Желтушки періоду новонародженості, не таке вже й рідкісне явище. Згідно з даними статистики, протягом перших днів життя вона виникає у 30-50 відсотків доношених і 80-90 відсотків недоношених діток. Жовтяниця у новонароджених проявляється фарбуванням шкіри і слизових в жовтий відтінок. У більшості випадків вона носить фізіологічний характер і не є серйозним приводом для занепокоєнь, проте іноді може бути і ознакою деяких захворювань.

Що викликає желтушка у новонароджених

Практично завжди у немовлят желтушка виникає внаслідок накопичення в крові надмірної кількості білірубіну – речовини що виділяється при руйнуванні еритроцитів. У дитини, що знаходиться в утробі матері і одержує кисень через пуповину, еритроцити заповнені фетальним гемоглобіном, після появи малюка на світ, еритроцити, містять незрілий гемоглобін починають руйнуватися і змінюватися новими “дорослими”. Результатом цього процесу є виділення білірубіну.

За позбавлення організму від цієї токсичного речовини відповідає печінка, яка виводить його з сечею і меконієм. Але так як у більшості новонароджених, особливо недоношених, вона ще не повністю зріла і тому функціонує мало ефективно, білірубін повністю не виводиться. Поступово накопичуючись в організмі, він забарвлює тканини в жовтий колір, це відбувається коли рівень білірубіну досягає 70-120 мкмоль / л. Саме тому фізіологічна желтушка у новонароджених, ніколи не проявляється на першій чи навіть другій добі після пологів.

Патологічна жовтяниця у новонароджених

З часом печінку стає активніше і приблизно через два-три тижні виводить всі залишки білірубіну, як наслідок, желтушка у дітей проходити сама собою. Але, на жаль, в деяких випадках можуть відбуватися ускладнення. До них здатні привести такі фактори:

  • Спадкові захворювання, які призводять до порушення процесу переробки білірубіну.
  • Невідповідність резус-факторів плода і матері – це може стати причиною масового руйнування еритроцитів.
  • Токсичні або інфекційні ураження печінки, наприклад, гепатит.
  • Кісти в жовчних протоках або анатомічні особливості організму дитини, які порушують відтік жовчі.

У всіх цих випадках виникає патологічна жовтяниця. Про її наявність може говорити фарбування шкірних покривів малюка в жовтий колір в перший день після народження або якщо малюк вже з’явився на світ з таким відтінком шкіри. Посилення симптомів після третього або четвертого дня і тривалість желтушки більше одного місяця. Зеленуватий відтінок шкіри дитини, темна сеча і дуже світлий кал. Все це може супроводжуватися збільшенням розмірів селезінки або печінки.

Будь-який вид патологічної жовтяниці вимагає обов’язкового і негайного лікування, призначеного кваліфікованим лікарем. В іншому випадку вона може привести до серйозних наслідків, наприклад, отруєння організму, відставанні дитини в розвитку, глухоті і навіть до паралічу.

Лікування желтушки у новонароджених

Як правило, фізіологічна желтушка у новонароджених лікування не потребує, оскільки проходить самостійно. Але в деяких випадках, для успішного позбавлення від білірубіну, крихітці може знадобитися допомога.

Зазвичай, цього потребують недоношені діти і малюки, які знаходяться на штучному вигодовуванні. Таким крихіткам призначаються опромінення спеціальною лампою, під дією якого надлишки білірубіну розщеплюються на нетоксичні речовини, а потім виводяться разом із сечею та калом.

Всім новонародженим максимально швидко позбутися від желтушки, фізіологічного характеру допоможе наступне:

  • Кращим засобом від фізіологічної жовтяниці у дітей є молозиво матері, яке починає виділятися з жіночих грудей після народження дитини. Воно надає м’який проносний ефект і сприяє ефективному висновку білірубіну разом з меконієм (первородним калом).
  • Непоганий спосіб позбавлення від желтушки – це сонячні ванни. Викладайте малюка вдома, так щоб на нього потрапляли промені сонця, намагаючись максимально відкривати його тільце. У теплі дні, гуляйте з крихтою на вулиці, оголюючи при цьому його ніжки і ручки.
  • Якщо ж білірубін у новонародженого дещо підвищений, лікарі можуть прописати йому активоване вугілля і глюкозу. Перший пов’язує білірубін і виводить його разом зі стільцем, а глюкоза покращує роботу печінки.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.