, пенсіонера), через похилий вік або каліцтва вже не здатного битися. Тоді він міг відпустити бороду, отримати дозвіл на одруження, обзавестися господарством, вищим офіцерам навіть надавалися земельні наділи.

Всі 196 підрозділів вогнища мали свої особливі прапори, свої татуювання. Яничари широко застосовували вогнепальну зброю (хоча і луки зі стрілами у них довго зберігалися) і ятагани – щось середнє між шаблею і кинджалом. Під час гарнізонної служби вони забезпечувалися пістолетами й шаблями.

Існували у вогнища свої закони, звичаї (навіть стратити яничара було не можна – спочатку слід було вивести його зі складу корпусу), релігія – іслам, але з особливостями, навіть своя музика (знамениті барабани для “порушення військових сердець”) і фольклор (легенди, пісні ).

Звичайно, такі війська були необхідні султану і для придушення родоплемінних заколотів, упокорення народних смут, словом, для збереження влади. Недарма яничари гордо іменували себе “рукою і крилом Османської династії”. Однак такий корпус – зброя двосічна. Позбавлені родинних та сімейних уз (замість споріднення – тільки військове братство, більше схоже на орден ченців-фанатиків), добре навчені і відважні (або, принаймні, відчайдушні) яничари були вимогливі до свого господаря. Затримка платні, невдалий похід, нездатність султана правити рішуче і твердо, невдоволення яких-небудь сановником – все могло викликати заколот і привести до зміни повелителя, що й траплялося не раз, починаючи з Баязида II (1481-1512). Проте саму Османську династію яничари НЕ намагалися повалити жодного разу.

І все ж з роками ця опора влади султана розхитувалася, що було пов’язано із загальним занепадом Османської імперії, що почався ще в середині XVI століття.

З часом яничари стали займатися не стільки військовою підготовкою, скільки торгівлею і ремеслом, обзаводилися сім’ями. У вогнище тепер записували і сторонніх осіб (це давало великі привілеї і порівняльну захищеність), і дітей яничарів, і навіть безліч “мертвих душ” – тільки на папері воїнів було багато. Таке положення ні для кого не залишалося секретом: сучасники засуджували пороки корпусу, ратували за відновлення його колишнього, “незіпсованого” стану. Були й спроби “покращити” вогнище, перевірялися його списки, після заколотів слідували кари яничар, але в цілому він втрачав свої бойові якості, перетворюючись на знаряддя палацових інтриг і, значить, в серйозну перешкоду для самої правлячої династії. Проте структура “нового війська”, закладена при створенні основи, дозволила йому проіснувати довго, аж до початку XIX століття. Знищений корпус був в 1826 році “турецьким Петром I” – султаном Махмудом II: тоді в лютих сутичках по всій імперії загинуло до десяти тисяч яничарів.

Яничарський корпус – це і військово-релігійний орден, і гвардія султана, і просто перша постійна піхота на платні (тут турки-османи випередили європейців). У всякому випадку зображення на старовинній гравюрі воїна в дивному головному уборі (за переказами, це рукав з одягу Хаджі Бекташ), з якого звисає перо журавля (іноді чаплі) або стоїть під жовто-червоним прапором, на якому зображений меч з двома клинками, сприймається як символ жорстокої і страшною “романтики” турецьких завоювань.

Понравилась статья? Поделиться с друзьями:
Добавить комментарий

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: