Імперію інків називали не тільки«імперією Сонця», а й «імперією золота». Згідно з уявленнями інків, між золотомі ними, «синами Сонця», існувала особлива, містичний зв’язок. Золото булосвоєрідним тотемом владик імперії Тауантінсуйу. Саме тому правителі цієїімперії – Великі Інки – оголосили золото своєю власністю. Все золото, незалежновід того, чи знаходилася воно ще в землі або ж було з неї вилучено, належалотільки одній людині – імператору.

Золото прикрашало храми Сонця іпалаци всесильних владик величезної держави. «Миролюбні» інки так само рвалисяволодіти золотом, як рвалися до нього «жадібні» іспанські конкістадори. Ведучибезперервні загарбницькі війни, інки розширили межі своєї імперії донеймовірних меж і всюди на захоплених ними територіях стягували з підкоренихплемен данину золотом.

Найбільшу здобич «сини Сонця»отримали після захоплення держави індіанців чиму, який обіймав прибережнітериторії Північного Перу. Награбоване у містах і храмах чиму золото інкививезли в Кахамарка: за іронією долі, саме в це місто Франсіско Пісарро будезвозити захоплені ним скарби інків …

Столиця інків, місто Куско, буласправжнім містом золота: тут у прямому сенсі слова зосереджувалося все золотоПівденної Америки. Інки під страхом смертної кари забороняли виносити з містажовтий метал. Щорічно з усіх кінців імперії в Куско надходило 15 тисяч арробзолота (1 арроба – 11,4 кг). Таким чином, можна підрахувати, що під часправління інків в столицю їх імперії було доставлено абсолютно неймовірнакількість золото: від 50 до 100 тисяч тонн!

На зорі історії інків золото малов їхніх очах сакральний характер і служило доказом винятковості інків ісимволом їх надприродною зв’язку з Сонцем – небесним батьком. У наступністоліття золото стало символом запаморочливого багатства «синів Сонця»,самовладно оголосили себе втіленням сонячного божества, владиками всього світу.За допомогою золота вони демонстрували свою міць, безмежне багатство і …настільки ж безмежну пиху, жадібність і жорстокість.

Іспанці, ступили на землю Перу, вочах тринадцятого Великого Інка Атауальпа були нікчемами, чимось на зразок бліх. Син і намісник божественногоСонця навряд чи б зглянувся до зустрічі з цими жалюгідними черв’яками, якби ненаполегливість Франсіско Пісарро і дипломатичний талант і досвід Ернандо деСото.

Довгоочікувана для іспанцівзустріч почалася з того, що перед Атауальпою постав чернець-домініканецьВінсенте де Вальверде. Слова, з якими він звернувся до інкського вождю, булитемні і незрозумілі: чернець говорив про Бога-батька, що створив світ, про йогоединого сина Ісуса Христа, який страждав за людей і помер на хресті …

Атауальпа слухав прибульця зподивом: про якого Бога тлумачить цей дивний чоловік,коли він, Атауальпа, і є бог? Що це за Бог такий, який міг втілитися в людину,пожертвувати собою і померти мученицькою смертю заради порятунку людей? Це він,Атауальпа, одним помахом руки відправляє на смерть тисячі людей!

Тільки що за його наказом булипо-звірячому вбиті тисячі жителів Куско, що підтримали його бунтівного братаУаскара. 35 братів Уаскара (колишніх разом з тим і зведеними братами самогоАтауальпою), 80 дітей ненависного суперника, його численні дружини і наложниці,включаючи вагітних, були посаджені на палі або живцем забиті камінням. КатиАтауальпою здирали шкіру з живих людей, ще не народжених дітей виривали зутроби матерів …

Самого Уаскара милосердний богСонця пощадив: він просто посадив його, зв’язаного по руках і ногах, дивитисяна те, в яких страшних муках помирають його діти. Уаскар мовчки спостерігав зацим кошмаром, і лише спраглі уста бранця ледь чутно шепотіли молитву: «ПроВиракоча, творець всесвіту! Нехай так само воздасться тому, хто так зі мною робить. І нехай коли небудь йому самому доведеться побачитисвоїми очима те, на що я повинен тепер дивитися … »

І ось цей час, про який блакав Уаскар, настав. 177 іспанців стоялиперед 50-тисячного ордою «синів Сонця», в той час як саме «божество» знаростаючим гнівом слухало промови Вальверде. Конфлікт цивілізацій бувнеминучий: ці люди жили в різних світах і в прямому, і в переносному сенсіслова. Мабуть, їх ріднило тільки одне: невситима жага золота …

Перші ж постріли двох іспанськихгармат викликали паніку в рядах армії Атауальпою. Поразка «синів Сонця» була повною. «Божество», що сиділо на ношах з чистого золота, в мить ока було повалено з п’єдесталусвоєї величі, перетворившись на жалюгідного бранця.

Атауальпа запропонував за себевикуп: в обмін на життя і свободу він обіцяв наповнити золотом на висотупіднятої вгору руки весь величезний зал, в якому тримали бранця. Пісарро дав«богу Сонця» два місяці терміну. У всі кінці країни були розіслані гінці злистами-вузликами: вузлирізної форми і розміру говорили, скільки золота повинна доставити в Кахамарката чи інша провінція.

Викуп був зібраний, проте принцУаскар, який перебував завелінням імператора під вартою, зумів відправити до Пісарро свого посла зпропозицією: він заплатить іспанцям ще більший викуп, якщо ті допоможуть йомуповернути престол. Атауальпа захвилювався: жорстокий і малодушний боягуз, вінбоявся Уаскара більше, ніж всіх іспанців, разом узятих. Він віддав своїмпідлеглим наказ негайно вбити Уаскара.

Наказ імператора інки виконалибез зволікання: Уаскар був втоплений. Легкість, з якою «божество» відправило насмерть свого зведеного брата, неприємно вразила навіть бувалих іспанців, середяких аж ніяк не було сумирних овечок. Атауальпу віддали на суд трибуналу, який засудив імператора до смертної кари.У числі висунутих проти нього звинувачень на першому місці стояло вбивствоУаскара. 29 серпня 1533 Атауальпа був задушений. Новим імператором за підтримкиіспанців став Манко II, брат убитого Уаскара.

Ці події послужили живильнимгрунтом, на якому виросли ібуйно розцвіли десятки чуток про незчисленні скарби інків, нібито захованихними від конкістадорів. Розповідають, наприклад, що напередодні стратиприречений Атауальпа передав вірним людям вузликовий-лист: тринадцять вузликів булиприв’язані до злитка золота.Що це могло означати? Нібито відразу після цього багато скарбів з храмів інків безслідно зникли. Легендасвідчить, що каравани носильників забрали і заховали їх десь високо в горах, углибоких печерах на схилах Анд. Там вони і перебувають до цього дня …

Взявши в полон Атауальпу, Пісарронаправив в Куско трьох своїх людей, які в перший же день захопили в святилищахінків близько 100 центнерів золота. Потім до столиці Тауантінсуйу прибув весьзагін Пісарро. Загальна сума захопленої тут іспанцями видобутку склала 588226песо золота і 164 558 марок срібла, однепесо відповідало 46 грамам золота і коштувало 450 марок.

Срібна марка була в кілька разівважче золотого песо. Частка кожного з рядових учасників походу склала 4 тисячіпесо золота і 70 марок срібла. Однак іспанцям було цього мало: ходили чутки, щовсі здобуті ними скарби являють собою лише частину істинного багатства Куско.

Особливо охоче підхопили ці чуткинові прибульці зі Старого Світу, які запізнилися до поділу казкових багатствімперії Тауантінсуйу. Відразу ж після походу Пісарро було зроблено незліченнукількість спроб відшукати відсутню частину «золота Куско». Досі шукачі скарбівне залишили спроб відшукати заховане золото інків в підземних лабіринтах, що нібито перебувають під фортецеюСаксауаман – цитаделі столиці інків.

Версія про те, що золотоінків заховане саме під Саксауаманом, спирається на численні чутки і легенди.Розповідають, наприклад, про випадок з двома індіанськими хлопчиками, що ставсявже у XX сторіччі: вони нібито заблукали в підземеллі могутньої фортеці і цілихтри дні про них не було ні слуху ні духу.

Потім вони все-таки вибралися насвіт Божий, причому вийшли на поверхню вже на території самого міста – в районімонастиря Санто-Домінго. З цього тривалої подорожі по підземеллях Саксауаман, апотім з якихось загадкових переходам під самим містом Куско, хлопчики принеслизолотий качан кукурудзи, виготовлений древніми інкську ювелірами. За словамихлопчиків, вони знайшли його в підземеллях …

Втім, крім випадкових дрібнихзнахідок, золоті скарби Куско так до цих пір і не виявлені. Тим часом, запідрахунками ентузіастів, вони повинні складати десятки, якщо не сотні тонн!Розповідають, що коли Великий Інка Манко II зустрівся з іспанським посломРуїсом Діасом, він висипав на стіл келих кукурудзяних зернят. Одне з цихзерняток Манко взяв у руки і сказав: «Це все, що вам дісталося із золотаінків».

Потім показав на решту зернятка ісказав: «А це те золото, яке залишилося у нас». Манко II запропонував пословітаке: він віддасть йому все золото інків, якщо білі назавжди покинутьТауантінсуйу. Але іспанці не погодилися на цю привабливу пропозицію. Так що скарби інків досі лежать десь усхованках і чекають свого щасливого першовідкривача …

Іспанським конкістадорам,можливо, не вдалося заволодіти і особистими скарбами інкских імператорів. Ці скарби зберігалисяне в Куско, а в інших місцях імперії, куди білі проникли набагато пізніше. Так,наприклад, відомо, що великий скарб могутнього Великого Інка Пачакуті зберігався в неприступному, щопідноситься на скелі місті писак, в трьох великих печерах неподалік від вершинигори Писак. Скарби Інка УайнаКапак, який був, за словами хронік, «великим любителем золота», зберігалися вперуанському місті Юкай. У місті Чінчеро, за чутками, зберігаються скарбиВеликого Інка Тупака Юпанкі.

Відомо також, що безліч скарбівперебувало у важкодоступному місті Мачу-Пікчу, яке було відкрите ХайремомБінгемом тільки в 1911 році. Іспанські завойовники не могли заволодіти цимискарбами хоча б тому, що в Мачу-Пікчу аж до XX століття не ступала нога білоїлюдини. Нарешті, існує переказ про те, що десь під непроникною завісою джунглівтаяться загублені міста інків Вількабамба, Віткос, Пайтити. У цих загадковихмістах також, має зберігається золото, заховане інками від ненаситнихзавойовників.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован.